Mélyponton van Romániában a születések száma, a lesújtó statisztikák mögött azonban ott van az elbizonytalanodott, útkereső ember. Erről beszélgettünk dr. Zsigmond István nőgyógyásszal, a Gynia kolozsvári nőgyógyászati magánklinika főorvosával.
Valamivel több, mint 180 ezer román állampolgárságú gyermek született 2023-ban, közülük több mint 155 ezer itthon, csaknem 25 ezer pedig külföldön. Mindkét esetben drasztikus visszaesést jegyeztek.
Már az első alkalmat követően érezhető a szülés utáni torna jótékony hatása, ugyanakkor az órák során szocializálódnak is az anyukák – vallja Láposi Dorottya, aki Kolozsváron egyedüliként tart magyarul is rekreációs foglalkozásokat RTM-módszert használva.
Vizsgálatot indítottak a megyei egészségügyi hatóság munkatársai az aradi szülészeten annak nyomán, hogy császármetszéssel végrehajtott szülés közben kedden elhunyt egy 25 éves nő és a csecsemője.
Megszületett Hosszú Katinka háromszoros olimpiai bajnok úszó gyermeke.
Hivatalból vizsgálatot indított az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) annak nyomán, hogy egy nőnek Urziceni városában a kórház előtt, a járdán kellett megszülnie gyermekét, mivel az intézmény nem fogadta őt.
Pénzbírsággal sújtotta az Állami Egészségügyi Felügyelet az urziceni-i kórház menedzserét, valamint azt az orvost és asszisztenst, akik ügyeletesek voltak hétfő reggel, amikor a kórház előtt, az utcán szült egy nő.
Az urziceni-i kórház előtt, a járdán kényszerült szülni hétfőn reggel egy nő, miután hiába jelentkezett az intézményben, ott nem fogadták.
A beruházások és európai projektek minisztériuma hétfőn átutalta az összegeket az újszülöttcsomag-támogatások kifizetésére.
A Gynia szülészeti és nőgyógyászati magánklinika új reprodukciós részlegét avatták fel szombat délután Kolozsváron. Az országban a 43., mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó egészségügyi intézményben számos magyar szakorvos is dolgozik.
Megszólalt Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a Neamț megyében tragédiát kiváltó otthonszülés témájában, leszögezve: az orvosi, ápolói praxis kizárólag egészségügyi intézményekben lehetséges Romániában.
Életét vesztette egy 42 éves Piatra Neamț-i nő, miután úgy döntött, hogy otthon szüli meg gyermekét, és ehhez interneten keresztül keresett segítségként egy bábát.
Hargita megyében az elmúlt öt évben több mint 800 kiskorú anya szült, közülük csaknem 30-an 13 évesnél fiatalabbak voltak – derült ki a csíkszeredai prefektúrán hétfőn ismertetett összegzésből.
Az idei első hónapban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, 10 355 fővel csökkent a lakosság, a halálozások száma 1,7-szerese volt az élve születések számának – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánklinikák gyors fejlődésének időszakát éli a romániai egészésgügy. Dr. Zsigmond István nőgyógyász szakorvos, a kolozsvári Gynia magánklínika főorvosa szerint óriási a külöbség a magán és az állami egészségügyi ellátás között.
Döntő házként fogadta el a képviselőház kedden azt a törvénytervezetet, amely alapján egy évről két évre növelik az összeszokási szabadság idejét örökbefogadások esetén.
A szülés nem csupán egy fájdalmakkal teli, szükséges rossz, amelyet minél gyorsabban és egyszerűbben le kell zavarnia az orvostudománynak: hanem egy testi-lelki csoda, életre szóló élmény.
Meghalt egy 33 éves nő, miután az Erdélyi-szigethegységben lévő, a hó miatt nehezen megközelíthető otthonában szülte meg hetedik gyermekét. A baba jól van, a gyerekek rokonokhoz és állami gondozásba kerülnek.