Magyarországi tanár hívta fel a világ figyelmét a szászföldi magyar szórványtelepülésre, Kóborra

Magyarországi tanár hívta fel a világ figyelmét a szászföldi magyar szórványtelepülésre, Kóborra

Önkéntesek a kóbori erőpdtemplom tövében

Fotó: Ferkó Zoltán

A Brassó megye legrégebbi településének számító Kóbort száz évvel ezelőtt mintegy ezer lelket számláló, virágzó magyar református közösségként ismerték. Az egykori szász falvak közé ékelődött falu mára elöregedő szórványtelepüléssé vált, ahol az idős magyarok azt tartják magukról, hogy ők Kóbor utolsó generációja. Egy lelkes magyarországi tanár végzettségű ember azonban a 24. órában próbál minden követ megmozgatni a falu és épített örökségének a megmentése érdekében. Kóboron magyar házat tart fenn, turistákat fogad, és önkénteseket vár a Kárpát-medencéből a legfontosabb teendők elvégzésére. Ferkó Zoltán budapesti magyar szakos tanár végzettségű közösségszervezővel beszélgettünk Kóbor múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

Makkay József

2023. június 11., 19:592023. június 11., 19:59

2023. június 11., 22:042023. június 11., 22:04

– Magyarországon született és Budapesten diplomázott tanárként hogyan köteleződött el a szászföldi magyar szórványtelepülés, Kóbor mellett?

– Magyar szakos tanári diplomát szereztem Budapesten. Az egyetemen nem csak irodalomból és történelemből tanultunk sokat, hanem a külhoni magyar nyelvjárásokról és a határon túli irodalomról is. Ez annyira megtetszett, hogy az egyetem elvégzése után ellátogattam a moldvai csángókhoz, utána a magyar szórványiskolákat és szórványgondozással foglalkozó erdélyi intézményeket kerestem fel. Sokkal jobban érdekelt a szórvány, mint a tömbvidék magyarsága.

Idézet
Székelyföldre és Magyarországra könnyen eljuthat az ember, de a szórvány teljesen más világ, különleges terület, ahol a tömbvidékhez képest más szabályok érvényesülnek.

– Hogyan jutott el a Brassó megyei Kóborra?

– Bő tíz évvel ezelőtt Vetési László szórványlelkész kolozsvári irodájában beszélgettünk a terveimről, hogy szászföldi magyar szórványtelepüléseket is fel akarok keresni. Vetési László a segesvári Gaudeamus Alapítványhoz küldött, onnan Szegedi László volt református espereshez jutottam el Kőhalomba. Ő mondta, hogyha a szórványok szórványát akarom látni, akkor látogassam meg Kóbort. Kölcsön kaptam egy biciklit, és azzal eltekertem Kóborrra. A református gyülekezet gondnokával, Szász Józsi bácsival találkoztam, aki megmutatta az akkor már elég elhanyagolt állapotban levő református erődtemplomot.

Galéria

Ferkó Zoltán, a ,,Kóbor-projekt" kitalálója és éltetője

– Több erdélyi és moldvai magyar szórványtelepülésen is megfordult, végül Kóborban kötött ki, hogy felhívja a Kárpát-medencei magyarság figyelmét erre a rohamosan elöregedő közösségre. Mi ragadta meg ebben a szászföldi faluban?

– Kóbor festői környezetben, dombok között, egy völgyben fekszik, ahonnan jól látszanak a Fogarasi-havasok. A falu egy igazi gyöngyszem. Igaz, ma már egy teljesen elöregedő, mintegy kétszáz lelket számláló település, amelynek csupán egyharmada magyar, holott száz évvel ezelőtt ezer lelkes, magyar református nagyfalu volt szász települések gyűrűjében. Most is egy szigetfalu, azonban körülötte megváltozott a lakosság összetétele. Megragadott a falu történelme is.

Galéria

A szászföldi magyar vártemplom Erdély-szerte is ritkaságnak számít

Fotó: Ferkó Zoltán

A mai Brassó megye legrégebbi települése, első írásos említése 1206-ból származik. A történelem viharai miatt az Árpád-kori templom népessége kiveszett, és helyüket szászok vették át, de ötszáz évvel ezelőtt ismét lakosságcsere történt:

Idézet
a szászok kihalása vagy távozása miatt székelyek érkeztek Kóborra, és ők népesítették be ezt a festői szépségű falut.

– Az erdélyi magyar falvak körében ritka az olyan, szász mintára épült erődtemplom, mint amilyen a kóbori. Ma milyen állapotban van?

– Külön jellegzetessége a szászvidéki falunak ez a református erődtemplom. Alapja az Árpád-kori templom volt, amelynek romjain épült fel a szász mintázatú református templom. Az országosan kiemelt kulturális örökségnek számító műemléktemplom tetőszerkezetét az erdélyi magyar templomok felújítására nyújtott magyar állami támogatásból sikerült megmenteni és újraépíteni az elmúlt években. E nélkül a templom állaga megpecsételődött volna. Sajnos a felújítási munkálatok ezzel leálltak.

Galéria

A kóbori erődtemplom madártávlatból

Fotó: Ferkó Zoltán

– Az elmúlt években folyamatosan visszatért Kóborra és elindította a Restart Kóbor elnevezésű projektet. Hogyan jut minderre ideje?

– A szászföldi történetem tulajdonképpen azzal alapoztam meg, hogy 2017-2018-ban a Petőfi Sándor Program keretében kilenc hónapot tölthettem magyar állami ösztöndíjasként Kóboron. Szegedi László esperes volt a mentorom – akit már öt évvel korábbról megismertem –, ő szabad kezet adott, hogy azzal foglalkozzak Kóboron, amihez leginkább kedvem van. Mivel zömében idős emberek élnek a faluban,

Idézet
mindenben segítettem, amiben tudtam. Bevásároltam Fogarason, gyógyszert hoztam nekik, vagy, ha szükséges volt, orvoshoz vagy sürgősségire vittem őket.

Nagyon jó kapcsolatom alakult ki a helybéliekkel, sokat beszélgettünk, közelről is megismerhettem az életüket. Rájöttem, hogy itt csak külső segítséggel lehet előmozdítani bármit. Hetek, hónapok munkája során tettem rendbe az erődtemplom és a magyar egyházi tulajdonba tartozó épületek környékét. Mindent benőtt a gaz, így nagyon sok munkába telt, amíg a település központja megváltozott.

korábban írtuk

Turizmus másképp: rusztikus és egészséges – Szabó István menedzserrel beszélgettünk a kóbori Biodiverzitás farmról
Turizmus másképp: rusztikus és egészséges – Szabó István menedzserrel beszélgettünk a kóbori Biodiverzitás farmról

Kóbor a legrégebbi települése Brassó megyének. A kevésbé ismert faluban működik a Biodiverzitás farm, mely igyekszik minél természetbarátabb, egészségesebb módszereket alkalmazni az állattenyésztésben és növénytermesztésben.

– Mit gondolnak az itt élő magyarok a falu jövőjéről?

– Az idős kóbori magyarok szerint ők az utolsó nemzedék, és távozásukkal leáldozott a helyi magyarságnak. Iskolás korú magyar gyerekek nincsenek Kóboron: van pár fiatalabb család, de ők reggeltől estig dolgoznak, nem tudnak bekapcsolódni a helyi közösségi munkába. Sokat gondolkoztam azon, miként hívhatnám fel a magyarság figyelmét erre a gyöngyszem-településre, hogy „mentsük, ami menthető” alapon legalább a huszonnegyedik órában megmozgassunk minden követ a faluért.

Galéria

A magyar ház telke. Turistákat is szívesen fogadnak

Fotó: Ferkó Zoltán

– A Kóborról készült és az interneten sokak által megtekintett filmje mennyire rázta fel a közvéleményt?

– Jó visszhangja lett a filmnek, amelyet kilenc hónapos ott-tartózkodásom alatt készítettem. Sok helybélivel beszélgettem, és ezekből az interjúkból vágtam be részleteket a filmembe. Negyven helyen vetítették le magyar közösségekben, és sok visszajelzést kaptam. Az Egyesült Államokban egy történelmi filmek fesztiválján díjat is kapott.

Idézet
A film hatására keresett meg egy magyarországi hölgy, Egyed Virág Katalin, akinek kóbori az édesapja. Elhatározta, azzal segít felmenőinek szülőfaluján, hogy Kóboron egy házat vásárol,

amit közösségi célra ajánl fel. Magánemberek részéről kevés példa van ilyen gesztusra a szórványban, ezért nagyon megörültem a hölgy segítségének.

Galéria

Konzuli látogatás Kóboron 2017-ben

Fotó: Ferkó Zoltán

– Ez lett a Restart Kóbor nevű programjuk alapja?

– A koronavírus-járvány idején megvásárolt házat lépésről lépésre rendbe tettük, felújítottuk: a Kóbori Magyar Ház konyhával, fürdővel, közösségi térrel és 5-8 ember elszállásolására alkalmas vendéglátási lehetőséggel működik. Kóbornak nagyon jó a fekvése, mert kocsival viszonylag könnyen elérhető Segesvár, Medgyes, Brassó, Nagyszeben, a Transzfogarasi út és a Bâleató, ami megalapozhatja a helyi turizmus kiépítését.

Idézet
Azt szeretnénk, hogy a magyar házat minél többen keressék fel.

Jó kiindulópont ahhoz, hogy az ide látogató magyarok felfedezzék a vidéket, és aki teheti, némi kézi munkával segítsen a falu történelmi épületeinek és környékének gondozásában.

Galéria

A református templombelső az orgonával

Fotó: Ferkó Zoltán

– A Kóbor megmetését célul kitűző terv részeként önkéntes fiatalokat várnak a faluba. Mit ajánlanak számukra?

– Azt szeretném, ha egy-két tanár irányításával erdélyi, magyarországi, vagy a Kárpát-medence más részeiből érkező kisebb diákcsoportok jöjjenek a faluba, ahol van sátorozási lehetőség, és egy részüket a magyar házban is el tudjuk szállásolni. Olyan önkéntesekre gondolok, akik szívesen részt vennének a nagy múltú magyar szórványtelepülésen adódó munkákban. Összeismerkednek és elbeszélgetnek a helyiekkel, és hazaviszik a tapasztalataikat.

Idézet
Meggyőződésem, hogy ilyen összefogással tehetünk legtöbbet az olyan szórványtelepülésekért, mint Kóbor.

Aki a faluba szeretne jönni akár egy napot is segíteni, nálam jelentkezhet, megkap minden szükséges eligazítást.

Galéria

Könyvtár is várja a magyar ház látogatóit

Fotó: Ferkó Zoltán

– A magyarországi turisták körében mennyire ismerős Szászföld?

– Amióta a Csillagösvény utazási iroda tematikus szászföldi utakat is szervez, rendszeresen érkeznek Erdélynek ebbe a régiójába magyar turisták. Kóborra rendszerint Fogarasról látogatnak ki a vendégek, és

Idézet
amióta a világhálón is viszhangja van a tevékenységünknek, nő az érdeklődés a falu iránt.

Jómagam az utóbbi időben havonta-kéthavonta utazom el pár napra Budapestről Kóborra, hogy elvégezzük a szükséges teendőket és gondozzuk a templom környékét. Abban reménykedem, hogy előbb-utóbb lesz pénz a műemléktemplom felújítására is, ahol jelenleg kéthetente tart istentiszteletet a beszolgáló református lelkipásztor. Az érdeklődőknek azt ajánlom, hogy további információért keressék fel a restartkobor.com oldalt, ahol megtalálhatók a projekt elérhetőségei és támogatásra is lehetőség nyílik.

korábban írtuk

Képkockákon egy dél-erdélyi szórványközösség élete – FILM
Képkockákon egy dél-erdélyi szórványközösség élete – FILM

Kóbor sorsán keresztül egy átfogó jelenséget, az elnéptelenedő kis falvak világát szeretné bemutatni Ferkó Zoltán, aki a Brassó megyei faluról készített dokumentumfilmet. A magyarországi alkotó a szociográfiai anyagról, a szórványlétről beszélt a Krónikának.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 07., kedd

Hét kihívója akadt Soós Zoltán polgármesternek Marosvásárhelyen

Nyolc jelölt száll versenybe Marosvásárhely polgármesteri tisztségéért, öten közülük függetlenként indulnak a június 9-i helyhatósági választásokon – derül ki a jelöléseket véglegesítő jegyzőkönyvből.

Hét kihívója akadt Soós Zoltán polgármesternek Marosvásárhelyen
2024. május 07., kedd

Rosszul áll az észak-erdélyi autópálya szénája, lassan vagy egyáltalán nem haladnak a munkálatok

Továbbra is elátkozottnak tűnik az észak-erdélyi autópálya: még azokon a szakaszokon sem igazán halad a munka, amelyeken – egyes esetekben már sokadszor – győztest hirdettek a kivitelezésre kiírt pályázaton.

Rosszul áll az észak-erdélyi autópálya szénája, lassan vagy egyáltalán nem haladnak a munkálatok
2024. május 07., kedd

Felmérés: közös nevező az erdélyi magyarok és az AUR esetében az ukránellenesség, magas a szavazókedv

Nóvumnak számító kutatási eredményeket ismertetett keddi kolozsvári sajtótájékoztatóján a Bálványos Intézet, hiszen eddig nem vizsgálták kampányidőszakban a részvételi hajlandóságot és a politikai preferenciákat az erdélyi magyarok körében.

Felmérés: közös nevező az erdélyi magyarok és az AUR esetében az ukránellenesség, magas a szavazókedv
2024. május 07., kedd

Árvízkészültséget rendeltek el több folyóra, a Székelyföld egy része is érintett

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 12 megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget rendeltek el több folyóra, a Székelyföld egy része is érintett
2024. május 07., kedd

Viharos időjárás várható, több erdélyi megyére is riasztást adtak ki, a Székelyföld is érintett

Sárga szintű viharriasztást adott ki keddre huszonnégy megyére és Bukarestre az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

Viharos időjárás várható, több erdélyi megyére is riasztást adtak ki, a Székelyföld is érintett
2024. május 07., kedd

Több mint egytucatnyi ázsiai vendégmunkást zsuppoltak haza Arad megyéből, miután megpróbáltak átszökni a határon

Tizenhat ázsiai vendégmunkást toloncoltak ki a román idegenrendészeti szervek az ország területéről, miután megpróbáltak illegálisan Magyarországra jutni – közölte kedden a bukaresti belügyminisztérium.

Több mint egytucatnyi ázsiai vendégmunkást zsuppoltak haza Arad megyéből, miután megpróbáltak átszökni a határon
2024. május 07., kedd

Milliomossá nem tesz a lekvárfőzés Torockón, de milliárdokat érnek a visszatérő vendégek

Közel húsz éve foglalkozik ízkészítéssel Czupor Nárcisz Ildikó, aki az édesanyjától átvett vállalkozást fiával közösen működteti, torockószentgyörgyi üzemükben pedig a hagyományokat az új, cukor- és tartósítószermentes igényekkel ötvözik.

Milliomossá nem tesz a lekvárfőzés Torockón, de milliárdokat érnek a visszatérő vendégek
2024. május 07., kedd

Megújult a marosvásárhelyi Plaza M, nemzetközi bérlők is helyet kaptak a bevásárlóközpontban

Jelentős felújítást követően hivatalosan is átadta marosvásárhelyi Plaza M bevásárlóközpontját az Indotek Group ingatlanbefektető vállalat. A 16 millió euróból korszerűsített üzletközpont új márkákkal és megújult közösségi térrel várja a látogatókat.

Megújult a marosvásárhelyi Plaza M, nemzetközi bérlők is helyet kaptak a bevásárlóközpontban
2024. május 07., kedd

Elrajtolt a jegyértékesítés a brassói reptér nyáron induló járataira, Barcelona a legdrágább célpont

Az eredetileg bejelentett időponthoz képest kissé megkésve, de hétfő este végre meghirdette a jegyértékesítést a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtérről induló járataira a Fly Lili légitársaság.

Elrajtolt a jegyértékesítés a brassói reptér nyáron induló járataira, Barcelona a legdrágább célpont
2024. május 06., hétfő

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik

A 2020. óta Szilágy, Maros és főként Szatmár megyében megszervezett eddigi hét, Picnic in the Vineyard nevet viselő borpiknik idei első kiadására Avasújvárosban kerül sor május 11-én 11 órától.

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik