Képkockákon egy dél-erdélyi szórványközösség élete – FILM

Ferkó Zoltán (középen) a kőhalmi református szórványdiákotthon diákjaival az erődtemplom rendbetétele után •  Fotó: Ferkó Zoltán

Ferkó Zoltán (középen) a kőhalmi református szórványdiákotthon diákjaival az erődtemplom rendbetétele után

Fotó: Ferkó Zoltán

Kóbor sorsán keresztül egy átfogó jelenséget, az elnéptelenedő kis falvak világát szeretné bemutatni Ferkó Zoltán, aki a Brassó megyei faluról készített dokumentumfilmet. A magyarországi alkotó a szociográfiai anyagról, a szórványlétről beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2020. május 17., 18:382020. május 17., 18:38

2020. május 17., 20:582020. május 17., 20:58

Személyes sorsokon keresztül mutatja be a szórványlétbe kényszerült magyarságnak a megmaradásért folytatott évszázados küzdelmét a Kóbor című dokumentumfilm. A Petőfi Sándor-program ösztöndíjasaként Ferkó Zoltán 2017–18-ban kilenc hónapot töltött a Brassó megyei faluban, és az ott szerzett élmények hatására készítette el a 25 perces alkotást.

Idézet
A kóbori lakosok őszinte szeretettel, meleg szívvel fogadtak. Eleinte csodálkoztak, hogy valaki önszántából, egyedül odaköltözik kilenc hónapra, de azt hiszem, az idő előrehaladtával látták, hogy a kihívások ellenére összességében jól érzem magam, és szeretek ott lenni. Ez a mai napig nem változott”

– mondta el a Krónika érdeklődésére a magyarországi alkotó. Hozzátette, mindig jó érzéssel gondol vissza a Kóboron eltöltött időre, az emberekre, a falura, az erődtemplomra, a környező tájra, a Királyföld káprázatos városaira. Mint kifejtette, a beszélgetések során a helyiek fokozatosan megnyíltak, és őszintén elmondták emlékeiket, gyermekkori kóbori élményeiket és véleményüket a falu jövőjéről.

Úgy érzi, és a film iránti érdeklődés is megerősíti ebben, hogy

Mészáros Tamás Márton operatőr kollégájával tartalmas filmes szociográfiai anyagot sikerült belesűríteniük 25 percbe.

„Az általam jobban megismert Kóbor sorsán keresztül egy átfogó jelenséget szeretnék bemutatni, az elnéptelenedő kis falvak világát. Mindezt kibővítve azzal, hogy Kóbor esetében egy elszigetelt külhoni szórványtelepülésről van szó, amelyhez sajnos sok hasonló található még a Kárpát-medencében. Bár az ott lakó idősektől olykor azt hallani, hogy nincs már visszaút, én azt gondolom, hogy feltámadás ettől még lehet” – mutatott rá a film rendezője.

Hozzátette, ahogy az évekkel ezelőtt odaköltözött négygyermekes német, vagy a másfél évtizede ott lakó francia család kiválóan berendezte az életét Kóboron, úgy mi, magyarok is felkereshetjük az ott élő időseket, segíthetünk nekik bevinni a nehéz vödör vizet, megnézhetjük az erődtemplomot, és ki tudja, hátha kedvünk támad gyakrabban visszalátogatni, vagy hosszabb távon is ott maradni.

A dokumentumfilmet eddig 36 helyszínen vetítették élő közönség előtt Erdélyben, Magyarországon, Szlovákiában, Németországban, Kanadában és az Egyesült Államokban. A bemutatók között volt négy nemzetközi filmfesztivál is. Tavaszra is voltak már vetítések lebeszélve vagy egyeztetés alatt Svájcban, Franciaországban és Amerikában, azonban a járványhelyzet közbeszólt. Ezért

az alkotók úgy döntöttek, előrehozzák a film őszre tervezett online bemutatóját, így most már szabadon megtekinthető a YouTube-on.

„Nem titok, hogy készülőben van a következő film, amely inkább road movie jellegű lesz, és a Királyföld Kóbor körüli részét mutatja majd be egy utazó szemével. Abban a reményben készítjük ezt a filmet, hogy még többeknek meghozzuk a kedvét ellátogatni Erdély e varázslatos, ám talán kevésbé ismert szegletébe” – részletezte Ferkó Zoltán, aki a falu történetéről, a helyi magyarság megmaradásának lehetőségéről is beszélt lapunknak.

Ferkó Zoltán •  Fotó: petofiprogram.hu Galéria

Ferkó Zoltán

Fotó: petofiprogram.hu

Kóbor első írásos említése egy 1206-os keltezésű oklevélben található, ezzel a település az első a mai Brassó megyében. A 13. század elején valószínűleg szászok lakták. 1530 körül egy török rajtaütés következtében teljesen elnéptelenedett, ezután többek között Székelyderzsről érkezett közszékelyeknek köszönhetően kelt újra életre. A reformáció után a lutheránus szász Kőhalomszék egyetlen református községe volt, ez is mutatja a magyarság legalább fél évezredes múltját Kóboron.

Bár száz évvel ezelőtt ezerfős, színmagyar település volt, a lélekszáma mára 200 körülire csökkent, amelynek alig egyharmada magyar, ők is főként 60–70 év felettiek.

Nevezetessége a szász mintára épült református erődtemplom, amely napjainkra sürgős felújításra szoruló állapotba került. Kóbor magyarságának megmaradása szempontjából egyaránt kulcsfontosságú az erődtemplom megmentése és ezáltal a község újjáélesztése, például a turizmus fellendítésével – vélte a volt ösztöndíjas.

Kóbor magyarságának megmaradása szempontjából kulcsfontosságú az erődtemplom megmentése •  Fotó: Mészáros Tamás Márton Galéria

Kóbor magyarságának megmaradása szempontjából kulcsfontosságú az erődtemplom megmentése

Fotó: Mészáros Tamás Márton

Szerinte jó megoldás lenne, ha felismerve a természetközeli élet szépségeit új lakók, magyar családok költöznének Kóborra. Rámutatott, a Dél-Erdélyben levő településen ma is rendkívül kedvező áron lehet ingatlant vásárolni. De ha állandó lakhatás céljára nem is, befektetésként vagy hétvégi háznak, nyaralónak mindenképpen megéri házat és telket vásárolni itt. Elhelyezkedése ideális helyszínné teszi Kóbort turisztikai vállalkozás indítására is. Szászfehéregyháza mindössze két falura van tőle, a két legközelebbi város, Fogaras és Kőhalom egyedülálló vára messze földön híres, de autóval két órán belül elérhető Kóborról Brassó, Nagyszeben, Segesvár és Medgyes is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Sem a székrekedés veszélyeiről, sem csodakészítményekről: ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével

Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.

Sem a székrekedés veszélyeiről, sem csodakészítményekről: ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével
2025. április 02., szerda

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését

Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését
2025. április 02., szerda

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja

65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja
2025. április 01., kedd

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás

Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás
2025. március 31., hétfő

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara

Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara
2025. március 30., vasárnap

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról

A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról
2025. március 29., szombat

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól

Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól
2025. március 28., péntek

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni

Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni
2025. március 28., péntek

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről

Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről
2025. március 27., csütörtök

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre

Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre