Megmentőre vár Marosszék egykori vármegyeháza – Kérdésessé vált a marosvásárhelyi műemlék épület sorsa

Homályos kilátások. Leghamarabb jövőre kerülhet a marosvásárhelyi önkormányzat napirendjére a Bolyai téri ingatlan megmentése •  Fotó: Rab Zoltán

Homályos kilátások. Leghamarabb jövőre kerülhet a marosvásárhelyi önkormányzat napirendjére a Bolyai téri ingatlan megmentése

Fotó: Rab Zoltán

A református egyház végérvényesen lemondott az egykori Marosszék vármegyeháza Bolyai téri épületének megszerzéséről. Miután a püspökség, illetve a tíz marosvásárhelyi egyházközség kuratóriuma által szorgalmazott ingatlancsere 2020 nyarán éppen az RMDSZ-en belüli nézetkülönbség miatt bukott el, a Református Kollégiumot és a Bolyai Farkas Gimnáziumot bővíteni szándékozó egyház más épület után kénytelen nézni. Közben a vármegyeháza napról napra degradálódik, a városháza jó esetben 2022-ben rendelheti meg a restaurálásához szükséges előtanulmányt.

Szucher Ervin

2021. július 07., 08:002021. július 07., 08:00

Egyhamar nem virulhat eredeti pompájában a Marosvásárhely egyik legrégebbi, és építészetileg egyik legértékesebb épületének számító valamikori vármegyeháza. A Bolyai téri ingatlant az Erdélyi Református Egyházkerület restauráltatta volna – amennyiben egy ingatlancsere által megkapja az önkormányzattól. A püspökség a szemközti Református Kollégium és a bérlő Bolyai Farkas Gimnázium elemi osztályai számára alakította volna iskolává a jelenleg képzőművészek által használt épületet. Mint ismeretes,

az RMDSZ megyei vezetőségének utasítására az ingatlancsere dugába dőlt.

Ennek a képzőművészek örülnek a legjobban, akik a továbbiakban is zavartalanul folytathatják tevékenységüket a 17. századi épületben. Az iskolabővítési terveket dédelgető egyháznak viszont más ingatlan után kell néznie.

Az egyház harmadjára
elővigyázatosabb

A Maros megye két legjobb és legtekintélyesebb magyar iskolájának, a Bolyai Farkas Gimnáziumnak és a Református Kollégiumnak helyt adó épület renoválása mellett az Erdélyi Református Egyházkerületet a terjeszkedés is foglalkoztatja. A két tanintézet rég kinőtte a Sáros utcából a Bolyai utcáig átnyúló, U alakú épületegyüttest, amelynek bizonyos szárnyait ráadásul az évek óta zajló szakaszonkénti javítások miatt kénytelen nélkülözni. Az elemi osztályok szétszóródva, a város különböző iskolaépületeiben találtak ideiglenes otthonra, ami komoly kihívást jelent főként a pedagógusok, de a többgyerekes szülők számára is.

A püspökség úgy döntött, nem lévén más megoldása, kénytelen ingatlant vásárolni, mégpedig olyan helyen, ahol a szomszédok nem akadályozhatják meg az iskola működtetését.

Ugyanis két évvel ezelőtt az EREK még a hosszas huzavona után visszaszerzett Makariás-házban gondolkodott, abban az ingatlanegyüttesben, amely az államosítás előtt is, után is az oktatási rendszert szolgálta. A Szentgyörgy (Forradalom) utcai terveket azonban néhány telekszomszéd keresztülhúzta, mivel nem egyeztek bele az iskola működtetésébe. Amikor pedig úgy tűnt, hogy az egyház és az akkori polgármester, Dorin Florea egy ingatlancserével megoldást találnak az iskolabővítésre, az RMDSZ megyei vezetősége szólt közbe.

A másodjára is „zsákutcába terelt” reformátusok újabb megoldást keresnek – az iskolabővítési terv sorsát ezúttal azonban nem bíznák sem a szomszédok jó- vagy rosszindulatára, sem a politikai alkuk alakulására.

A Krónika érdeklődésére Kató Béla püspök nem is titkolta, hogy ezúttal ingatlanvásárlásban érdekeltek, de konkrétumokról nem volt hajlandó beszámolni. „Most már megtanultam: akkor mondj hoppát, ha átugrottad a kerítést! Kétszer megégettük magunkat, harmadszorra sokkal elővigyázatosabbak próbálunk lenni” – indokolta visszafogottságát az egyházfő.

A püspök csak annyit mondott, hogy az állammal többé nem „boltol”, mert annak nem biztos, hogy jó vége lesz. Azt viszont még elárulta, hogy mindenképpen központi fekvésű ingatlanban gondolkodnak, olyanban, ahol az iskolalétesítéshez nem szükséges a szomszédok beleegyezése. Nem nehéz kitalálni, hogy Marosvásárhely belvárosában egyetlen ilyen épületegyüttes van: a Baross Gábor (Horea) utcai, évek óta üresen álló egykori 4-es számú általános iskola. Államosítás előtt az épület egy részét a római katolikus egyház, egy másikat a zsidó hitközség birtokolta. Jelenleg a többségi tulajdonos egy nagyernyei építkezési vállalkozó, de része van benne a városnak és a hitközségnek is.

Alkotók kedvelt helye. A képzőművészek összesen havi mindössze 2300 lejt fizetnek az ingatlanért •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Alkotók kedvelt helye. A képzőművészek összesen havi mindössze 2300 lejt fizetnek az ingatlanért

Fotó: Rab Zoltán

Lemondtak az eredeti elképzelésekről

Mivel sem iskolaként, sem „váltóeszközként” nem használhatja, a tíz marosvásárhelyi református egyházközség kuratóriuma egyelőre nem tudja, mihez kezdjen a Makariás-házzal.

A 35 áras udvarral rendelkező épületegyüttesben jelenleg több egyházi és világi tevékenység folyik. Bizonyos szárnyak azonban üresen állnak.

Henter György vártemplomi lelkipásztor megerősítette értesüléseinket, miszerint a kuratórium akár meg is válna a Szentgyörgy utcai, több mint 700 ezer euróra értékelt Makariás-háztól.

Az egyház már nem érdekelt a volt vármegyeháza megszerzésében sem. Henter, aki egyben a kuratórium elnöke is, nagyon sajnálja, hogy nem jött létre az ingatlancsere. Mint fejtegette, közelségével, patinájával és építészeti stílusával az egykori vármegyeháza ideális megoldást jelentett volna az iskolabővítés kérdésére. Ebben pedig az építész szakemberek is megerősítették.

Idézet
Valóban ez lett volna a legjobb megoldás mind a »Refi«, mind a Bolyai számára. Mindkét iskola a valamikori vármegyeházába költöztette volna elemi osztályait. Nem volnánk szétszórva a város különböző iskolaépületeiben, hanem itt lettünk volna egy helyben, csupán egy gyalogátjáró választott volna el bennünket”

– vélekedett Benedek Zsolt, a felekezeti iskola igazgatója. Bolyais kollégája, Mátéfi István is hasonlóan látja a helyzetet. A pozitívumok mellett ő azonban egy bökkenőt is észlelt a vármegyeházának belakásával kapcsolatosan. Mégpedig a műemlék épület restaurálásának és iskolává alakításának hosszas folyamatát.

A 17. században épült ingatlan kényszerű feladását nemcsak az egyház, az iskolaigazgatók és a szülők sajnálják, hanem az ingatlancsere ötletgazdája, Magyary Előd volt városi tanácsos is. Az RMDSZ egykori frakcióvezetője volt az, aki egy hétvégén bejárva az épületet – amelyben a vármegye 1745. április 13-án tartotta az első közgyűlést – elképzelte, hogy ott akár elemi iskola is működhetne, miközben a képzőművészek által jelképes összegért bérelt műtermeket más, tágasabb és jobb állapotban lévő helyiségekbe lehetne költöztetni. „Hétfőn telefonon osztottam meg elképzelésemet a püspök úrral, kedden már itt volt Marosvásárhelyen, és együtt látogattuk meg a valamikori megyeházát. Kató Béla amint meglátta, milyen terjeszkedési lehetőségeket kínál az épület, rögtön igent mondott” – elevenítette fel a pontosan egy évvel ezelőtt történteket Magyary.

A kezdeményezők ennél merészebbet is álmodtak: az egykori megyeháza melletti Maros–Wagner-féle ház tulajdonosát is meggyőzték, hogy adja el a házát az egyháznak. Közben mind a püspökség, mind a városháza felmérette a csere tárgyát képező épületeket. Kiderült, hogy a reformátusok által felkínált Szentgyörgy utcai Makariás-ház mintegy 150 ezer euróval többet ér a Bolyai téri épületnél. Az egyházat ez sem zavarta, a két iskola tanulóinak érdekét ennél fontosabbnak tartotta.

Az ingatlancserét Dorin Florea is okos megoldásnak nevezte, és támogatásáról biztosította a feleket.

A volt polgármester azonban már akkor megjósolta, hogy az ügylet könnyűszerrel bukásra ítéltetett – és nem a román politikusok miatt. Floreának igaza lett: az alkotóterüket féltő művészek tiltakozása nyomán az RMDSZ megyei vezetősége visszavonulót fújt, és erre utasította az alárendeltsége alá vont városi önkormányzati frakciót is. Egyesek ennél tovább mentek: fű alatti egyezkedésnek nevezték a Floreával és a szükséges szavazatszámot biztosító román politikusokkal kötött egyezséget.

Magyary Előd sem volt önkormányzati képviselőként, sem a Bolyai vezetőtanácsának tagjaként a mai napig nem érti, hogy alakulata miért adta fel ezt a lehetőséget.

Mint ahogy azt sem, hogy miért vádolták mutyizással, amikor köztudott volt, hogy négy éven keresztül ő felelt a tanácsban a magyar történelmi egyházak problémáinak a megoldásáért. Ráadásul az egyház sem szívességet, sem törvénytelenséget nem kért a városházától. „Azt meg végképp képtelen vagyok felfogni, miért kellett meghátrálni a képzőművészek előtt. Én úgy tudom, már nem azokat az időket éljük, amikor a bérlő mondta meg a tulajdonosnak, mihez kezdhet a házával, 1989 óta ismét a tulaj szabja a feltételeket” – tapintott a lényegre Magyary Előd.

A képzőművészek nem kerültek volna utcára, mint ahogy egyesek közülük hangoztatták.

A városházának több elképzelése is volt az alkotóműhelyek tovább éltetésével kapcsolatosan. Az azonnali megoldást a Makariás-ház udvarán lévő épületek korszerűsítése és felkínálása jelentette, míg a középtávút egy öthektáros művésztelep kialakítását a Maros-parti lovarda mellett. Mivel tavaly nyáron végül az RMDSZ-vezetők akarata érvényesült, miszerint választások előtt nem szabad borzolni a kedélyeket, minden maradt a régiben: a képzőművészeknek nem kell elhagyniuk az évtizedek óta bérelt műtermeiket.

Sokan sajnálják, hogy a volt vármegyeháza Bolyai téri épülete nem került a reformátusokhoz •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Sokan sajnálják, hogy a volt vármegyeháza Bolyai téri épülete nem került a reformátusokhoz

Fotó: Rab Zoltán

De ki menti meg a vármegyeházát?

Magyary Előd szerint azontúl, hogy a református egyház remélhetőleg mégiscsak talál alternatívát a kisdiákok áldatlan helyzetének megoldására, feltevődik a kérdés: ki menti meg a lelakott állapotban lévő vármegyeházát, Marosvásárhely magyar múltjának egyik jelképét.

Idézet
Azontúl, hogy a püspökség hajlandó lett volna egy értékesebb ingatlannal fizetni, pénzt is fektetett volna a Bolyai téri ingatlan restaurálásába. Ezek után ezt a csodálatos barokk középületet vajon ki fogja megmenteni? És főleg milyen pénzből?”

– tette fel a költői kérdéseket Magyary. A felvetés jogos: az épületben székelő több mint harminc képzőművész az 1 934 négyzetméteres összfelületért mindössze havi 2 300 lejt fizet. A befolyó összeg még a kisebb javításokra sem elegendő.

Mana Bucur, a Képzőművészek Szövetségének Maros megyei elnöke lapunknak nyilatkozva kifejtette, az állami hatóságokat eddig sem érdekelte különösképpen az épület állaga. Ennek ellenére ő és alkotótársai azért is ragaszkodnak a Bolyai téri házhoz, mert némelyikük igencsak jelentős összeget fordított a belső terek renoválásába. Ugyanis annak ellenére, hogy a képzőművészek közhasznú szervezetben tömörültek, a városi hatóságok nem támogatják őket – sérelmezte az elnök.

Mana Bucur szerint viszont már azt is jelentős eredményként lehet elkönyvelni, hogy Soós Zoltán polgármester a választási kampányában kiállt mellettük, és megígérte, mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen kiköltözniük a valamikori vármegyeházból. Megválasztása után a jelenlegi polgármester újabb ígéretet tett a képzőművészeknek. Ezt a minap szóvivőjén keresztül a Krónikának is megerősítette. Borsos Csaba elmondta:

idén a Margaréta utcai romos állapotba juttatott B-kategóriás műemlék épületek megmentését és állagfelmérését foglalták a költségvetésbe, jövőre pedig következhet a Bolyai téri ingatlan.

Keresztes Gyula műépítész szerint a vármegyeházaként ismert épület legrégebbi része már az 1600-as évek vége felé állt. Egy részét Szalai György birtokolta, akit 1711-ben felségsértés vádjával elítéltek, tulajdonát pedig Marosszék vármegye sajátította ki. Az épület fennmaradó részét a vármegye megvásárolta, azonban kicsinek és alkalmatlannak bizonyult a hivatalok számára, ezért 1744–45-ben kibővítették. Közel egy évszázad múlva, 1838-ban a vármegye megvásárolta a szomszédos telket a Református Kollégiumtól, és egy további szárnyat építettek az épülethez. Ebben alakították ki a nagy gyűléstermet és a börtönt.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat
2024. október 31., csütörtök

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus

Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus
2024. október 31., csütörtök

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen

Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen
2024. október 31., csütörtök

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára

Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára
2024. október 31., csütörtök

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)
2024. október 30., szerda

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban
2024. október 30., szerda

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon

Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon
2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében