Fotó: Pinti Attila
A jó idő beköszöntével egyre többen pattannak kerékpárra, hogy két keréken fedezzék fel környezetüket, hogy sportoljanak, szórakozzanak. Sőt egyre többen vannak, akik nemcsak egy laza hétvégi biciklizésre voksolnak városukban, hanem kirándulni is kerékpárral járnak, amihez többnyire bicikliszállítás szükségeltetik. Utánajártunk, hogyan kéne, hogyan lehet, hogyan érdemes autóval biciklit szállítani.
2024. május 13., 09:592024. május 13., 09:59
Bár egyre több erdélyi nagyváros bicikliúthálózata fejlődik, a legtöbb település közelében még hiánycikk a kerékpárosok számára külön fenntartott sáv, így ha valaki el szeretne jutni a természetbe, kénytelen országúton is tekerni. Ennek elkerülésére sokan választják azt a megoldást, hogy a biciklit, bicikliket felpakolják az autóra, és elszállítják a kiválasztott kirándulóhelyre, ahol immár a forgalom veszélyeitől távol élvezhetik a testmozgást.
Ám a kerékpárok elszállítása a túra, kirándulás kiindulópontjára megannyi kérdést vethet fel. Ezek közül a legalapvetőbb a „kint vagy bent”, amit elsősorban az autó mérete, a szállított biciklik mennyisége határoz meg.
Másfelől ez a megoldás macerával jár, hiszen általában ajánlott vagy szükséges kivenni a kerekeket, illetve fennál a beltér összekoszolásának veszélye. Fontos tudni, hogy ma már nem csak gumipókok segítségével rögzíthetjük a beltérben a kerékpárokat, hogy ne csúszkáljanak, dülöngéljenek ide-oda, hanem az egyterű modellekhez (kombi) általában olyan sínt is lehet kapni a kivehető ülés helyére, amellyel biztonságosan rögzíthetők a biciklik.
Ha az autó méretei, esetleg az utasok száma nem teszi lehetővé a beltérben történő szállítást, marad a kültér. Ennek talán legklasszikusabb példája a tetőcsomagtartó – pár évtizede talán el sem tudtunk képzelni más lehetőséget. Ennek egyik legnagyobb hátránya a fogyasztás növelése: százkilométerenként akár két literrel többet fogyaszthat az autó biciklikkel a tetején. Előnye azonban, hogy ha a kerékpárok nem túl nehezek, akkor pár pillanat alatt rögzíthetők a felszerelt tárolóhoz.
A téma kapcsán megkerestük a székelyudvarhelyi Rajna Bike tulajdonosát. Kakasy Botond a Krónikának úgy fogalmazott, a bicikliszállítás sok esetben jelentős befektetés, hiszen például
A szakember kiemelte, hogy ez a megoldás azért is egyre kevésbé népszerű, mert a nehezebb bicikliket, a manapság közkedvelt ebike-okat – melyek súlya legalább 25 kilogramm körül mozog – igencsak megerőltető ilyen magasra felpakolni.
Napjainkban azegyik legnépszerűbb megoldást a vonóhorogra szerelt biciklitartó jelenti, melynek több változata is létezik. Van olyan, amelyiken a kerékpár vagy kerékpárok kissé „megemelt” helyzetben vannak, így azok nem takarják a számtáblát, illetve az autó hátsó fényeit, és
Kakasy Botond kiemelte, hogy ez a megoldás természetesen akkor a legideálisabb, ha az autónak már van vonóhorga, hiszen ha nincs, ennek felszerelése ötszáztól ezer lejig terjed. Léteznek a csomagtartóra szerelhető tárolók is, de ezek nagyon megnehezítik a csomagtartóhoz való hozzáférést, így nem túl népszerűek.
Kakasy Botond kiemelte, hogy
A szakember leszögezte, hogy bármelyik megoldást is választjuk, érdemes nem a legolcsóbb tartót vásárolni, hanem a prémium márkák között keresgélni, ugyanis ezek létjogosultságát visszaigazolja az idő. Elárulta: bár évek óta foglalkozik kerékpárok szervizelésével, javításával, sportklubot vezet, kirándulásokat szervez, tanácsokat ad, nem tapasztalta (sem ő sem ügyfelei), hogy a román rendőrség kifejezett figyelmet tulajdonítana a kerekpárszállításnak, hogy miként valósítják meg az autósok. Egyébként tapasztalatai nagyon jók: az ügyfelek meglepően felkészülten, körültekintően, a biztonságot szem előtt tartva érkeznek hozzá.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!