Rejtélyes lelet. Egyelőre csak az biztos, hogy a sír 16–17. századi
Fotó: Keresztes Tímea
A Szilágy megyei Szilágyperecsenben már több éve zajlanak feltáró, leletmentő ásatások a helyi önkormányzat jóvoltából, a Szilágy Megyei Történelmi és Szépművészeti Múzeum lelkes csapatának közreműködésével. Az elmúlt években előkerült a középkori templom lenyomata, kirajzolódott alaprajza, feltártak egy kettős sírt, nemrég pedig egy nemes sírjára bukkantak, akit a kor szokásaihoz híven fegyvereivel temettek el.
2021. június 01., 08:572021. június 01., 08:57
Keresztes Tímea, a Szilágy Megyei Történelmi és Szépművészeti Múzeum fiatal régésze közel két éve az intézmény munkatársa, így immár második éve dolgozik a Zilahtól huszonkét kilométerre található szilágyperecseni ásatásokon.
A településen 2017-ben kezdték el a munkát a helyi önkormányzat által megvásárolt ötáras területen, ahol ravatalozó építését tervezték. Keresztes Tímea felidézte, hogy a munkálatok 2017-es megkezdésekor csak azt lehetett tudni, hogy potenciális lelőhelyről van szó – Petri Mór Szilágy Vármegye Monographiája című műve alapján –, de akkor még nem is remélték a régészek, hogy a valószínűleg a 16–17. században lerombolt középkori templom nyomaira bukkannak majd.
A tavalyi, valamint az idei ásatások a 2017-es lelőhely közelében zajlottak. A középkori templom alaprajza azután rajzolódott ki – nem romokat tártak fel, hanem a lenyomatát találták meg –, hogy szakemberek kiürítették a temetőt. A középkori templom körül – ahogy az abban a korban szokás volt – temető terült el, ennek része lehetett az a dupla sír is, amit tavaly feltártak, és amiről Keresztes Tímea a közeljövőben tervez tanulmányt publikálni.
Fotó: Keresztes Tímea
A két test elhelyezkedése szokatlan volt, mivel a felnőtt csontváz kelet-nyugat irányban volt elhelyezve, ahogy az a keresztény temetőkben szokás volt, ám a kislány holteste rá merőlegesen helyezkedett el (észak-déli tájolással).
A kislány testén találtak egy pártára emlékeztető tárgyat, ám a legfrissebb vizsgálatok eredményei szerint a tárgy nem egy párta, hanem három különálló tárgy darabjait illeszthették össze.
A kutatók a két test kapcsán azt is megállapították, hogy a felnőtt valószínűleg nem a gyermek anyja vagy apja volt, a negyvenes éveiben járó férfiről nem tudni, hogy milyen viszonyban állt a gyerekkel.
A 2020-as ásatások kapcsán Keresztes Tímea elmondta, hogy mivel csak az épület lenyomatát találták meg, nehéz dolguk van a datálással, illetve az egyéb leletek sem segítik a munkát, mivel csak egy pénzérmét találtak a helyszínen, ami valószínűleg már a templom lebontása utáni időkből származik.
Fotó: Keresztes Tímea
Az idei év „nagy lelete” egy magasabb rangú személy sírja, akiről a sírmellékletek alapján lehet tudni, hogy katonáskodott – a holttest öltözete is erre utalt, illetve a mellé helyezett fegyverek is. „Ez a sír egy már megzavart sír volt, sem a csontvázat, sem a mellékleteket nem alaphelyzetben találtuk meg, valószínűleg a templom lerombolásakor nyithatták meg a sírt, de vélhetően mivel tudták, hogy kinek – egy fontos embernek – a sírja, így visszatették a csontokat és a fegyvereket, és visszazárták” – vázolta Keresztes Tímea. A régész hozzátette,
A csontvázat egy szinte lepelszerűen kilapított, valószínűleg ólomból készült koporsóban találták meg, amiről nem tudni, hogy a föld lapította ki vagy mi történt pontosan vele. Bár a csontok is hiányosak, összevissza találták meg őket, és valószínűleg a melléklet is hiányos: sisakot, sarkantyút, kardokat, szablyát, vállvértet és buzogányt is találtak a biztosan hadviselt páncélos férfi mellett. A fegyvereket az első vizsgálatok – pontosabban az analógiák alapján – a 16. századra datálják. Keresztes Tímea elmesélte, hogy két éve Bánffyhunyadon került elő a Szilágyperecsenben megtalált buzogányhoz nagyon hasonlító fegyver, amelyről tudják, hogy 16. századi.
Az írott források alapján azt lehet tudni, hogy a térség a Báthoryak birtoka volt, illetve hogy Szilágyperecsenben voltak házaik, valószínűleg volt egy kúriájuk is, valamint hogy Báthory Ferenc és öt gyermeke Szilágyperecsenben volt eltemetve. Keresztes Tímea elmondta, egyelőre még reménykedni sem mernek, hogy egy Báthory-sírt találtak, ez inkább egy ki sem mondott álom, amire azonban az írott források tükrében van egy kis esély.
Az ásatásokat jövőben is tervezik folytatni, remélik, hogy szisztematikusan fel tudják tárni az illető területet. Ez a helyi önkormányzattól is függ, de a régészek remélik, hogy az elmúlt évek leletei után megkapják a lehetőséget a feltárásra.
A leletek jelenleg a Szilágy Megyei Történelmi és Szépművészeti Múzeumban vannak, az intézmény restaurátora foglalkozik velük. Keresztes Tímea szeretné, hogyha a jövőben a Maros Megyei Múzeumhoz is elküldhetné a csontokat fizikai antropológiai vizsgálatokra, illetve ha lesz rá lehetőség, anyagi keret, elküldené olyan intézménybe, laborba is, ahol DNS- vagy C14-es vizsgálatot végezhetnek a csontokon a pontos kormeghatározás, azonosítás érdekében.
Fotó: Keresztes Tímea
Annak kapcsán, hogy milyen bizonyítékok alapján lehetne megállapítani biztosan, hogy a Báthory család egy tagjának maradványait találták meg, a szakértő úgy fogalmazott, hogy nemcsak a DNS-vizsgálat jelenthet segítséget, hanem ha például valamelyik fegyveren, esetleg a kard markolatán a tisztítás során találnak egy Báthory-címert, az is pozitív fejlemény lenne.
A régész azt is hangsúlyozta, hogy a szilágyperecseni sír, illetve leletanyag függetlenül attól, hogy kinek a sírja, ritka, fontos, jelentős felfedezés.
– emelte ki a szakember.
Valószínűleg Zilahon maradnak a tárgyak, a csontok, és ott állítják majd ki őket, de Keresztes Tímea azt is hozzátette, hogy ő és kollégái szeretnék, ha a jövőben esetleg más városokba is elvihetnék, bemutathatnák. Az ásatáson Dan Băcueț zilahi régész és Keresztes Tímea mellett hosszabb-rövidebb ideig a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem tanulói, önkéntesek is részt vettek.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.
Az iskolaelhagyás és analfabetizmus csökkentésére, az életre való nevelésre törekednek a csedregi BuKi Gyermekközpontban, ahol naponta több mint 40 hátrányos helyzetű gyereknek nyújtanak étkezési, tisztálkodási lehetőséget, segítséget a tanulásban.
2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.
Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
A margittai bíróság pénteki döntése értelmében Béres Csaba, Székelyhíd jelenleg is regnáló, a június 9-ei választásokból vesztesként kikerülő, majd az újraszámolást követően egyetlen vokssal győzedelmeskedő RMDSZ-es polgármestere folytathatja munkáját.
szóljon hozzá!