Áldott állapot. Minden ötödik pár hiába várja a gyereket, kezelésre szorul
Fotó: Veres Nándor
Mintegy 12 500, meddőségi tünetekkel küzdő pár vehet részt idén a bukaresti családügyi minisztérium által finanszírozott ingyenes kezeléseken. A szakklinikai ellátás iránt óriási az érdeklődés Romániában, ahol az egészségügyi statisztikák szerint minden ötödik párnak meddőségi gondjai vannak.
2023. január 12., 08:412023. január 12., 08:41
Rekordösszegű támogatással segíti a bukaresti Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium a meddőségi tünetekkel küszködő párok gyerekvállalását. A páronkénti 15 ezer lejes állami támogatásból 2023-ban tízezer szakklinikai beavatkozásra van lehetőség. A tavaly december ötödikétől megpályázható program keretében a 2022-es év utolsó hónapjára 2500 pár ellátására elegendő pénzt hagyott jóvá a szakminisztérium, így az ideivel együtt 12 500 ingyenes kezelést tesz lehetővé a programban részt vevő 27 romániai szakklinika.
A családügyi minisztérium szerkesztőségünkbe eljuttatott közleménye szerint azért döntöttek a korábbi évek támogatásait nagyságrenddel meghaladó finanszírozás mellett, mert az egészségügyi kimutatások szerint minden ötödik házaspár meddőségi problémákkal küszködik.
Sok szülő anyagi gondok miatt nem vállal gyereket. A családügyi minisztérium most azokon akar segíteni, akik szeretnének gyereket, de egészségügyi okok miatt erre nincs lehetőségük” – fogalmaz a közlemény, amelyből az is kiderül, hogy bő egy hónap alatt 7 ezren jelentkeztek a minisztérium honlapján a meghirdetett állami támogatásra. Akinek a minisztériumi szakbizottság elfogadja online formában beküldött papírjait, két értékjegyet kap: egy 10 ezer lejest orvosi kezelésekre és egy 5 ezer lej értékűt gyógyszertámogatásra. A szaktárca honlapján közzétett tájékoztató szerint előzetes szakorvosi vizsgálattal 25–45 év közötti nők jelentkezhetnek.
a marosszentgyörgyi Zygota Maros Meddőségi Klinika, a kolozsvári Regina Maria Unirea kezelési központja és a Venus Med, a nagyszebeni Polisano, a szatmárnémeti Gynoprax, a brassói Vivamed és két temesvári klinika, a Gynatal és a Lyve Born-IVF.
Tavaly az elmúlt évszázad legkevesebb gyereke született Romániában
Fotó: Reginamaria.ro
A magyar tulajdonú marosszentgyörgyi szakklinika az elmúlt tíz esztendőben országos viszonylatban is kiemelkedő eredményeket ért el a mesterséges megtermékenyítés terén. A Maros megyei egészségügyi intézményben a lombikprogramban részt vevő házaspárok terhességi sikeraránya 40–45 százalék körül mozog, amely világszinten jó eredménynek számít. A lapcsoportunknak korábban nyilatkozó Virginiás Annamária nőgyógyász szerint akinek egy év alatt nem jön össze a terhesség, nagy valószínűséggel meddőségi gondokkal néz szembe, ami kivizsgálásra szorul.
A párok kisebb részénél a nő és a férfi is gondokkal küszködik, a kivizsgálásra érkezők mintegy 30 százalékánál azonban semmilyen rendellenességet nem tapasztalnak, a várt terhesség mégsem jön össze.
Sokan 35 és 40 év között kezdenek el kilincselni a meddőségi klinikákon, és nehezen fogadják el, hogy 40 éves kor körül mindössze tíz százalékos a teherbeesés aránya. ,,Vannak páciensek, akik azzal keresnek meg, hogy 45 évesen szülő nőkről olvastak a sajtóban. Erre azt szoktam válaszolni, hogy ez sajnos a kivétel, amely erősíti a szabályt” – fogalmazott lapunknak Virginiás Annamária szakorvos.
Elekes István, a Zygota Maros Meddőségi Klinika igazgatója nagy előrelépésnek tartja a bukaresti családügyi minisztérium új programját. Korábban az egészségügyi minisztérium keretében működő programhoz nem rendeltek forrásokat, így többéves várakozási listák alakultak ki, másrészt a programban viszonylag kevesen kerülhettek be az igen szigorú feltételek miatt.
a szakminisztériumi honlapon mindenre kiterjedő, részletes leírást találnak a párok. ,,A jelentkezés előfeltétele, hogy a páciensnek legyen meddőségi diagnózisa, amit egy vitro fertilizációs kompetenciával rendelkező szakorvos írhat fel. Nálunk a klinikán dolgoznak ilyen szakorvosok, így a pecsétjükkel és aláírásukkal ellátott orvosi levéllel jelentkezni lehet a programba” – fogalmazott a Krónikának Elekes István, aki portálunknak azt is elmondta, hogy – a beavatkozás komplexitásától függően – nem minden esetben lesz elegendő a 15 ezer lejes állami támogatás, így a páciensnek kell vállalnia a rá eső önrészt.
A Maros megyei szakember szerint a legtöbb pácienst nőgyógyászok irányítják a szakklinikákra. A magas költségek miatt eddig többnyire csak azok tudták vállalni a mesterséges megtermékenyítést, akiknek jövedelmükből futotta a több ezer eurós egészségügyi kiadásra.
A marosszentgyörgyi klinikára folyamatosan mennek kivizsgálásra a párok. Közben érkeznek Bukarestből a programba sikeresen bejelentkezők számára az értékjegyek, ami alapján a klinika előjegyzi a betegeket a szükséges kivizsgálások és a kezelési procedúra elkezdésére.
Magyarországi finanszírozású program is fut Erdélyben
Az elmúlt években a kolozsvári székhelyű Áldás Népesség Egyesületnél is pályázhattak erdélyi magyar párok meddőségi kezelésre. A magyar kormány által támogatott program keretében eddig évente 30 igénylést finanszíroztak a marosszentgyörgyi klinika keretében. A tavalyról várólistán szereplő 16 személy idén kerülhet be a kezelési programba.
Simon Csaba, az alapítvány vezetője portálunknak elmondta: abban reménykednek, hogy a magyarországi finanszírozású program 2023-ban nem áll le, hanem folytatódik. Simon Csaba annak a lehetőségét is vizsgálja, hogy a román állami támogatással finanszírozott kezelés kiegészítő önrészét szociálisan rászoruló erdélyi magyarok esetében magyar állami támogatásból térítsék meg.
December 5-étől lehet igényelni az in vitro fertilizáció (IVF) költségeinek fedezésére nyújtott, beavatkozásonként 15 ezer lejes támogatást – jelentette ki kedden Gabriela Firea családügyi miniszter.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
A szervezett bűnözés elleni ügyosztály a rendőrséggel közösen elfogott Aradon egy 53 éves férfit, aki pszichoaktív szerekkel kereskedett folytatólagosan.
szóljon hozzá!