A héten kihirdetett törvény értelmében a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal
Fotó: Freepik.com
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke, a Romániai Diabétesz-, Táplálkozási- és Anyagcsere-betegségek Társaságának elnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
2025. április 12., 15:372025. április 12., 15:37
Bogdan Timar a kedden kihirdetett törvény kapcsán nyilatkozott, miszerint a páciensek ezentúl a kórházaknak mutathatják ki hálájukat pénzadományokkal. Mint elmondta,
Úgy vélte továbbá, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés nem függhet a beteg anyagi helyzetétől. „A gyógyítás és kezelés az elhivatott szakemberek kötelessége, amely a szakértelemre, az etikára és a beteg iránti tiszteletre épül. Mindenekelőtt az orvos és a beteg közötti kapcsolatot kell védeni, erősíteni és fejleszteni, ennek a kapcsolatnak kizárólag az orvos szakmaiságán, a bizalmon és a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia” – idézte a szakembernek a közösségi oldalon posztolt bejegyzését a News.ro hírportál. Az orvos úgy véli, hogy az egészségügyi szakemberek által közvetítendő üzenet egyértelmű, nevezetesen, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben „nem függhet a beteg anyagi helyzetétől”.
Bogdan Timar rámutatott, hogy ez nem „állásfoglalás” az új szabályozással szemben, hanem szükséges árnyalni, hogy mit is jelent valójában az orvos-beteg kapcsolat: szakmaiságot, kommunikációt és empátiát.
„Megértem a jogalkotó szándékát, hogy tisztázza az egészségügyi személyzetnek felajánlott úgynevezett »nem hivatalos fizetések« kényes témáját, és átlátható keretet biztosítson, amely lehetővé teszi, hogy a betegek adakozhassanak az egészségügyi intézményeknek. Fontos, hogy az állami egészségügyi rendszerben megszűnjön az a felfogás, hogy »ha van pénzed, akkor jól bánnak veled, ha nincs, akkor nem mész kórházba«. Ezt a mentalitást világos szabályokkal és magatartással kell legyőznünk, mert az orvosról a társadalomban kialakult kép is ezen a felfogás megváltoztatásán múlik, de azon is, hogy megértsük, nem lehet a rendszer minden működési zavarát az orvosra fogni” – mutatott rá Bogdan Timar.
A nyilatkozatra a közösségi oldalon egyesek úgy reagáltak: ha lennének más orvosok is, akik úgy gondolkodnának, mint Bogdan Timar, akkor a romániai egészségügyi rendszer „rendkívüli hatékonysággal” működne. Volt, aki szóvá tette, hogy
Emiatt a pénzügyi forrásokkal vagy „kapcsolatokkal” nem rendelkező betegek gyakran más bánásmódban részesülnek, mint a pénzzel és befolyással rendelkezők. A képviselőház 2025. március 24-én fogadta el azt a törvénytervezetet, amely megszünteti az orvosok informális juttatásait, ehelyett szabályozza, hogy a kórházak a betegektől adományokat kaphatnak, ezeket az adományokat az intézmények átláthatóan kezelik és beépítik az egészségügyi egység költségvetésébe. „A betegek többé semmilyen formában nem adhatnak pénzt az orvosoknak, ha támogatni akarnak egy kórházat, azt csak legálisan és átlátható módon tehetik meg. Minden beérkező adományt a kórház költségvetésébe foglalnak majd bele, és nyilvánosan beszámolnak róla” – írta Facebook-bejegyzésében Alexandru Rogobete, a képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke. Mint kifejtette,
„Az orvosokat nem szabad olyan helyzetbe hozni, hogy »figyelmességeket« kelljen elfogadniuk, a betegeknek pedig hálapénzek nélkül kell megkapniuk az egészségügyi szolgáltatásokat. Cserébe a kórházak legális pénzügyi támogatásban részesülhetnek majd, ami segít javítani az egészségügyi intézményekben uralkodó körülményeket” – tette hozzá Rogobete.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!