A héten kihirdetett törvény értelmében a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal
Fotó: Freepik.com
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke, a Romániai Diabétesz-, Táplálkozási- és Anyagcsere-betegségek Társaságának elnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
2025. április 12., 15:372025. április 12., 15:37
Bogdan Timar a kedden kihirdetett törvény kapcsán nyilatkozott, miszerint a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal. Mint elmondta,
Úgy vélte továbbá, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés nem függhet a beteg anyagi helyzetétől. „A gyógyítás és kezelés az elhivatott szakemberek kötelessége, amely a szakértelemre, az etikára és a beteg iránti tiszteletre épül. Mindenekelőtt az orvos és a beteg közötti kapcsolatot kell védeni, erősíteni és fejleszteni, ennek a kapcsolatnak kizárólag az orvos szakmaiságán, a bizalmon és a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia” – idézte a szakembernek a közösségi oldalon posztolt bejegyzését a News.ro hírportál. Az orvos úgy véli, hogy az egészségügyi szakemberek által közvetítendő üzenet egyértelmű, nevezetesen, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben „nem függhet a beteg anyagi helyzetétől”.
Bogdan Timar rámutatott, hogy ez nem „állásfoglalás” az új szabályozással szemben, hanem szükséges árnyalni, hogy mit is jelent valójában az orvos-beteg kapcsolat: szakmaiságot, kommunikációt és empátiát.
„Megértem a jogalkotó szándékát, hogy tisztázza az egészségügyi személyzetnek felajánlott úgynevezett »nem hivatalos fizetések« kényes témáját, és átlátható keretet biztosítson, amely lehetővé teszi, hogy a betegek adakozhassanak az egészségügyi intézményeknek. Fontos, hogy az állami egészségügyi rendszerben megszűnjön az a felfogás, hogy »ha van pénzed, akkor jól bánnak veled, ha nincs, akkor nem mész kórházba«. Ezt a mentalitást világos szabályokkal és magatartással kell legyőznünk, mert az orvosról a társadalomban kialakult kép is ezen a felfogás megváltoztatásán múlik, de azon is, hogy megértsük, nem lehet a rendszer minden működési zavarát az orvosra fogni” – mutatott rá Bogdan Timar.
A nyilatkozatra a közösségi oldalon egyesek úgy reagáltak: ha lennének más orvosok is, akik úgy gondolkodnának, mint Bogdan Timar, akkor a romániai egészségügyi rendszer „rendkívüli hatékonysággal” működne. Volt, aki szóvá tette, hogy
Emiatt a pénzügyi forrásokkal vagy „kapcsolatokkal” nem rendelkező betegek gyakran más bánásmódban részesülnek, mint a pénzzel és befolyással rendelkezők. A képviselőház 2025. március 24-én fogadta el azt a törvénytervezetet, amely megszünteti az orvosok informális juttatásait, ehelyett szabályozza, hogy a kórházak a betegektől adományokat kaphatnak, ezeket az adományokat az intézmények átláthatóan kezelik és beépítik az egészségügyi egység költségvetésébe. „A betegek többé semmilyen formában nem adhatnak pénzt az orvosoknak, ha támogatni akarnak egy kórházat, azt csak legálisan és átlátható módon tehetik meg. Minden beérkező adományt a kórház költségvetésébe foglalnak majd bele, és nyilvánosan beszámolnak róla” – írta Facebook-bejegyzésében Alexandru Rogobete, a képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke. Mint kifejtette,
„Az orvosokat nem szabad olyan helyzetbe hozni, hogy »figyelmességeket« kelljen elfogadniuk, a betegeknek pedig hálapénzek nélkül kell megkapniuk az egészségügyi szolgáltatásokat. Cserébe a kórházak legális pénzügyi támogatásban részesülhetnek majd, ami segít javítani az egészségügyi intézményekben uralkodó körülményeket” – tette hozzá Rogobete.
Rovarok és más gerinctelenek tetemeinek százai hevernek a parajdi bányaszerencsétlenség utáni magas sótartalom által érintett patakszakaszokon. Gyakorlatilag a teljes makroszkópikus vízi gerinctelen fauna elpusztult az erőteljesen érintett vízfolyásokban.
A román–magyar határon átnyúló együttműködéseket támogató európai uniós programból 2,5 millió eurós finanszírozást nyert az Arad megyei Borosjenő és a Békés vármegyei Tarhos önkormányzatainak közös pályázata.
Megszervezték a Kistérségek napját az európai uniós helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott Kolozs megyei helyi akciócsoportok a kalotaszegi Magyarfenesen.
Egy nő meghalt péntek délben, miután Petrilla város egyik utcáján felgyújtotta magát; azonosítása még folyamatban van – tájékoztatott a Hunyad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Huszonegy évvel a hírhedt amerikai Bechtel vállalat első kapavágásai után úgy tűnik, a jelenlegi útépítők megtörik az átkot, és jövőre elkészülhetnek az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak–Bisztraterebes–Bihar közötti szakaszai.
A közel 90 százalékos átmenési aránnyal a Kolozs megyei érettségizők teljesítettek a legjobban a 2025-ös nyári vizsgaidőszakban az oktatási minisztérium frissen végzettek eredményeit összesítő adatok szerint tágabb értelemben vett erdélyi összevetésben.
A parajdi bányakatasztrófa miatt ellehetetlenült helyi idegenforgalmi vállalkozások június végétől igényelhetik a fennmaradásukat segítő de minimis – azaz csekély összegű – támogatást – jelentette be pénteken a gazdasági minisztérium.
A belügyminisztérium alárendeltségében működő légi főfelügyelőség Facebook-oldalán csütörtök este közzétett tájékoztatás szerint a medvetámadás Papolc térségében történt, a sérültet a rohammentő-szolgálat (SMURD) helikopterével szállítottak kórházba.
Idén a moldvai csángó származású Iancu Laura író, költő, néprajzkutató kapta a Lőrincz Csaba-díjat, amelyet csütörtökön adtak át Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Két új falképet találtak a vajdahunyadi vár restaurálása során, az ábrázolások az egykor fontos tárgyalások helyszínéül szolgáló Országház-teremben bukkantak elő a vakolat alól.
szóljon hozzá!