Kétkedve fogadták az erdélyi és partiumi sürgősségi betegellátók az egészségügyi minisztérium legújabb, közvitára bocsátott tervezetét, mely szerint hét regionális mentőszolgálatot hoznának létre az országban. A tervezet szerint bizonyos adminisztratív feladatokat csak a régióközpontban látnak el. Kiderült továbbá, a betegekkel kapcsolatos szolgáltatások nem módosulnak, és orvosi személyzetelbocsátás sem jár az átszervezéssel.
2013. augusztus 27., 18:272013. augusztus 27., 18:27
A közvitára bocsátott tervezet szerint amennyiben a tervezet hatályba lépik, megszűnik a megyei mentőszolgálatok jogi személyisége, működtetést helyi szinten orvos-igazgatók irányítják majd. A vezetőségnek kötelező módon orvosi végzettsége kell legyen. Az egészségügyi minisztérium azt is leszögezi: valamennyi orvos és asszisztens megőrzi az állását, csupán bizonyos adminisztratív, gazdasági és műszaki feladatok kerülnek át a régióközpontokhoz – derül ki a tervezet szövegéből.
Az észak-nyugati központ kolozsvári székhellyel Kolozs, Bihar, Szatmár, Máramaros, Szilágy és Beszterce-Naszód megyét, a közép-régió marosvásárhelyi központtal Fehér, Maros, Szeben, Brassó, Hargita és Kovászna megyét, a nyugati regionális központ temesvári székhellyel Arad, Hunyad, Krassó-Szörény és Temes megyét foglalja magába.
Átrendezett finanszírozási rendszer
Az egészségügyi minisztérium biztosítaná ezentúl az új regionális központok költségeit, de a rendelet teret enged arra, hogy a büdzsét saját forrásból és adományokból egészíthessék ki az új egységek. Ugyanakkor tilos lesz magánbiztosítókkal szerződniük, ami a sürgősségi ellátást vagy egészségügyi szállítást illeti.
A minisztérium közölte továbbá: azért tartja fontosnak a mentőszolgálatok átszervezését, mert a jelenleg hálózat nehézkessé teszi a sürgősségi ellátást, főleg azokon településeken, amelyekek földrajzilag közel vannak egy adott megyeközponthoz, de más megyéhez tartoznak.
Átrendeződés kérdőjelekkel
\"Nem tudom még pontosan, miként akarják megoldani a mentőszolgálatok központosítását, és egyelőre arról sem kaptunk tájékoztatást, hogy ez milyen adminisztratív átrendeződéssel jár\" – nyilatkozta lapunknak Pataki Ferenc, a Szatmár megyei mentőszolgálat vezetője. Amint kifejtette: a legésszerűbb az, ha a pácienseket a legközelebbi kórházba szállítják, ahol a leghamarabb ellátásban részesülnek, így jó megoldás lehet, ha például a Szatmár megyei Hadadról a közelebb levő zilahi kórházba visznek egy beteget, mint a körülbelül 70 kilométerre levő Szatmárnémetibe.
Pataki Ferenc szerint egyelőre nem tisztázott, hogy az átszervezést követően miként működnek majd a diszpécserszolgálatok. Mint kifejtette: ha az észak-nyugati régióban megmarad mind a hat központ, nem hoz túl sok újat a tervezett átszervezés. Hozzátette, értesült olyan elképzelésről is, miszerint a hat diszpécserszolgálat helyett csak kettő vagy három maradna – ennek révén pedig már könnyebben kivitelezhető a szaktárca szándéka, mely szerint összehangoltan, egymást kiegészítve használhatnák a szomszédos megyék mentőit, illetve az egészségügyi intézmények szolgáltatásait. Pataki úgy jósolja, leghamarabb november elsején lehet majd érdemben tárgyalni a témáról.
Átláthatatlan az új rendszer
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója szerint sem átlátható, mi a célja a mentőszolgálatok átszervezésének. \"Ha a törvény hatályossá válik, csak akkor derül ki, hogy valóban hasznos-e a betegek számára vagy feleslegesen bolygattak megegy jól működő, bejáratott rendszert\" – fogalmazott a szakember. Az orvos abban bízik, hogy az egészségügyi minisztérium valóban egy betegcentrikus hálózatot akar kiépíteni.
\"Hargita megyét eddig is sikerült jól lefedni, minden településre legtöbb 15 perc alatt kiér a mentő, soha nem panaszkodott senki, hogy nem jutottunk el időben a helyszínre\" – mondta Péter Szilárd. Az igazgató hangsúlyozta, a Marosvásárhely központú Maros, Hargita, Kovászna, Szeben, Brassó és Fehér megyéket magában foglaló középrégióban legtöbb esetben a hargitai mentőszolgálat tud átirányítani a megyehatáron fekvő falvakba mentőket. Az egyetlen településük Parajd, ahova talán Szovátáról hamarabb kiérkezhetnek a mentők, mint a hargitai Korondról.
Péter Szilárd hangsúlyozta, tudomása szerint, nem kell engedélyekért Marosvásárhelyre utazni, hiszen a megyékben is lesz adminisztratív kirendeltség. \"Várjuk, hogy írják le pontosan, mit jelent az átszervezés, mennyire lesz működőképes a régiós mentőszolgálat.\"- mondta Péter Szilárd.
Béres Zsoltot, a nagyváradi megyei kórház sürgősségi osztályának szakorvosa szerint biztosra vehető, hogy az átszervezés révén az adminisztratív személyzet csökkenni fog ha a régiósításra sor kerül. \"Azt még nem tudom, hogy a diszpécserszolgálatot is központosítani akarják-e, mert ha igen, az szerintem hátrányos lenne\" – mondta lapunknak a SMURD-orvos, aki szerint Bihar megyében már most is jól szervezett a mentőszolgálat, így az esetleges átszervezésben főleg pénzmegtakarítást lát.
Amint arról beszámoltunk, az átszervezést Szabó Ödön Bihar megyei képviselő is bírálta, aki szerint semmi értelme az intézmények erőltetett átszervezését, amíg a régiósítási terv nem ölt végleges formát. Szabó leszögezte: leépítések sorozataként kell értelmezi az ilyen átszervezéseket. Hadrian Borcea, a Bihar megyei kórház sürgősségi osztályának vezetője azonban támogatja a tervezetet, szerinte a SMURD – amely már évek óta régiókba szerveződött – bebizonyította, hogy ez a leghatékonyabb működési struktúra.
Nicolăescu: igazuk van a háziorvosoknak
A lehető legrosszabb ötlet volt a háziorvosokra bízni az elektronikus egészségbiztosítási kártyák szétosztását – nyilatkozta tegnap Eugen Nicolăescu, az egészségügyi tárca vezetője. Mint mondta, a tárca illetékesei szeptember 15-ig egy úgy tervezetet fog kidolgozni, az új kártyák szétosztását illetően. Amint arról beszámoltunk, a háziorvosok érdekvédelmi szervezetei tiltakoztak a nyakukba vart feladat elvégzése ellen, szerintük ez a projektfelelős Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) dolga lenne
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.
Kis háromszéki unitárius közösség templomának építését támogatja fellépésével Szabó Balázs magyarországi dalszerző, énekes, a Szabó Balázs Bandája alapítója, aki szerdán este lép fel önálló estjével Sepsiszentgyörgyön.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
szóljon hozzá!