Fotó: Gecse Noémi
Legkésőbb május 11-éig kibocsátják az új tankönyvek nyomtatására vonatkozó engedélyt az oktatási minisztérium által elfogadott tankönyvkiadási naptár szerint, amely az elmúlt években rendszeressé vált csúszásokat hivatott kiküszöbölni.
2017. december 23., 13:162017. december 23., 13:16
A szaktárca által közölt menetrend alapján a szerzőknek ez év december 19. és 2018. március 5. között kell elkészíteniük pályázati anyagukat, majd ezeket március 19-éig nyújthatják be a minisztériumba, amely a kiadványokat elemzésre továbbküldi az Országos Felmérő- és Vizsgáztatóközpontnak (CNEE). A tankönyvtervek átnézése után április 10-én közlik a nyertesek listáját, ezt két napon belül lehet megóvni.
A tanügyi tárca közleményben számolt be arról, hogy a kiadványokat oktatási és tudományos szempontból is elemzik, egy tankönyvet pedig négy szakember vizsgál meg: három, a közoktatásban dolgozó pedagógus és egy független oktatástudományi szakértő. A pályázatokat megadott kritériumok alapján pontozzák, a maximális pontszám 100, és legalább 85-öt kell elérni az „átmenő” osztályzathoz.
Az oktatási minisztérium közvitán levő – Liviu Pop tárcavezető által november végén a Facebookon nyilvánosságra hozott – tankönyvtörvény-tervezetének elsődleges célja, hogy leegyszerűsítse, illetve felgyorsítsa a kiadást.
A szaktárca rendszerint a technokrata Cioloş-kormányt, illetve a túlbürokratizált rendszert teszi felelőssé a késésért, amelyet ígéretük szerint végleg megszüntetnek az új jogszabállyal. A legfőbb tervezett módosítás, hogy gyakorlatilag megszüntetik a kiadók közötti versengést, ehelyett egyetlen, állami tulajdonban levő társaság fogja biztosítani a kiadványok nyomtatását, illetve kiadók helyett szerzők fognak pályázni.
Liviu Pop többször is beszélt arról, hogy szerinte az ágazatot a tankönyvmaffia uralja, amely csak gazdasági érdekeit tartja szem előtt az oktatás minősége helyett, és amellyel mindenképpen le akar számolni.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!