Kincses egyik ügyfelének, a mezõcsávási Nagy Bélának azért utasította el a Ciprian Dobre Maros megyei prefektus által vezetett földosztó bizottság a visszaigénylési kérését, mert bizonyos okiratokat nem fordíttatott le magyarról román nyelvre. „Nem értem, a prefektus miként értelmezheti a közigazgatásban az anyanyelvhasználatra feljogosító rendelkezéseket, ha a magyar nyelvû okiratokat csak akkor fogadja el, ha azokat elõzõleg az ügyfél románra fordíttatja. Ilyen alapon teljesen mindegy, hogy milyen nyelvû beadvánnyal és iratokkal fordul az állampolgár a prefektúrához, mert ott az okiratok lefordítását kérik. Hol a különbség a törvény értelmében használható magyar anyanyelv és a kínai között?\" – méltatlankodott Kincses. Szerinte annál is inkább érthetetlen a kormányhivatalnok fellépése, mivel egy magyar személyazonosságival be lehet utazni Európát, Marosvásárhelyen viszont annak a lefordítását követelik. „Európában mindenütt megértik, hogy mit tartalmaz a személyi, csak nálunk kell külön, románul is leírni, hogy melyik a név, melyik a születési dátum és melyik az okirat száma\" – tette hozzá a jogász. A Marossárpatak határában lévõ 2,5 hektár erdõjére igényt tartó Nagy Béla ügyét hétfõn tárgyalja a segesvári bíróság. A négy, magyar nyelvû okirattal kapcsolatosan Ciprian Dobre prefektus a bíróságnak címzett beadványában rámutat, hogy „Románia hivatalos nyelve a román\". A továbbiakban a fõispán beismeri, hogy „a 2001/215-ös törvény értelmében a kisebbségek használhatják az anyanyelvüket is a közhatóságokkal folytatott levelezésükben, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell lefordíttatniuk román nyelvre a bemutatott okirataikat\". Nagy Béla lapunknak elmondta, hogy az ügy pikantériája az, hogy õ már rég lefordíttatta román nyelvre a négy okiratot, át is adta a marossárpataki önkormányzat illetékeseinek, akiknél azonban az iratok elkallódtak. Többszöri próbálkozás ellenére lapunknak nem sikerült elérnie Dobrét, aki már korábban megtiltotta, hogy a prefektúra ügyeirõl beosztottjai nyilatkozzanak. A hivatal ugyanakkor szóvivõvel sem rendelkezik.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.