Pompás kalotaszegi népviseletbe öltözött gyerekek a magyar óvoda és bölcsőde felavatásán
Fotó: Rostás Szabolcs
Négyes ünnepet ültek vasárnap Bánffyhunyadon, ahol átadták a magyar óvodát és bölcsődét, elhelyezték a leendő magyar iskola alapkövét, továbbá felavatták a gyönyörűen felújított református templomot. A Kalotaszegi Magyar Napok keretében tartott eseményeken elhangzott: a város magyarsága kicsiben felmutatja azt az összetartozást, amit az egész nemzet megvalósított az elmúlt tizenkét évben.
2022. július 17., 14:512022. július 17., 14:51
2022. július 17., 15:482022. július 17., 15:48
Többször elhangzott a rendezvény-sorozaton, hogy rég nem adott helyet ekkora ünnepnek Kalotaszeg történelmi központja, mint most vasárnap. Különleges örömre ad okot a Kolozs megyei város közössége szempontjából, hogy a magyar állam 300 millió forintos támogatásával létrejött óvoda és bölcsőde egy helyre gyűjti össze ezentúl a város különböző oktatási intézményeiben működő magyar csoportokat. A Május 1 utcában felépült kétszintes, korszerű létesítményben 4 óvodai és egy bölcsődei csoport lel otthonra, leendő lakói közül a pompás kalotaszegi népviseletbe öltöztetett óvodások kedves énekes-táncos előadással lepték meg az ünneplő közönséget.
A helyi magyarság életében jelentős pillanaton túlmenően ugyanis számára személyes szál, hogy az édesapja volt a városban egykor működő, 71 évvel ezelőtt megszűnt magyar tanintézet utolsó igazgatója. „Egy társadalom három alappillére az egyház, az oktatás és a kultúra. Mi kihasználtuk a szerencsés csillagzatot, kértünk, kaptunk, dolgoztunk, és ennek megvan az eredménye” – fejtette ki a 9300 lakosú város – ebből 2300 magyar nemzetiségű – RMDSZ-es elöljárója.
Soltész Miklós államtitkár szerint az elmúlt több mint egy évtized alatt „aranykort” ért meg az összmagyarság a budapesti kormány nyújtotta támogatásoknak köszönhetően
Fotó: Rostás Szabolcs
Soltész Miklós, a budapesti Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy az elmúlt tizenkét évben szerte a Kárpát-medencében, minden téren megmutatta erejét a nemzeti összetartozás, amire kicsiben Bánffyhunyad magyarságának összefogása nyújt példát. A budapesti illetékes szerint az elmúlt több mint egy évtized alatt „aranykort” ért meg az összmagyarság, a Kárpát-medencében ezer óvoda, bölcsőde épült vagy újult meg a magyar kormány támogatásával.
Kelemen Hunor kormányfőhelyettes rendkívül fontos eseménynek nevezte a helyi közösség életében az óvoda- és templomavatást, iskolaalapítást, ami méltó megünneplése annak az évfordulónak, hogy éppen 585 évvel ezelőtt említették először a krónikások Bánffyhunyadot mezővárosként. Az RMDSZ elnöke szerint mi, magyarok régen megtanultuk saját történelmünkből, hogy egy város, közösség erejét nem csak a falak adják, hanem az emberek, a lelkek, az ott élő közösség.
A kétszintes épületben négy óvodai és egy bölcsődei csoport kap helyet
Fotó: Rostás Szabolcs
„Szükséges a kitartó, hívő, a saját érdekeit előtérbe helyező közösség is, ugyanakkor anyanyelvű oktatás nélkül nem lehetséges erős közösséget építeni, ehhez intézményekre van szükség, ami pedig építkezéssel történhet. Ezért köszönet jár a magyar kormánynak, az Erdélyi Református Egyházkerületnek, a bánffyhunyadiaknak, köszönet mindazoknak, akik kitartottak amellett, hogy lehetséges megújulni” – hangoztatta Kelemen Hunor, aki szerint
A politikus hozzátette, a bukaresti szaktárca által a hét közepén közvitára bocsátott oktatási törvénytervezet megőrzi az elmúlt években kivívott, a magyar nyelv szempontjából fontos rendelkezéseket, az anyanyelvű oktatás nem fog csorbulni.
Az óvoda létrehozása és a majdani iskolaépítés egyaránt a református egyház fennhatósága alatt történik. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke az eseményen kiemelte, olyan dolgokért adunk hálát ma, amelyek nélkül nem lenne teljes az életünk. Abból az alaphelyzetből kiindulva, hogy a keresztény embernek ott van az otthona, ahol Isten számára helyet adott, az egyházi elöljáró kifejtette, ha valaki nem tud határozott választ adni az otthonát firtató kérdésre, az azért van, mert nem alakult ki az identitása, vagy éppenséggel megfosztották tőle.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Jó, ha el tudjuk mondani, tartozunk valahová, de tragikus pillanata az embernek, ha azt gondolja, hogy ez már nem az ő családja, és az is tragikus, ha meg akarja tagadni nemzeti önazonosságát. Amikor tanintézetet avatunk, alapkövet helyezünk el, segítünk, hogy meg tudják tartani önazonosságukat a közösségek. Vannak dolgok, amiket mi döntünk el, de ez függ a neveltetésünktől, ami ha félresikerül, nem várható, hogy a kapott értékek mentén éljük le az életünket” – húzta alá Kató Béla. Hozzátette, közösségi összefogás nélkül képtelenek vagyunk megmaradni annak, aminek Isten teremtett bennünket, éppen ezért a magyar kormány felismerte: ha elpusztulnak a végek, csak idő kérdése, mikor pusztul el az egész. A református püspök szerint a külhoni magyarság azért kér támogatást az anyaországtól, hogy megmaradhasson ősei hitében, kultúrájában.
Egyházi és világi elöljárók elhelyezték a leendő bánffyhunyadi magyar iskola alapkövét
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyébként Kalotaszeg központjának leendő magyar iskolája 4000 négyzetméteres területen, négyszintes épületben kap majd helyet; az építkezési engedélyt nemrég kapta meg az egyház. Cristian Urcan építész lapunknak elmondta, a projektben korszerű, többfunkciós létesítményként szerepel a majdani tanintézet, az L alakú épület mellett egész különleges módon kap helyet a sportpályával, sok zöldövezettel ellátott udvar. Az iskolaépítés kivitelezésének ideje mostantól számítva mintegy másfél év.
Fotó: Rostás Szabolcs
Bánffyhunyadon az óvodaavatási ünnepség és a magyar iskola alapkövének letétele után avatták fel vasárnap az európai uniós forrásokból, valamint a magyar kormány támogatásával frissen felújított református templomot is.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
A szervezett bűnözés elleni ügyosztály a rendőrséggel közösen elfogott Aradon egy 53 éves férfit, aki pszichoaktív szerekkel kereskedett folytatólagosan.
szóljon hozzá!