Fotó: Bone Ewald
2011. január 28., 09:162011. január 28., 09:16
A kolozsvári Ortopédiai és Traumatológiai Klinikán megduplázódott a páciensek száma, amióta Kolozsvár jéggel borított járdái járhatatlanná váltak – tudtuk meg Alexandru Popoviciu rezidens orvostól. A Krónikának elmondta, kedden 52 pácienst szállítottak be különféle sérülésekkel – mindannyian az utcán estek el –, közülük hat személyt meg kellett műteni, míg csütörtökön csak a kora délutáni órákban húsz személyt szállítottak be a sürgősségre. „Amióta újra beköszönt a hideg időjárás, naponta átlagban 50 sérültet kellett ellássunk, míg korábban általában 10–20 páciens kerül a sürgősségre.
László Attila, Kolozsvár alpolgármestere a Krónikának elmondta: a hó eltakarításával megbízott vállalatok, a Rosal Group Kft. és a Brantner Rt. kritikán alul teljesítettek az elmúlt napokban, ezért mindkettőt 50 ezer lejes pénzbírsággal sújtotta az önkormányzat. Az elöljáró elmondta: annak ellenére, hogy a hét elején az önkormányzat előre figyelmeztette az említett cégeket, hogy a kora hajnali órákban havazás várható, csak háromnegyed hétkor kezdték el takarítani az utakat, így több hókotró is beragadt a reggeli forgalomba. Az alpolgármester elmondta továbbá, a kolozsvári lakosság hozzáállásával is elégedetlen: mint mondta, míg a családi házak tulajdonosai becsülettel eltakarították a portájuk előtt a járdaszakaszokat, a lakónegyedekben, ahol a járdák teljesen eljegesedtek, lényegesen nagyobb a gond. „Sok az egymásra mutogatás a lakónegyedekben, elvárnák, hogy a járdákat is a két vállalat takarítsa”– nyilatkozta lapunknak László Attila.
Kolozsváron csütörtök hajnalban a város köztisztaságáért és a hó eltakarításáért felelős vállalatok összesen 310 tonna csúszásgátló szert szórták szét a kincses város utcáin, tudtuk meg a kolozsvári önkormányzat közleményéből. Az összesen 639 utcában lebonyolított akcióban 72 munkás vett részt és húsz hókotró gépet használtak. A Kolozs Megyei Tanács tegnapi közleménye szerint valamennyi megyei út járható, megyeszerte 157 tonna csúszásgátló anyagot szórtak szét az utakon, összesen 64 úttisztító jármű biztosítja a zavartalan közlekedést.
„A tömbházlakók és a fiatalok hozzáállása jelenti a legnagyobb problémát” – állítja Florin Moldovan, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal zöldövezetekért felelős illetékese. Míg az idősebb nemzedék képviselői kora reggel jégtörőt és lapátot ragadnak, a fiatalabbak legfeljebb az önkormányzathoz telefonálnak a hó eltakarítását kérve. „Sokan azzal hívnak fel minket, hogy ők adófizető polgárok, ezért mi jöjjünk és a tömbházuk elől takarítsuk el a havat. Sót és homokot ingyen tudunk biztosítani a lakótársulásoknak, de azt ne várja el senki, hogy a lakása előtt a mi embereink lapátolják a havat” – fogalmazott Moldovan. Az aligazgató, aki valamikor lakótársulás-elnök is volt, elmondta, hogy tömbházanként szerencsés esetben egy lakó, ha akad, aki mások helyett is eltakarítja a járdát. Florin Moldovan hasonlóan elégedetlen a kereskedelmi társaságok hozzáállásával is. Mint mondja, aránylag még mindig sok üzlet előtt korcsolyapálya működik. „Sajnos létezik egy harmadik kategória is, amely a letisztított úttestre lapátolja a havat” – magyarázta Florin Moldovan.
A járdák tisztán tartására vonatkozó önkormányzati határozatot megszegők közül a tél beállta óta a közösségi rendőrség mintegy 97 személyt, illetve céget büntetett. Kérdésünkre, hogy a város nagyságához és a takarítatlan járdaszakaszok hosszához képest ez elegendő-e, Valentin Bretfelean igazgató nemmel válaszolt. „A gond az, hogy január elsejétől jóval kisebb létszámmal sokkal több hatáskört látunk el. Másrészt nem mindig találjuk otthon az illetékeseket, akiket első fázisban csak figyelmeztetünk, nem bírságolunk” – magyarázta a helyi rendőrség vezetője. Marosvásárhelyen a 100 és 500 lej közötti büntetéseket róhatnak ki a felelőtlen lakókra. A rendőrök általában a minimális összeget róják ki, s amennyiben az érintett 48 órán belül törleszt, csak a 100 lejnek a felét kell befizetnie.
Adorján Csaba, a nagykárolyi önkormányzat közterület-fenntartó vállalatának vezetője lapunk kérdésére elmondta, az utóbbi időszak sorozatos leépítései miatt összesen öt embert tudnak foglalkoztatni a város utcáira hullott hó eltakarítására. „Egyszerűen kevés az emberünk, és még a forgalmasabb utakra sem jut elegendő munkaerő. A járdákat és a tömbházak közötti szűkebb behajtókat nem tudjuk tisztítani, mert fizikailag nincs rá időnk és lehetőségünk. Csak a negyedek szélesebb útszakaszaival foglalkozunk” – részletezte az intézményvezető. Nagykárolyban egyébként már régóta bevált szokás szerint a tömbházak előtti területeket, átjárókat a lépcsőházfelelősök tisztítják, és ez a legtöbb tömbház előtt látszik is. Emellett a magánházak előtt futó járdák tisztaságáért azok tulajdonosai a felelősek.
A szatmárnémeti önkormányzat illetékesét többszöri próbálkozásunkra sem sikerült elérnünk, azt azonban már korábban megtudtuk, hogy a helyi tanács döntése szerint a magánházak előtti járdák tisztításáról azok tulajdonosai kötelesek gondoskodni.
Constantin Demian, a szatmárnémeti megyei kórház szóvivője azt mesélte a Krónikának, az utóbbi időszakban nem növekedett jelentősen a kéz- és lábtöréssel beszállított betegek száma. „Nem számottevő az emelkedés. Megközelítőleg 5 százalékos növekedésről lehet beszélni, de ezek nem feltétlenül a hirtelen lehullott hónak vagy a csúszós utaknak tudhatók be. A legtöbb esetben idősekről van szó, akik otthonaikban szenvednek balesetet” – fogalmazott a kórházi dolgozó, aki hozzátette: a kórházban kezelt páciensek majdnem 40 százalékát csonttörés miatt ápolják.
Civil kötelesség a járdák takarítása a téli szezonban – ezt falvakon be is tartják, viszont városon nagyon kevesen végzik el ezt a munkát, magyarázta a Krónika megkeresésére Bardócz Ernő, a sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat munkatársa. „A tapasztalat azt mutatja, hogy a falusiak rendszeresen elseprik a havat a porták elől, a megyeszékhely tömbházlakói azonban ritkán takarítják a havat a tömbházak vagy a cégszékházak, irodaépületek előtti járdáról. Bardócz Ernő elmondta, a köztisztasági vállalat eltakarítja a járdát a tömbház előtt abban az esetben, ha a lakótársulással szerződésük van zöldövezet gondozására. A lakótársulások több mint kétharmada ezt a megoldást választotta, a szerződés értelmében minden lakó havi 1,5 lejt fizet, ezért cserébe a köztisztasági vállalat az utcatakarítás mellett gondozza a zöldövezetet, és télen eltakarítja a havat. A tömbházak előtt kis járdaseprő gépekkel hótalanítanak. A köztisztasági vállalat télen hetven munkást foglalkoztat, akiket nagy havazás esetén tudnak mozgósítani. „Megtörténhet, hogy a sepsiszentgyörgyi járdákon gondosan takarítanak, de bizonyára a járókelők is nagyon óvatosak” – erre a következtetésre jutott Tiberiu Poştoacă, a helyi mentőállomás igazgatója, aki elmondta, amióta lehavazott, a megyeszékhelyen nem növekedett jelentősen a sürgősségi esetek száma.
Székelyudvarhelyen az elmúlt napokban lehullott hó jelentősen megnehezítette a gyalogosok életét, ám mostanra már sikerült csúszásmentesíteni a forgalmasabb járda- és útszakaszokat. A helyi önkormányzat városgazdálkodási osztályának vezetője, Ülkei Zoltán a Krónikának elmondta, míg tavaly főként a magánházak körül voltak gondok a hóeltakarítással, idénre ez változott és a tömbháznegyedek lakói hanyagolták el a járdák hótalanítását. Bírságot eddig még senki nem kapott, de már több esetben is küldtek figyelmeztetést az érintett lakószövetségeknek – tudtuk meg az osztályvezetőtől. „A tapasztalat az, hogy a figyelmeztetés után a lakók eltakarítják a havat, így nincs szükség bírságolásra, amely jogi személyek esetében 500-tól 1000 lejig, magánszemélyek esetében pedig 25-től 250 lejig terjedő összeget jelentene” – magyarázta az önkormányzat munkatársa.
A gyergyószentmiklósi kórház sürgősségi osztályán nem jegyeztek több törést ezen a télen, mint a korábbi években. Megtudtuk azonban: Gyergyóban télen általában több töréses beteget látnak el, mint nyáron. A gyergyószentmiklósi önkormányzat egyébként levélben szólítja fel a cégek, intézmények vezetőit, illetve a magánszemélyeket, hogy portájuk előtt el kell takarítsák a havat és a jeget. „A felszólításokra pozitívan reagáltak a gyergyóiak, ezért nem bírságoltunk meg senkit” – tájékoztatott Nagy Zoltán alpolgármester. Mint mondta, az önkormányzatnak nem az a célja, hogy minél több polgárt megbírságoljon, sokkal inkább az érintettek felelősségtudatát próbálják ébresztgetni a felszólítások által. Mint mondta, mindenki felelős azért, hogy portája előtt járható, biztonságos járda legyen, olyan, amelyik nem veszélyezteti a lakók testi épségét. Azonban ha valaki nem veszi komolyan a felszólítást, akkor 50–100 lej közötti bírságot róhatnak ki a magánszemélyekre, illetve cégek, intézmények esetében 1000–2500 lej közötti a büntetés.
A több hónapon át tartó téli időszakban a csíkszeredai önkormányzat illetékesei folyamatosan ellenőrzik, hogy a városlakók eltakarították-e ingatlanjuk elől a havat, járhatóvá, biztonságossá tették-e a járdát. A polgármesteri hivatal még novemberben, az első hó leesésekor 3000 szórólap kiosztásával, valamint a helyi sajtó segítségével figyelmeztette a városlakókat, milyen következményekkel jár majd az, ha nem teljesítik polgári kötelezettségüket – mondta el érdeklődésünkre Szőke Domokos alpolgármester. „Nem a havazás napján, hanem másnap ellenőrizzük a járdákat, és ha valahol eltakarítatlan járdát találunk, felszólítást küldünk ki az érintetteknek” – tette hozzá az illetékes elöljáró. Megtudtuk, eddig 319 felszólítást küldtek ki, és 43 alkalommal büntettek. A mulasztásért jogi személyeknek 120–540 lej közötti, míg magánszemélyek 70–180 lej közötti büntetést kell befizessenek. A Hargita megyei mentőszolgálat vezetője, Péter Szilárd elmondása szerint az idő hirtelen lehűlése óta az elmúlt napokban néhány százalékkal növekedett a törések száma, azonban ez nem számít kivételes jelenségnek.„Néhány napja nehezen lehet közlekedni a város utcáin, és bizony fennáll a veszélye annak, hogy súlyos balesetek történjenek” – mondta az orvos.
Hétfő óta folyamatosan hull a hó Nagyváradon, de ahhoz nincs elég hideg, hogy a járdákon jégréteg keletkezzék. A köztisztaságért felelős RER Ökológiai Szolgáltató hétfő hajnal óta rendszeresen járja a várost, elsősorban a forgalmas úttesteket, de a járdákat is tisztítják. Tegnap a járdák inkább latyakosak voltak, mint jegesek, de a zöldövezetekben megmaradt a hó. A RER sóval, homokkal és klórszármazékokkal akadályozza meg, hogy az úttestek eljegesedjenek – tudatta lapunkkal az önkormányzat sajtóosztálya. A speciális járművek elsősorban a város bejáratait, a legforgalmasabb útkereszteződéseket és körforgalmakat, illetve a hidakat tisztítják, ha kell, éjszaka is, de az önkormányzat ígérete szerint nem feledkeznek meg a mellékutcákról sem. Azt fontos tudni, hogy a házak és tömbházak előtti járdaszakaszokat itt is a lakóknak, illetve lakóközösségeknek kell megtisztítaniuk a hótól. A városban sürgősségi helyzetek megoldására alakult bizottság is működik, amely a városvezetőség ígérete szerint állandó készenlétben áll, hogy ha rosszabbodik az időjárás, több speciális járművet és dolgozót küldjenek az utcákra.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.