Áldott állapot. Minden ötödik pár hiába várja a gyereket, kezelésre szorul
Fotó: Veres Nándor
Mintegy 12 500, meddőségi tünetekkel küzdő pár vehet részt idén a bukaresti családügyi minisztérium által finanszírozott ingyenes kezeléseken. A szakklinikai ellátás iránt óriási az érdeklődés Romániában, ahol az egészségügyi statisztikák szerint minden ötödik párnak meddőségi gondjai vannak.
2023. január 12., 08:412023. január 12., 08:41
Rekordösszegű támogatással segíti a bukaresti Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium a meddőségi tünetekkel küszködő párok gyerekvállalását. A páronkénti 15 ezer lejes állami támogatásból 2023-ban tízezer szakklinikai beavatkozásra van lehetőség. A tavaly december ötödikétől megpályázható program keretében a 2022-es év utolsó hónapjára 2500 pár ellátására elegendő pénzt hagyott jóvá a szakminisztérium, így az ideivel együtt 12 500 ingyenes kezelést tesz lehetővé a programban részt vevő 27 romániai szakklinika.
A családügyi minisztérium szerkesztőségünkbe eljuttatott közleménye szerint azért döntöttek a korábbi évek támogatásait nagyságrenddel meghaladó finanszírozás mellett, mert az egészségügyi kimutatások szerint minden ötödik házaspár meddőségi problémákkal küszködik.
Sok szülő anyagi gondok miatt nem vállal gyereket. A családügyi minisztérium most azokon akar segíteni, akik szeretnének gyereket, de egészségügyi okok miatt erre nincs lehetőségük” – fogalmaz a közlemény, amelyből az is kiderül, hogy bő egy hónap alatt 7 ezren jelentkeztek a minisztérium honlapján a meghirdetett állami támogatásra. Akinek a minisztériumi szakbizottság elfogadja online formában beküldött papírjait, két értékjegyet kap: egy 10 ezer lejest orvosi kezelésekre és egy 5 ezer lej értékűt gyógyszertámogatásra. A szaktárca honlapján közzétett tájékoztató szerint előzetes szakorvosi vizsgálattal 25–45 év közötti nők jelentkezhetnek.
a marosszentgyörgyi Zygota Maros Meddőségi Klinika, a kolozsvári Regina Maria Unirea kezelési központja és a Venus Med, a nagyszebeni Polisano, a szatmárnémeti Gynoprax, a brassói Vivamed és két temesvári klinika, a Gynatal és a Lyve Born-IVF.
Tavaly az elmúlt évszázad legkevesebb gyereke született Romániában
Fotó: Reginamaria.ro
A magyar tulajdonú marosszentgyörgyi szakklinika az elmúlt tíz esztendőben országos viszonylatban is kiemelkedő eredményeket ért el a mesterséges megtermékenyítés terén. A Maros megyei egészségügyi intézményben a lombikprogramban részt vevő házaspárok terhességi sikeraránya 40–45 százalék körül mozog, amely világszinten jó eredménynek számít. A lapcsoportunknak korábban nyilatkozó Virginiás Annamária nőgyógyász szerint akinek egy év alatt nem jön össze a terhesség, nagy valószínűséggel meddőségi gondokkal néz szembe, ami kivizsgálásra szorul.
A párok kisebb részénél a nő és a férfi is gondokkal küszködik, a kivizsgálásra érkezők mintegy 30 százalékánál azonban semmilyen rendellenességet nem tapasztalnak, a várt terhesség mégsem jön össze.
Sokan 35 és 40 év között kezdenek el kilincselni a meddőségi klinikákon, és nehezen fogadják el, hogy 40 éves kor körül mindössze tíz százalékos a teherbeesés aránya. ,,Vannak páciensek, akik azzal keresnek meg, hogy 45 évesen szülő nőkről olvastak a sajtóban. Erre azt szoktam válaszolni, hogy ez sajnos a kivétel, amely erősíti a szabályt” – fogalmazott lapunknak Virginiás Annamária szakorvos.
Elekes István, a Zygota Maros Meddőségi Klinika igazgatója nagy előrelépésnek tartja a bukaresti családügyi minisztérium új programját. Korábban az egészségügyi minisztérium keretében működő programhoz nem rendeltek forrásokat, így többéves várakozási listák alakultak ki, másrészt a programban viszonylag kevesen kerülhettek be az igen szigorú feltételek miatt.
a szakminisztériumi honlapon mindenre kiterjedő, részletes leírást találnak a párok. ,,A jelentkezés előfeltétele, hogy a páciensnek legyen meddőségi diagnózisa, amit egy vitro fertilizációs kompetenciával rendelkező szakorvos írhat fel. Nálunk a klinikán dolgoznak ilyen szakorvosok, így a pecsétjükkel és aláírásukkal ellátott orvosi levéllel jelentkezni lehet a programba” – fogalmazott a Krónikának Elekes István, aki portálunknak azt is elmondta, hogy – a beavatkozás komplexitásától függően – nem minden esetben lesz elegendő a 15 ezer lejes állami támogatás, így a páciensnek kell vállalnia a rá eső önrészt.
A Maros megyei szakember szerint a legtöbb pácienst nőgyógyászok irányítják a szakklinikákra. A magas költségek miatt eddig többnyire csak azok tudták vállalni a mesterséges megtermékenyítést, akiknek jövedelmükből futotta a több ezer eurós egészségügyi kiadásra.
A marosszentgyörgyi klinikára folyamatosan mennek kivizsgálásra a párok. Közben érkeznek Bukarestből a programba sikeresen bejelentkezők számára az értékjegyek, ami alapján a klinika előjegyzi a betegeket a szükséges kivizsgálások és a kezelési procedúra elkezdésére.
Magyarországi finanszírozású program is fut Erdélyben
Az elmúlt években a kolozsvári székhelyű Áldás Népesség Egyesületnél is pályázhattak erdélyi magyar párok meddőségi kezelésre. A magyar kormány által támogatott program keretében eddig évente 30 igénylést finanszíroztak a marosszentgyörgyi klinika keretében. A tavalyról várólistán szereplő 16 személy idén kerülhet be a kezelési programba.
Simon Csaba, az alapítvány vezetője portálunknak elmondta: abban reménykednek, hogy a magyarországi finanszírozású program 2023-ban nem áll le, hanem folytatódik. Simon Csaba annak a lehetőségét is vizsgálja, hogy a román állami támogatással finanszírozott kezelés kiegészítő önrészét szociálisan rászoruló erdélyi magyarok esetében magyar állami támogatásból térítsék meg.
December 5-étől lehet igényelni az in vitro fertilizáció (IVF) költségeinek fedezésére nyújtott, beavatkozásonként 15 ezer lejes támogatást – jelentette ki kedden Gabriela Firea családügyi miniszter.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!