A héten kihirdetett törvény értelmében a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal
Fotó: Freepik.com
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke, a Romániai Diabétesz-, Táplálkozási- és Anyagcsere-betegségek Társaságának elnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
2025. április 12., 15:372025. április 12., 15:37
Bogdan Timar a kedden kihirdetett törvény kapcsán nyilatkozott, miszerint a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal. Mint elmondta,
Úgy vélte továbbá, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés nem függhet a beteg anyagi helyzetétől. „A gyógyítás és kezelés az elhivatott szakemberek kötelessége, amely a szakértelemre, az etikára és a beteg iránti tiszteletre épül. Mindenekelőtt az orvos és a beteg közötti kapcsolatot kell védeni, erősíteni és fejleszteni, ennek a kapcsolatnak kizárólag az orvos szakmaiságán, a bizalmon és a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia” – idézte a szakembernek a közösségi oldalon posztolt bejegyzését a News.ro hírportál. Az orvos úgy véli, hogy az egészségügyi szakemberek által közvetítendő üzenet egyértelmű, nevezetesen, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben „nem függhet a beteg anyagi helyzetétől”.
Bogdan Timar rámutatott, hogy ez nem „állásfoglalás” az új szabályozással szemben, hanem szükséges árnyalni, hogy mit is jelent valójában az orvos-beteg kapcsolat: szakmaiságot, kommunikációt és empátiát.
„Megértem a jogalkotó szándékát, hogy tisztázza az egészségügyi személyzetnek felajánlott úgynevezett »nem hivatalos fizetések« kényes témáját, és átlátható keretet biztosítson, amely lehetővé teszi, hogy a betegek adakozhassanak az egészségügyi intézményeknek. Fontos, hogy az állami egészségügyi rendszerben megszűnjön az a felfogás, hogy »ha van pénzed, akkor jól bánnak veled, ha nincs, akkor nem mész kórházba«. Ezt a mentalitást világos szabályokkal és magatartással kell legyőznünk, mert az orvosról a társadalomban kialakult kép is ezen a felfogás megváltoztatásán múlik, de azon is, hogy megértsük, nem lehet a rendszer minden működési zavarát az orvosra fogni” – mutatott rá Bogdan Timar.
A nyilatkozatra a közösségi oldalon egyesek úgy reagáltak: ha lennének más orvosok is, akik úgy gondolkodnának, mint Bogdan Timar, akkor a romániai egészségügyi rendszer „rendkívüli hatékonysággal” működne. Volt, aki szóvá tette, hogy
Emiatt a pénzügyi forrásokkal vagy „kapcsolatokkal” nem rendelkező betegek gyakran más bánásmódban részesülnek, mint a pénzzel és befolyással rendelkezők. A képviselőház 2025. március 24-én fogadta el azt a törvénytervezetet, amely megszünteti az orvosok informális juttatásait, ehelyett szabályozza, hogy a kórházak a betegektől adományokat kaphatnak, ezeket az adományokat az intézmények átláthatóan kezelik és beépítik az egészségügyi egység költségvetésébe. „A betegek többé semmilyen formában nem adhatnak pénzt az orvosoknak, ha támogatni akarnak egy kórházat, azt csak legálisan és átlátható módon tehetik meg. Minden beérkező adományt a kórház költségvetésébe foglalnak majd bele, és nyilvánosan beszámolnak róla” – írta Facebook-bejegyzésében Alexandru Rogobete, a képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke. Mint kifejtette,
„Az orvosokat nem szabad olyan helyzetbe hozni, hogy »figyelmességeket« kelljen elfogadniuk, a betegeknek pedig hálapénzek nélkül kell megkapniuk az egészségügyi szolgáltatásokat. Cserébe a kórházak legális pénzügyi támogatásban részesülhetnek majd, ami segít javítani az egészségügyi intézményekben uralkodó körülményeket” – tette hozzá Rogobete.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!