Nem teljesítenek gyengébben az érettségin a magyar diákok, de sokan buknak románból – Meglepetések a gimnáziumok rangsorában

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Az alacsonyabb sikerességi ráta ellenére a magyar nyelven tanulók hasonló arányban szereztek érettségi diplomát, mint a teljes romániai diákpopuláció, ugyanis fokozatosan ledolgozzák hátrányukat, a gyengébb teljesítményt magasabb motivációjuk és kitartásuk ellensúlyozza – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az elemzés ugyanakkor rangsorolta az erdélyi szakközépiskolákat, és azt is megtudhatjuk belőle, hogyan állnak a magyar tanintézetek országos összevetésben.

Krónika

2021. március 18., 11:572021. március 18., 11:57

A 2020-as érettségi vizsgákon országosan 107 213 diák szerzett oklevelet, a nyári vizsgaidőszak hivatalos sikerességi rátája 64,5 százalékos, az őszi pótérettségié 34,1 százalékos. A magyar nyelven tanulók közül 4518-an vizsgáztak eredményesen, a sikerességi arányuk 62,1, illetve 32,1 százalékos – vont mérleget az Erdélystat erdélyi statisztikai intézet. Mint a kutatás eredményeit ismertető csütörtöki közlemény aláhúzza, a mostani elemzés újdonsága, hogy a nyári és az őszi vizsgaidőszak tanulói szinten összevont eredményeit dolgozza fel. Az így kalkulált, a beiratkozók számához viszonyított sikerességi arány 2020-ban 77,2 százalékos volt az aktuális évfolyam nappali tagozatos diákjai körében. A magyarul tanulók esetében 74,9 százalékos, vagyis valamivel alacsonyabb, mint az országos átlag.

Ám az elemzés készítői szerint az alacsonyabb sikerességi ráta ellenére a magyar nyelven tanulók hasonló arányban szereztek érettségi diplomát, mint a teljes romániai diákpopuláció, a sikeresen érettségizők körében az arányuk 4,2 százalékos.

Ennek magyarázata, hogy a magyarul érettségizők nagyobb arányban iratkoznak be, vesznek részt, illetve próbálkoznak ősszel is az érettségi vizsgán. A magyar diákok ilyen értelemben fokozatosan ledolgozzák hátrányukat, a gyengébb teljesítményt magasabb motivációjuk és kitartásuk ellensúlyozza.

A román vizsga nélkül fényévekkel jobb az eredmény

A magyar diákok teljesítményének értékelésében az elemzők számoltak azzal a diszkriminatív elvárással is, amely szerint a magyar tanulóknak a román anyanyelvűekkel azonos követelményű képzésben és vizsgán kell részt venniük. Ennek a hatásnak a kiszűrésére egy hipotetikus, elméleti számítást végeztek: a magyar tanulók esetében is csak három vizsgaeredmény (anyanyelv, kötelező és választható tantárgy) alapján számolták ki az érettségi átlagot. Így számolva a sikerességi arány 82,5 százalékra emelkedett, az írásbeli vizsgákon szerzett osztályzatok átlaga 7,16-ról 7,52-re nőtt.

Az egyenlő vizsgaelvárásokat feltételező elméleti modell alapján további 405 magyarul tanuló diáknak sikerül(ne) diplomát szerezni (a beiratkozók 7,6 százalékának), ők azok, akik kizárólag a román nyelv és irodalom vizsga miatt buknak meg.

korábban írtuk

EJEB: nem muszáj magyarul tanulni, így nem diszkriminatív a romániai érettségi
EJEB: nem muszáj magyarul tanulni, így nem diszkriminatív a romániai érettségi

Az Emberi Jogok Európai Bírósága visszautasította a magyar nemzetiségű román állampolgároknak a keresetét, akik diszkriminációnak nevezték, hogy az anyanyelvükön tanuló kisebbségi diákoknak két vizsgával többön kell számot adniuk tudásukról az érettségin.

A sikerességi arányok jelentősen eltérnek szakok szerint – mutat rá az Erdélystat elemzése. Az elméleti képzésben a sikerességi arány 88, a hivatási (vokacionális) képzésben 76, a szakközépiskolai képzésben pedig 44 százalékos volt a magyarul tanuló, nappali tagozatos diákok körében. A magyar tagozatok lemaradása a filológiai, a szakközépiskolai, a művészeti és a sportosztályokban jelentős, azonban a természettudományi és a matematika–informatika profilon végző tanulók az országos átlag felett teljesítettek.

Vannak meglepetések az iskolák rangsorában

Az Erdélystat ugyanakkor immár a második alkalommal tette közzé a magyar tannyelvű osztályokkal működő középiskolák rangsorát, így lehetőség adódik összevetni, hogy mely iskolák pozíciója javult, illetve romlott 2019 és 2020 között. Az első öt helyezett esetében is átrendeződés tapasztalható,

a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium két helyet javítva vette át a listavezetést, a második helyezett, a Székely Mikó Kollégium szintén két pozícióval került előbbre. A harmadik helyen lévő marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium két pozíciót rontott a 2019-es eredményekhez képest,

illetve a negyedik helyre került Silvania Főgimnázium magyar tagozata, amely előző évben a második helyen állt. Jelentősen javította helyezését a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium magyar tagozata, a 19. helyről került az 5. helyre. Ezekben a gimnáziumokban minden beiratkozó diáknak sikerült az érettségi vizsgája, illetve az összesített átlaguk 8-as feletti volt.

•  Fotó: Árvai Károly/MTI Galéria

Fotó: Árvai Károly/MTI

A nagyobb (75 beiratkozó diák fölötti) magyar iskolák/tagozatok esetében a rangsorban legalább öt helyet javítók: a szovátai Domokos Kázmér Szakközépiskola (15 helyezést javított), a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola (+12 hely), a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium (+10 hely), a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium (+8 hely), a marosvásárhelyi Elektromaros Technológiai Középiskola (+8 hely), illetve a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium (+7 hely).

A nagyobb (75 beiratkozó diák fölötti) magyar iskolák/tagozatok esetében a rangsorban legalább öt helyet visszaesők: a nagyváradi Ady Endre Gimnázium (32 hellyel került hátrébb), a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Gimnázium (–14 hely), a baróti Baróti Szabó Dávid Technológiai Középiskola (–10 hely), a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium (–7 hely), a szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium (–6 hely).

Országos rangsor: tizennyolc a háromszázból

A tavalyi toplistához képest a mostani adatok arra is lehetőséget adtak, hogy a statisztikai szolgálat munkatársai országos rangértékeket számítsanak az összevont nyári és őszi vizsgaidőszak alapján a nem magyar tagozatok esetében is. Ahhoz, hogy a magyar iskolák/tagozatok a nem magyar (alapvetően román tannyelvű) iskolákkal/tagozatokkal összehasonlíthatók legyenek, a sikerességi arányt és az átlagot kiszámították minden romániai középiskola esetében. A vegyes (magyar, román, egyéb) tannyelvű iskolák kétszer szerepelnek ebben a rangsorban, külön a magyar és külön a nem magyar tagozatok eredményeivel.

Az így képzett országos rangsor első háromszáz iskolája/tagozata között tizennyolc magyar iskola/tagozat van, az első százba a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium (21.), a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium (83.), a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium (88.), illetve a zilahi Silvania Főgimnázium magyar tagozata (95.) került be.

A 300-as topban még a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnázium magyar tagozatát (109.), a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumot (139.), a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Gimnáziumot (173.), a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumot (181.), a szintén kolozsvári Református Kollégiumot (218.), csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumot (257.), a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőt (262.), a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot (266.),, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumot (273.), a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumot (275.), a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Gimnáziumot (277.), a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumot (279.), a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot, valamint a kolozsvári Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium magyar tagozatát (292.) találjuk.

Fontos kiemelni, hogy egyetlen nagyváradi magyar tannyelvű gimnázium vagy magyar tagozat sincs az ország 300 legjobb eredményt felmutató középiskolája között, és mint láthattuk, az Ady Endre Gimnázium rontotta a legnagyobbat a magyar középiskolák rangsorában tavalyhoz képest. Ugyanakkor a szórványközpontnak számító Temesvár és Arad sem került be a rangsorba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé
2024. november 15., péntek

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron