Fotó: Varadinum.ma
Teljesen felújítaná a révi sziklaszorosban évtizedek óta romokban heverő Zichy-menedékházat a Bihar megyei önkormányzat. A PNL-franció bojkottálja a projektet.
2018. június 11., 17:432018. június 11., 17:43
2018. június 11., 17:452018. június 11., 17:45
Két és félmillió eurós pályázat került veszélybe azzal, hogy a Bihar Megyei Tanács liberális (PNL) frakciója nem hagyta jóvá a révi sziklaszoros menedékházának megmentésére irányuló határ menti projektet.
Ezt az áldatlan állapotot rendezné a Bihar megyei önkormányzat, mely a Román–Magyar Határ Menti Együttműködési Program keretében mintegy 2,5 millió eurót pályázott az épület teljes felújítására és felszerelésére, melyben a jövőben turisztikai központot működtetne – számolt be a Varadinum.ma. A hírportál szerint a korszerűsítéssel 2020-ra kellene elkészülni, de fennáll a veszély, hogy a PNL-frakció gáncsoskodása miatt nem sikerül kivitelezni a projektet.
Pásztor Sándor, a Bihar megyei önkormányzat RMDSZ-es elnöke ezért halasztásért folyamodott a pályázatot kiíró szervezethez, azt remélve, hogy a következő tanácsülésen sikerül pótolni a mulasztást. Pásztor Sándor rámutatott,
A projekt keretében a Czárán Gyula-útvonal nyomán egy kiépített gyalogösvényt is kialakítanának. Hasas János, Rév község alpolgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt tíz évben a menedékház a természetvédelmi rezervátum szégyenfoltjává vált. „A gondozatlan épületek rontották a település hírét és gyakorlatilag az összképét is” – mutatott rá.
A révi Zichy-menedékházat még évekkel ezelőtt vásárolta meg a Bihar Megyei Tanács azzal a céllal, hogy felújítsa és ezáltal növelje a sokak által látogatott szoros turisztikai potenciálját. Az egy évszázaddal ezelőtt Handl Károly által felfedezett révi Zichy cseppkőbarlang és a sziklaszoros Czárán Gyulának köszönhetően került fel a turistautak térképére.
Azonban az adományozást, illetve az EKE tulajdonjogát nem rögzítették a telekkönyvekben, az egyesület így nem tudta visszaigényelni az épületeket. A terület teljes egészében visszakerült a Zichy-birtokot korábban megvásárló Mateescu család örököseinek tulajdonába, a menedékházat pedig a család örököseként Clitus Lucian Radu bukaresti tanár 2006-ban, peres úton szerezte vissza az államtól.
A festői szépségű, több mint három kilométer hosszú révi sziklaszoros a Sebes-Körös völgyének természeti kincsekben leggazdagabb része. Itt található Erdély leglátványosabb vizes barlangja, a hét kilométer hosszú Zichy cseppkőbarlang. A szurdokvölgyet körülzáró 350 hektáros erdő természetvédelmi terület, ahol több mint 756 féle védett növény él.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!