Fotó: Kristó Róbert
Kilenc medve jár be rendszeresen Tusnádfürdőre, a helybeliek és a turisták a biztonságukért aggódnak, ezért a nagyvadak befogását és elszállítását kérték a környezetvédelmi minisztériumtól.
2014. május 29., 20:132014. május 29., 20:13
Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa elmondta, hogy két anyamedve jár be rendszeresen a fürdővárosba, az egyiknek két, a másiknak három bocsa van, ugyanakkor két fiatal, 2–3 éves állat is élelem után kutat a lakóházak közelében. Az egyik nőstény az udvarokba is betört és tyúkokat ölt meg, egy másik nagyvad pedig a tejautomatát „támadta meg”.
Both József elmondása szerint az is előfordult, hogy a medve betörte egy idős asszony ajtóját, bement az előszobába és élelmet keresett. „Szerencsére eddig még nem sérült meg senki” – mondta a környezetvédelmi szakember, aki szerint óvintézkedéseket léptettek életbe, hogy erre ne kerülhessen sor.
Mint mondta, engedélyt kértek a Korodi Attila által vezetett környezetvédelmi minisztériumtól két medve átköltöztetésére, és elkezdték a vadak monitorizálását. A felügyelők folyamatosan tartják a kapcsolatot a tusnádfürdői előljárókkal és a szakhatóságokkal, hogy pontosan feltérképezhessék a nagyvadak útvonalait, a szokásaikat, hogy a későbbiekben majd befoghassák és elköltöztethessék őket.
Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere szerint a helyzet azért nagyon kényes, mert sok medve bejár a településre, és fennáll a veszély, hogy emberre támadnak. „Bejárnak a gazdaságokba, sok kárt okoznak, reméljük, sikerül megoldást találni a problémára” – mondta az elöljáró. Rámutatott, hogy a medvék évente rengeteg kárt okoznak Tusnádfürdőn, ezért az előző években már több példányt is átköltöztettek más megyékbe.
Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője úgy értékelte, hogy az utóbbi időszakban jelentősen nőttek a medvék okozta károk a térségben. Mint mondta, csak az elmúlt napokban több tehenet elpusztítottak Gyergyószárhegyen, Gyergyótölgyesen és Gyimesfelsőlokon. A szakember szerint azonban a nagyvadak által okozott károkért részben az emberek is felelősek, hiszen nem tartják be a legeltetési szabályokat, nem őrzik megfelelően az állataikat.
Erdészek és környezetvédelmi szakemberek felmérése szerint az európai medvék egynegyede Kovászna, Brassó és Hargita megyében él. A két hónapig tartó számlálás eredménye szerint Romániában 6000–6300 nagyvad található, míg Európa többi részén öszszesen 14 000. A legtöbb egyed, 1200 Kovászna megyében van, Hargita megyében 1000, míg Brassó megyében 600 medvét tartanak nyilván az illetékesek.
Székelyföldön egyébként egyre többen felismerték, hogy a védekezés kifizetődőbb, mint hónapokat várni a nagyvadak okozta kár megtérítésére, és egyre többen villanypásztort szereltek fel földjükön. A tusnádfürdői medvék elköltöztetése kapcsán a környezetvédelmi minisztériumot is megkerestük, kérdéseikre azonban lapzártánkig nem érkezett válasz.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!