A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Egy kiberbiztonsággal foglalkozó nemzetközi platform információi szerint hackertámadás érte az ország egyik legnagyobb információtechnológiai vállalatát, az NTT Data Romániát.
Romániában jelenleg a háztartások 80 százalékának van vezetékes internetkapcsolata, amelyeknek a 93 százaléka optikai szálas – jelentette ki egy csütörtöki szakmai konferencián Marius Săceanu, az országos távközlési hatóság (ANCOM) főtitkára.
Június elsejétől interneten keresztül is igényelhetik az autóvezetői engedély másolatát, akiknek elveszett vagy megsérül a jogosítványa – közölte a belügyminisztérium.
A romániai lakosság a digitalizációért felelős minisztérium honlapján töltheti fel az interneten rosszindulatú céllal terjesztett, digitálisan manipulált audio/videó tartalmakra (deepfake) vonatkozó panaszokat.
Jóváhagy a kormány csütörtöki ülésén egy közel 100 millió eurós beruházást, amelynek keretében országszerte mintegy 1000 településen építenek ki nagysebességű internetkapcsolatot biztosító hálózatot.
Bár a romániai lakosság számottevő hányada rendszeresen használja az internetet, nagyon sokan fittyet hánynak a kiberbiztonságra – irányítja rá a figyelmet egy friss elemzés.
Egyre szélesebb körben terjed a „szextorzió” (angolul sextorsion), az a zsarolási módszer, amikor az embereket szexualitással összefüggésbe hozható, valódi vagy hamis fotók közzétételével fenyegetik, ha nem fizetnek.
Az Eurostat frissen közölt statisztikája szerint 2022-ben az Európai Unió lakosságának 65 százaléka nézett tévét online, illetve élvezte a streaming-szolgáltatók gazdag műsorkínálatát.
Bár pár éve Románia az internetsebességi ranglisták élén állt, ma már világszinten az első tíz ország között sem szerepel. A dobogóra egyetlen európai ország sem léphetett fel, Katar, az Egyesült Arab Emírségek és Kuwait mindenkit leköröz.
Egyre gyakrabban látni a közösségi médiában – elsősorban Facebook-bejegyzések kommentszekciójában –, hogy emberek kölcsönöket ajánlanak „hihetetlenül” kedvező feltételekkel.
Az eMAG vállalat vizuális arculatát másoló adathalász álüzenetekre figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Egyre többen esnek internetes csalások áldozatául, a közelmúltban két Fehér megyei nőt is megkárosítottak csalók. A rendőrség óvatosságra inti a lakosságot, mint közölte, nagyon nehéz tetten érni ezeket a csalókat.
Semmi kivetnivalót nem talál abban a Facebook, ha hirdetői a díj kifizetése ellenében olyan kisfilmeket tesznek közzé, amelyekben a ProTV híradójában látszólag a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke biztatja mesés haszonnal járó befektetésre az embereket.
Jelentős mennyiségű időt, napi 4-6 órát tölt az interneten navigálva a romániai 16-17 évesek egyharmada (34 százalék), 14 százalékuk pedig még ennél is többet – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felméréséből.
Se szeri, se száma a közösségi oldalakon a gyalázkodó üzeneteknek, az emberi méltóságot sértő bejegyzéseknek. A hazai bíróságokon ugrásszerűen megnőtt a becsületsértési perek száma, országszerte sok ezer bírósági eljárás van folyamatban.
A Román Rendőrség és az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság tájékoztatása szerint egyre nagyobb méreteket ölt a kiberbűnözés, amelynek gyanútlan vásárlóként sok ember válik áldozatává.