Nagy István meteorológus volt a legutóbbi Krónika Live meghívottja
Fotó: Krónika Live
Hosszabban tartó, forró nyarak heves esőzésekkel, enyhébb, szárazabb, hómentes telekkel, nagyon rövid átmeneti periódusokkal – errefelé tendál az erdélyi klíma Nagy István meteorológus szerint.
2021. június 29., 19:082021. június 29., 19:08
2021. június 29., 20:322021. június 29., 20:32
Az időjáráshoz – akárcsak a focihoz és újabban persze a járványokhoz – mindenki „ért”, a zsebünkben lapuló telefonos applikáció eddig még soha nem látott mértékben ömleszti ránk az adatokat a hőmérsékleti értékekről, páratartalomról, várható viharokról és így tovább. Mindez azonban egy illúzió, hisz laikusként ettől még nem kerülünk közelebb a különböző légköri folyamatok megértéséhez – derült ki többek között a Krónika Live kedd esti adásában.
A videó podcastben Pataky István, Rédai Attila és Szőke László, a Médiatér újságírói Nagy István meteorológust, meteobloggert, a közel 10 ezer követővel rendelkező Szentegyházi Meteo Állomás Facebook-oldal működtetőjét kérdezték. A szakember kifejtette:
A hűvös időt egy olyan jelenség okozta, amely viszont az évek óta tartó „alattomos emelkedést” a jegyzett átlaghőmérsékletek terén nem fordítja meg, csupán egy tüskét, egy rövid kiugrást jelent a hosszú távú görbén. Mert a trend továbbra is az, hogy például Csíkszeredában is a jegyzett éves átlaghőmérsékletek évről évre magasabbak az 1970–2010-ben jegyzett átlagértékekhez képest, mint ahogy globális szinten is mondhatni egyik évről a másikra egyre forróbbak nyarak, magasabbak a mért értékek. Ez, mint Nagy István rámutatott, lehet akár természetes jelenség is, de az is biztos, hogy az emberiség az üvegházhatású gázokkal még jól rápakol a trendre, felgyorsítja azt.
Fotó: Krónika Live
Erdélyben és Székelyföldön az elmúlt években már jól látszik, mit okoz a klímaváltozás: szinte teljesen eltűnik a tavasz és az ősz, az enyhébb, szinte teljesen hómentes télből majdnem azonnal átvált az időjárás a forró nyárba, amely viszony az elkövetkezendőben lehet szárazabb, vagy akár csapadékmennyiségben az átlagnak megfelelő, a különbség azonban az lehet, hogy a csapadék nagyon rövid idő alatt gyűl fel heves zivatarok formájában – mint ahogy az elmúlt napok időjárása is ezt jócskán alátámasztotta.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!