Fotó: Veres Nándor
Az alacsonyabb sikerességi ráta ellenére a magyar nyelven tanulók hasonló arányban szereztek érettségi diplomát, mint a teljes romániai diákpopuláció, ugyanis fokozatosan ledolgozzák hátrányukat, a gyengébb teljesítményt magasabb motivációjuk és kitartásuk ellensúlyozza – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az elemzés ugyanakkor rangsorolta az erdélyi szakközépiskolákat, és azt is megtudhatjuk belőle, hogyan állnak a magyar tanintézetek országos összevetésben.
2021. március 18., 11:572021. március 18., 11:57
A 2020-as érettségi vizsgákon országosan 107 213 diák szerzett oklevelet, a nyári vizsgaidőszak hivatalos sikerességi rátája 64,5 százalékos, az őszi pótérettségié 34,1 százalékos. A magyar nyelven tanulók közül 4518-an vizsgáztak eredményesen, a sikerességi arányuk 62,1, illetve 32,1 százalékos – vont mérleget az Erdélystat erdélyi statisztikai intézet. Mint a kutatás eredményeit ismertető csütörtöki közlemény aláhúzza, a mostani elemzés újdonsága, hogy a nyári és az őszi vizsgaidőszak tanulói szinten összevont eredményeit dolgozza fel. Az így kalkulált, a beiratkozók számához viszonyított sikerességi arány 2020-ban 77,2 százalékos volt az aktuális évfolyam nappali tagozatos diákjai körében. A magyarul tanulók esetében 74,9 százalékos, vagyis valamivel alacsonyabb, mint az országos átlag.
Ennek magyarázata, hogy a magyarul érettségizők nagyobb arányban iratkoznak be, vesznek részt, illetve próbálkoznak ősszel is az érettségi vizsgán. A magyar diákok ilyen értelemben fokozatosan ledolgozzák hátrányukat, a gyengébb teljesítményt magasabb motivációjuk és kitartásuk ellensúlyozza.
A magyar diákok teljesítményének értékelésében az elemzők számoltak azzal a diszkriminatív elvárással is, amely szerint a magyar tanulóknak a román anyanyelvűekkel azonos követelményű képzésben és vizsgán kell részt venniük. Ennek a hatásnak a kiszűrésére egy hipotetikus, elméleti számítást végeztek: a magyar tanulók esetében is csak három vizsgaeredmény (anyanyelv, kötelező és választható tantárgy) alapján számolták ki az érettségi átlagot. Így számolva a sikerességi arány 82,5 százalékra emelkedett, az írásbeli vizsgákon szerzett osztályzatok átlaga 7,16-ról 7,52-re nőtt.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága visszautasította a magyar nemzetiségű román állampolgároknak a keresetét, akik diszkriminációnak nevezték, hogy az anyanyelvükön tanuló kisebbségi diákoknak két vizsgával többön kell számot adniuk tudásukról az érettségin.
A sikerességi arányok jelentősen eltérnek szakok szerint – mutat rá az Erdélystat elemzése. Az elméleti képzésben a sikerességi arány 88, a hivatási (vokacionális) képzésben 76, a szakközépiskolai képzésben pedig 44 százalékos volt a magyarul tanuló, nappali tagozatos diákok körében. A magyar tagozatok lemaradása a filológiai, a szakközépiskolai, a művészeti és a sportosztályokban jelentős, azonban a természettudományi és a matematika–informatika profilon végző tanulók az országos átlag felett teljesítettek.
Az Erdélystat ugyanakkor immár a második alkalommal tette közzé a magyar tannyelvű osztályokkal működő középiskolák rangsorát, így lehetőség adódik összevetni, hogy mely iskolák pozíciója javult, illetve romlott 2019 és 2020 között. Az első öt helyezett esetében is átrendeződés tapasztalható,
illetve a negyedik helyre került Silvania Főgimnázium magyar tagozata, amely előző évben a második helyen állt. Jelentősen javította helyezését a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium magyar tagozata, a 19. helyről került az 5. helyre. Ezekben a gimnáziumokban minden beiratkozó diáknak sikerült az érettségi vizsgája, illetve az összesített átlaguk 8-as feletti volt.
Fotó: Árvai Károly/MTI
A nagyobb (75 beiratkozó diák fölötti) magyar iskolák/tagozatok esetében a rangsorban legalább öt helyet javítók: a szovátai Domokos Kázmér Szakközépiskola (15 helyezést javított), a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola (+12 hely), a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium (+10 hely), a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium (+8 hely), a marosvásárhelyi Elektromaros Technológiai Középiskola (+8 hely), illetve a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium (+7 hely).
A nagyobb (75 beiratkozó diák fölötti) magyar iskolák/tagozatok esetében a rangsorban legalább öt helyet visszaesők: a nagyváradi Ady Endre Gimnázium (32 hellyel került hátrébb), a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Gimnázium (–14 hely), a baróti Baróti Szabó Dávid Technológiai Középiskola (–10 hely), a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium (–7 hely), a szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium (–6 hely).
A tavalyi toplistához képest a mostani adatok arra is lehetőséget adtak, hogy a statisztikai szolgálat munkatársai országos rangértékeket számítsanak az összevont nyári és őszi vizsgaidőszak alapján a nem magyar tagozatok esetében is. Ahhoz, hogy a magyar iskolák/tagozatok a nem magyar (alapvetően román tannyelvű) iskolákkal/tagozatokkal összehasonlíthatók legyenek, a sikerességi arányt és az átlagot kiszámították minden romániai középiskola esetében. A vegyes (magyar, román, egyéb) tannyelvű iskolák kétszer szerepelnek ebben a rangsorban, külön a magyar és külön a nem magyar tagozatok eredményeivel.
A 300-as topban még a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium magyar tagozatát (109.), a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumot (139.), a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnáziumot (173.), a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumot (181.), a szintén kolozsvári Református Kollégiumot (218.), csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumot (257.), a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőt (262.), a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot (266.),, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumot (273.), a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumot (275.), a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Gimnáziumot (277.), a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumot (279.), a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot, valamint a kolozsvári Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium magyar tagozatát (292.) találjuk.
Fontos kiemelni, hogy egyetlen nagyváradi magyar tannyelvű gimnázium vagy magyar tagozat sincs az ország 300 legjobb eredményt felmutató középiskolája között, és mint láthattuk, az Ady Endre Gimnázium rontotta a legnagyobbat a magyar középiskolák rangsorában tavalyhoz képest. Ugyanakkor a szórványközpontnak számító Temesvár és Arad sem került be a rangsorba.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!