Fotó: Bíró Blanka
A civil szervezeteknek kiírt pályázat kétnyelvű mellékletébe kötött bele Sebastian Cucu Kovászna megyei prefektus.
2017. április 26., 18:522017. április 26., 18:52
Bár évek óta román és magyar nyelven teszik közzé az űrlapot és a mellékletet, a prefektusnak most jutott eszébe, hogy megfenyegesse a Kovászna Megyei Tanácsot: bírósághoz fordul, ha nem módosítják a dokumentumot kizárólag román nyelvűre.
A testület szerdai ülésén egyébként komoly vitát szított a kormánymegbízott újabb támadása. Végül a gyakorlati megfontolás győzött, hiszen ha az ügy a bíróságra kerül, a határozatot a döntésig felfüggesztik, aminek az lehet a következménye, hogy ebben az évben a civil szervezetek nem tudnak pályázni.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke a szerdai megyeinfón kifejtette, egyházakat, civil szervezeteket, sportegyesületeket támogatnak a pályázati rendszerben, idén mintegy 600 igénylésre számítanak, összesen hárommillió lejt osztanak szét. A központi költségvetés csúszása miatt öt hónap elveszett, már csak a június 1. és december 20. közötti programokra lehet támogatást lehívni, ezért nem kockáztatnak újabb késlekedést.
Tamás Sándor elmondta, a prefektus azzal érvelt, hogy a hivatalos nyelv a román, és a 20 százalékos anyanyelv-használati jogra is azt mondta, ez esetben nem alkalmazható, mert az csak magánszemélyekre vonatkozik, egyesületekre, alapítványokra nem, tehát nem indokolt, sőt törvénytelen a magyar nyelv használata a pályázati űrlapokban. „A cinizmus netovábbja, hogy éppen néhány nappal ezelőtt oktatott ki a románok civil fóruma, hogy Romániában a magyaroknak minden lehetőségük adott, hogy anyanyelvüket használják, kultúrájukat ápolják” – mondta Tamás Sándor.
Hozzátette, nem hagyják annyiba a támadást, ezért felhatalmazták Grüman Róbert alelnököt és Kerestély Irma megyei tanácsost, nyugalmazott főtanfelügyelőt, hogy készítsenek memorandumot az ügyről, és nyújtsák be az Európa Tanács önkormányzati kongresszusán, valamint a Regionális Nyelvek chartájának 25. évfordulójára is készítsenek erről jelentést.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).