Fotó: Pixabay
Románia kiesett a leggyorsabb vezetékes internettel rendelkező 15 ország közül, és elvesztette vezető helyét a régióban – derül ki a legfrissebb adatokból.
2023. augusztus 01., 20:142023. augusztus 01., 20:14
A Profit.ro gazdasági portál által közölt összehasonlítás szerint Romániát Szlovákia taszította le a térségben őrzött vezető helyéről, amely tavalyhoz képest látványos fejlődést mutat.
Románia a 15. helyről a 25. helyre esett vissza a globális rangsorban, 100,66 Mbps átlagos letöltési sebességgel. A kelet-európai régióban Románia a második helyen áll az idei rangsorban, amelyet most Szlovákia előzött meg, ahol az átlagos letöltési sebesség elérte a 138 Mbps-ot.
A 220 országban végzett 1,3 milliárd sebességteszt alapján készült tanulmány szerint
és nem kevesebb, mint 94 helyet javítva a 11. helyre lépett előre a világranglistán. Albánia (25,36 Mbps, a 125. a világon), Horvátország (25,72 Mbps, a 124. a világon) és Bulgária (40,43 Mbps, a 98. a világon) a régió sereghajtója az átlagos szélessávú internetsebesség tekintetében.
Magyarország 63,41 Mbps-es sebességgel az 54. helyen áll.
Európában és a világon Jersey kínálja a leggyorsabb szélessávú internetet, 264,52 Mbps átlagsebességgel, ezt követi Liechtenstein (246,76 Mbps), Makaó (231,40 Mbps), Izland (229,35 Mbps) és Gibraltár (206,27 Mbps). Az utolsó helyen Szíria (2,3 Mbps), Jemen (1,79 Mbps) és Afganisztán (1,71 Mbps) áll. A tanulmány szerint a szélessávú internetkapcsolatok átlagos sebessége az elmúlt évben világszerte 30%-kal, 46,79 Mbps-ra nőtt. Egy 5 GB-os HD-film átlagos letöltési ideje a jerezi 2 perc 35 másodperctől a két utolsó ország esetében több mint 6 óráig terjed.
Romániában az átlagos letöltési idő 6 perc 47 másodperc, szemben a tavalyi alig több mint 6 perccel.
Sokan nem tudják megfizetni az internetet Romániában
Az Eurostat adatai szerint 2022-ben az EU lakosságának 2,4 százaléka nem engedhette meg magának az internetkapcsolatot. A szegénység által fenyegetett személyek körében viszont magasabb, 7,6 százalékos volt az arány. A helyzet 2021-hez képest a teljes népesség esetében 0,3 százalékponttal (2,7 százalék, a szegénységi kockázatnak kitettek esetében pedig 0,8 százalékponttal (8,4százalék) javult.
A legnagyobb arányban Romániában (25,0 százalék), majd Bulgáriában (20,5 százalék) és Magyarországon (16,5 százalék) nem tudták megengedni maguknak az internet-előfizetést a szegénységi kockázatnak kitett személyek. Ezzel szemben a legalacsonyabb arányt Dániában és Finnországban (egyaránt 1,0 százalék), majd Cipruson és Luxemburgban (egyaránt 1,5 százalék) regisztrálták.
Romániában teljes lakossághoz képest is magas azoknak az aránya, akik tavaly nem engedhették meg maguknak az internetkapcsolatot: közel 10 százalék.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!