Nem édes már a méhészek élete Erdélyben (VIDEÓ)

méhész

Dolgos bogarak. A méhészek abban reménykednek, hogy jobb időket is megér ez az ősi foglalkozás

Fotó: Orbán Orsolya

Nehéz anyagi helyzetben vannak a méhészek, mert pár éve alacsony a méz felvásárlási ára, amit a klímaváltozás negatív hatása tetéz. Sokan abbahagyták a méhészkedést, és aki kitart, már nem tud ebből főállásban megélni. A közel 300 méhcsaládot tartó Nemes András Maros megyei gazda – a Kis-Küküllő menti Méhész Egyesület elnöke – kitartásra biztatja a méhészeket, mert meggyőződése, hogy a mostani mélypont után jönnek szebb idők is eme ősi foglalkozás művelőire. Videós riportunkban a marosszéki méhész hármasfalui birtokára látogattunk.

Makkay József

2025. május 28., 07:592025. május 28., 07:59

A hosszan tartó esős, hűvös időszak ellenére olyan napot fogtunk ki Hármasfaluban, amikor hét ágra sütött a nap, így meg tudtuk figyelni a kedvező hordási időszakot kihasználó, rendkívüli aktív, izgatott kaptárlakó bogarakat a méhészetben.

Vendéglátónk, Nemes András méhészkalapot és fátyolt adott, ami a fejet és az arcot védi, mert ezen a testrészen a legfájdalmasabb a méhszúrás.

Méhészkesztyűt ő sem viselt – ami megakadályozza a csípéseket a kézen és az alkaron –, de sokat segített a füstölő, ami fakéregből és fűrészporból ontotta a méhek megnyugtatására szánt füstöt. Közelről megnéztük, ahogy a gazda kaptárvassal szétválasztott egy lépet, majd keretfogóval kiemelte, hogy a méhészetéről készülő videóban élethű felvételek szülessenek a dolgos bogarakról.

A rendszerváltás óta eltelt évtizedekben sokszor megfordultam méhészetekben, a maihoz fogható nehéz helyzettel azonban korábban ritkán találkoztam. Az országot elárasztó importméz az elmúlt 2-3 esztendőben szinte kilátástalan helyzetbe hozta a hazai termelőket, amire idén rátevődött a rendkívül hideg és csapadékos májusi időjárás, amikor számos méhészetben a nehezen áttelt és megbetegedett méhállománnyal próbálnak új idényt kezdeni a gazdák.

Egyre többen felmondják, abbahagyják a valamikor jó kereseti forrásnak számító méhészetet, a gazdák másik része pedig abban reménykedik, hogy szebb idők is jönnek a mezőgazdaságban. Nemes András az utóbbi kategóriába tartozik, ő beleszületett a méhészetbe, így nyugdíjas emberként bőven van tapasztalata a jó és a rossz időszakokról egyaránt.

Méhészettel sem lehet hirtelen sok pénzt keresni

„Már a dédnagyapám is méhész volt, akitől nagyapám vette át a kaptárokat, majd az 1936-ban született apám is beállt a sorba. Volt időszak, amikor ez a foglalkozás életmentő tevékenységnek számított: a kulákká nyilvánított nagyapámtól minden vagyonát elkobozta a kommunista hatalom, csak pár kaptárnyi méhe maradt. Amikor már semmijük nem volt, nagyanyám egy fazék puliszkát főzött, ami mellé felhozott egy mézes keretet, ezzel vészelték túl a szörnyű korszakot” – emlékezik a nemzedékeken átívelő családi hagyomány legnehezebb időszakára a Maros megyei méhész.

1990 után új korszak kezdődött, amikor vendéglátónk a gyulakutai hőerőmű alkalmazottjaként másodállásban folytatta a szülei által sikerre vitt méhészkedést.

méhész Galéria

Nemes András hármasfalui méhész közel 300 méhcsaládot tart

Fotó: Orbán Orsolya

Kezdetben tíz családdal kezdett vándorolni, és amikor látta, hogy megéri – van kereslet a mézre és az egyéb méhészeti termékekre –, folyamatosan bővítette állományát. Teherautós utánfutóval járt le minden évben Dél-Romániába, Calafat környékére. 2002 tavaszán – amikor egy kései fagy tönkreverte az akácvirágzást – több marosszéki méhésszel ott határozták el, hogy megalakítják Maros megye első magyar méhészegyesületét. Az új szakegyesület indulásakor kaptak hideget és meleget egyaránt, de 12 tag kitartott, és azóta egy jóval nagyobb társaság verődött össze az egyesületben, amelynek tagjait nem csak szakmai, hanem baráti kapcsolat is összeköti.

Nemes András úgy látja, hogy a rendszerváltást követő 20-25 esztendőben nagyon jól ment a méhészkedés: kedvezett hozzá az éghajlat, rengeteg volt a nektár, és a nagybani felvásárlók tisztességes árat fizettek a mézért, sok család ebből élt meg Erdélyben.

Idézet
A bajok egyik forrása a gyors ütemű éghajlatváltozás, ami nem kedvez a méhészkedésnek sem.

Másrészt az uniós csatlakozást követő években a szakminisztérium többféle pályázati forrást kínált a méhészetek számára, ami elindított egy lavinát: sokan a gyors meggazdagodást látták benne, és tömegek kezdtek el vásárolni méhcsaládokat, kaptárakat anélkül, hogy szakmai tudásuk lett volna” – magyarázza a marosszéki méhész.

méhész Galéria

A minőségi erdélyi méz a kétes minőségű importtal mérkőzik meg a piacon

Fotó: Orbán Orsolya

Az első 20 ezer eurós pályázatok nagyon csábítóak voltak, de mivel sok esetben nem hozzáértő gazdákhoz jutott a pénz, a végeredmény fiaskó lett: rengeteg fertőző kaptár, beteg méhcsalád maradt hátra, a csalódott emberek menekültek az Eldorádónak hitt méhészkedéstől. Sokan nem tanulni, nem méhészkedni akartak, hanem sok pénzt keresni, amire a méhészet nem a megfelelő foglalkozás.

Jobb időkben reménykednek a méhészek

A lejtőn elindult méhészkedésnek az elmúlt öt esztendő tett keresztbe, amikor új betegségek, a korábbinál erősebb fertőzések kezdték el tizedelni az állományokat, és az egyre szeszélyesebb időjárás miatt a hozzáértő méhészek is nehezen tudtak megbirkózni a kihívásokkal. Közben egyre többe kerül a vándoroltatás, és a megtermelt mézet egyre nehezebb értékesíteni.

korábban írtuk

Drasztikusan csökkent a méztermelés a szárazság miatt, az olcsó importáru tovább rontja a méhészek helyzetét
Drasztikusan csökkent a méztermelés a szárazság miatt, az olcsó importáru tovább rontja a méhészek helyzetét

Az idei szárazság a méhészetet is hátrányosan befolyásolta: a rövid ideig tartó virágzás miatt a hordás ideje is lerövidült, úgyhogy jó, ha a méztermés a fele lesz a tavalyinak.

„Jól látszik, hogy a felvásárlók által követelt egyre több bevizsgálásnak egyetlen célja van: lenyomni az árakat, és minél olcsóbban felvásárolni a mézet. Minden méhészetben nő a raktárkészlet, mert abban reménykedünk, hogy a következő évben talán jobb lesz” – foglalja össze a méhészek nehézségeit a hármasfalui termelő. Ez vezetett oda, hogy mára a méhészet már csak keresetkiegészítő foglalkozásként jön szóba, főállásban egyre kevesebb gazda tud ebből megélni.

Nemes András szerint az alacsony nagybani felvásárlási árakat nem lehet kikerülni, mert kis kiszerelésben sem tud annyi mézet eladni a gazda, hogy abból megéljen,

vagy eltartsa a családját. A helyzetükön az uniós és a román állami támogatás sem segít számottevően, az egyetlen megoldás a vonzó mézpiac lenne, ami viszont Romániában is folyamatosan szűkül a rengeteg importméz miatt.

méhész Galéria

A méhész füstölővel tartja távol kíváncsiskodó „munkatársait”

Fotó: Orbán Orsolya

A nehéz helyzet ellenére Nemes András mégis bizakodó. A méhészegyesület elnökeként minden méhésznek azt tanácsolja, hogy tartson ki, mert a méheknek pótolhatatlan szerepük van a természetben és mindennapi életünkben egyaránt. A mézre és a méhészeti termékekre egyre nagyobb szüksége van az embereknek, így remélhetőleg kialakul egy olyan szerencsés helyzet, ami a mostani mélypont után újra felívelő pályára állítja ezt az ősi mezőgazdasági foglalkozást.

korábban írtuk

Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)
Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)

A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.

korábban írtuk

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)
Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)

Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 28., szerda

Székelyföldre látogat a magyar államfő, részt vesz a pünkösdi búcsún is

Négynapos magánlátogatást tesz a Székelyföldön Sulyok Tamás köztársasági elnök – közölte az Agerpres román hírügynökség a budapesti Köztársasági Elnöki Hivatalra hivatkozva. Az államfő részt vesz a pünkösdi búcsún is Csíksomlyón.

Székelyföldre látogat a magyar államfő, részt vesz a pünkösdi búcsún is
2025. május 28., szerda

Cáfol a prefektus: nem fenyegeti a beomlás veszélye a parajdi sóbányát

Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.

Cáfol a prefektus: nem fenyegeti a beomlás veszélye a parajdi sóbányát
2025. május 28., szerda

Holland kábítószer-kereskedőket kaptak el a dél-erdélyi autópályán

Elfogtak két holland kábítószer-kereskedőt a rendőrök a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Arad megyei szakaszán. A két férfit őrizetbe vették, a náluk lévő több mint öt kilogramm kábítószert lefoglalták.

Holland kábítószer-kereskedőket kaptak el a dél-erdélyi autópályán
2025. május 28., szerda

Orbán Viktor a Parajdon kialakult drámai helyzetről: a Székelyföld számíthat ránk!

A magyar kormány támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a parajdi sóbányába beömlő víz miatt kialakult drámai helyzet érintettjeit.

Orbán Viktor a Parajdon kialakult drámai helyzetről: a Székelyföld számíthat ránk!
2025. május 28., szerda

Két nap alatt már másodszor harapott meg embert a medve a Transzfogarason

Újra embert harapott meg a medve a Transzfogarason, miután hasonló eset történt kedden.

Két nap alatt már másodszor harapott meg embert a medve a Transzfogarason
2025. május 28., szerda

Újabb két, Ukrajnából menekülő férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére

A hegyimentők és a határrendészek megmentettek a keddről szerdára virradó éjszaka két ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb két, Ukrajnából menekülő férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére
2025. május 28., szerda

Szembesítettük a rágalmazásaival, mocskolódásaival a magyarországi teológust, „NER-es provokációt” kiált

A Krónikát Pravdának, lapunk főszerkesztőjét „üvöltöző NER-es provokátornak” próbálja beállítani Perintfalvi Rita magyarországi teológus, író azután, hogy Kolozsváron szembesítettük korábbi rágalmazó, becsületsértő, valótlanságokat sorjázó állításaival.

Szembesítettük a rágalmazásaival, mocskolódásaival a magyarországi teológust, „NER-es provokációt” kiált
2025. május 28., szerda

Egy székelyudvarhelyi iskolába is beszivárgott a víz a heves esőzések nyomán

Az elmúlt napok esőzései miatt beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola alagsorába.

Egy székelyudvarhelyi iskolába is beszivárgott a víz a heves esőzések nyomán
2025. május 28., szerda

Több mint 60 településen okozott károkat az özönvízszerű esőzés

Tizenhat megye 62 településén, valamint Bukarestben okoztak károkat az elmúlt napok özönvízszerű esőzései – közölte szerdán a katasztrófavédele

Több mint 60 településen okozott károkat az özönvízszerű esőzés
2025. május 27., kedd

Folytatódik az ópálosi emlékmű körüli álhírterjesztés

Az Arad megyei önkormányzat újabb álhír terjesztésére hívta fel a figyelmet az ópálosi katonai emlékművel kapcsolatban, azt követően, hogy vasárnap a Facebookon a román hősök tiszteletére emelt monumentális alkotás tervezett lebontásáról írtak.

Folytatódik az ópálosi emlékmű körüli álhírterjesztés