A sepsiszentgyörgyi kutató azt javasolja, azok is oltassák be magukat, akik már átestek a fertőzésen
Fotó: MTI/Balázs Attila
Minél rövidebb idő alatt minél több embert kell beoltani; a koronavírus ellen kifejlesztett valamennyi vakcina valós mértékben csökkenti a fertőzés kockázatát – hívta fel a figyelmet Fejér Szilárd, a Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója.
2021. január 28., 08:162021. január 28., 08:16
A koronavírus ellen kifejlesztett oltások közül mindegyik valós mértékben csökkenti a fertőzés kockázatát, és ha a készítményt engedélyezték, akkor biztonságos, hatásos – szögezte le Fejér Szilárd, a Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója. Mint mondta, nem látja értelmét annak, hogy valamelyik készítményhez ragaszkodjunk az immunizálás során.
A Pfizer–BionTech és a Moderna készítményeinek az alapja, hogy a vírus genetikai anyagából kiollózzák az RNS-szakaszt, ami egy lipidburokba csomagolva jut be a sejtbe, a burok szétesik, a hírvivő ribonukleinsav pedig arra utasítja a sejtet, hogy gyártsa le a koronavírus tüskefehérjéjét, ez a fehérje váltja ki az immunválaszt. Az AstraZeneca és a Sputnik V oltóanyagok esetében egy ártatlan adenovírus vektorjába csomagolják a genetikai információt.
Fejér Szilárd arra biztatja azokat is, akik korábban megfertőződtek, és már nincsenek hosszú távú tüneteik, hogy ne halogassák az oltás beadatását. „Kíváncsiságból megnézethetik, hogy van-e és mennyi antitest a szervezetükben, de ez csak tájékoztató jellegű, hiszen laboratóriumtól függ, hogy a gyengébb vagy erősebb antitesteket mutatják ki.
– részletezte a kutató.
Biztos, hogy nem placebót kaptunk az oltás során – szögezi le Facebook-bejegyzésében Fejér Szilárd. A Pro Vitam laboratórium Sepsiszentgyörgyön és Kolozsváron ötven-ötven személy esetében követi az oltás utáni immunválaszt.
Ez azoknál is megfigyelhető, akinél az oltás napján nem mutattak ki antitestet, de az elmúlt hónapokban volt pozitív PCR-tesztjük. „A koronavírus-fertőzésen átesett személyeknél az első oltás emlékeztető oltásként működik, erős antitesttermelést vált ki, ez az antitest-mennyiség viszont a védőoltástól számított második héten már csökken, és valószínűleg beáll egy szintre, amely hosszabb távon védelmet biztosít” – mutat rá Fejér Szilárd.
A kutatás során a hosszú távú védelem működését vizsgálják, hogy van-e jelentős eltérés a fertőzésen már átesett beoltottak és azok között, akik az oltás előtt nem fertőződtek meg. A vírusmentes beoltottak nagy részénél is elkezdődött az antitestszint lassú, de biztos emelkedése a mintavétel után két héttel, derül ki az eddigi vizsgálatokból. A diagnosztikai központban a fejlesztés során figyeltek arra, hogy csak a nagyon erősen kötődő antitesteket mutassák ki.
Vannak olyan diagnosztikai módszerek, amelyek ezeket a gyengén vagy közepesen kötődő antitesteket is kimutatják, de ezek hasznossága a betegség elleni védekezés becslésében elég bizonytalan, részletezi Fejér Szilárd. Az immunválasz alakulása 2-4 hét múlva lesz igazán érdekes, hiszen a klinikai vizsgálatok szerint a maximális védelmet a Pfizer–BionTech védőoltása a második oltás után legalább hét nappal biztosítja.
Fotó: Székelyhon Tv
Az eddig használt PCR-tesztekkel nem tudják kimutatni a különbséget a Covid–19 és a mutálódott vírustörzsek között, azonban be lehet szerezni olyan teszteket, amelyek eredménye valószínűsíti a mutáció jelenlétét. A Pro Vitam is beszerezte ezeket a kitteket, még nem találtak mutációra utaló eredményt, de Fejér Szilárd szerint „ami késik, nem múlik”.
A szakértő ezért tartja továbbra is fontosnak a távolságtartást és a maszkviselést, hiszen ezzel lehet fékezni a vírus terjedését. A Pfizer–BionTech és a Moderna vakcinái megakadályozzák, hogy a vírus bejusson a sejtekbe, ezért az eddigi mutációk ellen is védenek, bár a dél- afrikai változat esetében kisebb hatásfokkal.
A fejlesztők folyamatosan figyelik a mutációkat, az RNS-alapú vakcinákat könnyen lehet igazítani, csak ki kell cserélni az RNS-szakaszt a mutáns változat tüskefehérjéjét kódoló szakaszra, ám ez is végig kell majd fusson az pár hónapos engedélyeztetési szakaszon. Ez jelenleg nem esedékes, ám ha szükség lesz rá, gyorsan megléphetik.
– mutatott rá Fejér Szilárd. Hozzátette, az oltások hatékonyságát bizonyítja, hogy Izraelben, miután a többség megkapta az emlékeztető dózist, látványosan visszaesett a kórházi ápoltak száma.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!