Fotó: Pixabay.com
Bár pár éve Románia az internetsebességi ranglisták élén állt, ma már világszinten az első tíz ország között sem szerepel. A dobogóra egyetlen európai ország sem léphetett fel, Katar, az Egyesült Arab Emírségek és Kuwait mindenkit leköröz. És hogy hol szerepel a listán Románia, ahol a friss adatok szerint a lakosság 92 százaléka fér hozzá az internethez? Tizenöt év alatt jelentősen lecsúszott a ranglistán.
2024. április 11., 19:462024. április 11., 19:46
Románia jelenleg csak a 44. helyen „botorkál” világszinten a mobilinternet gyorsaságának tekintetében a Ziarulromânesc.ro portál által ismertetett ranglistán. Ez a tény nem csak azért fontos, mert az országban minden tíz emberből kilenc megtapasztalhatja a hátrányait, hanem mert a szakértők szerint az internet sebessége azontúl, hogy mindennapjainkat keserítheti meg, a gazdaságra is hatással lehet. A Kissmetrics tanulmánya alapján ugyanis a internethasználók közel fele csak 2–3 másodpercet vár az internetes vásárlás, keresgélés során, hogy egy adott oldal betöltődjön, ha ez nem sikerült ennyi alatt, tovább navigál, nem veszi meg az adott terméket.
Az Economica.net friss cikke a BusinessComparison kutatása alapján tárgyalja a weboldalak betöltési ideje közötti különbségeket – mind országok, mind a használt eszközök tekintetében (azaz hogy mobiltelefonról vagy asztali számítógépről, esetleg laptopról nyitottak meg egy oldalt – együttesen desktopon).
majd Finnország követi (3,84), az első olyan ország a világon, ahol 2010-ben törvény írta elő, hogy mindenkinek biztosítani kell az internethez való hozzáférést. A harmadik helyen Dánia és Lettország áll, mindkettő átlagosan 4 másodperces betöltési idővel.
Mobileszközökön való betöltési sebesség tekintetében szintén Svédország vezet, átlagosan 7,48 másodperccel, Dánia követi (7,65), majd Finnország (7,8), Lettország (7,93) és Hollandia (7,99) következik.
Vagyis Románia hátulról a harmadik a listán az utóbbi adattal. A lista végén kullog még Törökország (10,22), Bulgária (9,38), Ciprus (7,18) és Lengyelország (6,09) is – az asztali számítógépekről, illetve laptopokról való csatlakozás, továbbá mobileszközök tekintetében is hasonlóan alakul a sereghajtók listája.
Az Economica.net cikke arra is kitér, hogy miért töltődnek be a weboldalak lassabban minden országban a mobileszközökön, mint az asztali gépeken, laptopokon – európai szinten átlagosan 3,6 másodperccel hosszabb a várakozási idő. Az eltérés egyik oka, hogy míg a számítógépek, laptopok böngészői könnyűszerrel képesek kezelni a média- és képfájlokat, ezek gyakran nehézségeket okoznak a mobilos böngészőknek a nagyobb fájlméret miatt.
Ezenkívül a mobileszközök hardvere általában kevésbé erős, mint a „hagyományos” számítógépeké. A képernyő kisebb mérete és felbontása azt jelenti, hogy a weboldalaknak más vagy több elemet kell betölteniük, mint desktopon, ami szintén hozzájárul a hosszabb betöltési időhöz. Továbbá a mobileszközökön található, használt böngészők gyakran kevésbé optimalizáltak, mint a „desktop böngészők”, ami szintén befolyásolhatja a weboldalak betöltésének sebességét és az adatok feldolgozását, a jelentés szerint.
A hivatalos adatok szerint Romániában jelenleg több mint 18 millió polgár fér hozzá az internethez, és az országlakosságának közel 68 százaléka a közösségi médiában/közösségi hálókon is jelen van (10 évvel ezelőtt az akkori népesség 58,7 százalékának volt internet-hozzáférése), tehát sok embert érint az internet sebességének kérdése.
2024-ben Románia világszinten a 13. helyen áll vezetékes internet tekintetében, ám napjainkban a nagy csata a mobilinternet terén zajlik, és ennek tekintetében Románia csak a 44. helyen áll 60,74 Mbps sebességgel. Ahhoz, hogy bekerüljön a legjobb 10 közé minimum meg kellene dupláznia ezt a számot.
Az ország lemaradása a mobilinternet sebessége tekintetében nem újkeletű, ugyanis például 2020-ban, amikor még az EU-ban listavezető volt a vezetékes internetre vonatkozó adatokkal, mobilinternet tekintetében csak a 45. helyen állt világszinten (ekkor Szingapúr, Hongkong és Thaiföld voltak az éllovasok).
Románia kiesett a leggyorsabb vezetékes internettel rendelkező 15 ország közül, és elvesztette vezető helyét a régióban – derül ki a legfrissebb adatokból.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!