Partra vetve. Felirat is jelzi, hogy jelenleg tilos a medencék használata a Víkendtelepen
Fotó: Haáz Vince
„A Víkendtelepen megkezdtük a sátortetős uszoda helyreállítását” – újságolta el az örömhírt Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere három hónappal ezelőtt a helyi lap riporterének. Utánanéztünk, miért nem sikerült befejezni ennyi idő elteltével a mindössze pár napos munkát, és meglehetősen érdekes helyzettel szembesültünk.
2021. február 25., 16:032021. február 25., 16:03
Arra hivatkozva, hogy már rég lejárt az olimpiai medencét borító sátor szavatossági ideje, ami számos kockázatot rejt az alatta úszók számára, ennek lebontását még Dorin Florea, Marosvásárhely előző polgármestere kezdeményezte tavaly májusban. Pár hónapos kiesés után a sportolók viszonylag könnyen átvészelték a nyarat, az őszi lehűlés azonban kitessékelte őket az immár szabadtérivé vált medencéből.
A közfelháborodást kiváltó, a helyi önkormányzat döntését mellőző elhatározás miatt az RMDSZ sokat támadta Floreát, majd a kampányban Soós Zoltán polgármesterjelölt kijelentette, visszaszerelteti az úgynevezett ballont.
– nyilatkozta a szeptemberben megválasztott elöljáró a Népújság című megyei lapnak november 22-én. A helyszínen azonban sem sátortetőt, sem munkásokat nem találtunk.
Három hónap elteltével Borsos Csabánál, a polgármester kommunikációs tanácsadójától érdeklődtünk az állítólag már zajló építkezés stádiumáról. Elmondta, a sátortető visszaállítása el sem kezdődött, hisz a szakszerűtlen elbontás, majd a nem megfelelő tárolás miatt megrongálódott.
Ezután a helyszínen próbáltuk felmérni a sportlétesítmény állapotát. A medencében térdig érő, koszos befagyott víz fogadott, a jégtáblák monotóniáját néhány bedobált piskótakő törte meg. A medence fölötti tetőt a felhős égbolt képezte. Körülötte egyetlen sátorszeget sem találtunk, van viszont egy román nyelvű felirat, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a medencék használata tilos.
Az úszók a követelményekhez képest fele annyi időt tölthetnek a medencében, mint amennyire egy jó felkészüléshez szükség volna.
Fotó: Haáz Vince
A heti nyolc edzést meg tudjuk tartani, de a két-két óra helyett mindössze 60 percet maradhatunk a vízben. Ez olyan, mintha csak négyszer edzenénk hetente, ami édeskevés” – panaszolta el lapunknak Szeghalmi Andrea, az Iskolás Sportklub (ISK) katedrafőnöke. Bár mindent megtesznek a jó felkészülés érdekében, tanítványain jócskán érződik a kimaradás. Szerinte ez leginkább a márciusban kezdődő versenyidény elrajtolásakor fog visszaütni.
Az úszóknál is nehezebb helyzetben vannak a vízilabdázók, akik hetente mindössze két alkalommal szállhatnak medencébe. Akkor is kénytelenek nélkülözni a labdát, mert az önkormányzati tulajdonban lévő Birău Mircea Uszodában még annak átadásakor, 1984-ben kitalálta valaki, hogy adogatni és kapura lőni tilos. Az elmúlt közel négy évtized alatt többször is ígéret született arra, hogy a „külvilág” megóvása érdekében körbehálózzák a 25 méteres medencét, de erre mindmáig nem került sor.
Magyarán: vergődünk a parton. Elképzelhető, mekkora hátrányt jelent ez az ellenfelekkel szemben” – írta le az áldatlan állapotokat Cristian Ispir, a Városi Sportklub (CSM) edzője.
Az önkormányzati fennhatóság alatt álló klubnak három csapata vesz részt a különböző országos bajnokságokban: fiúknál az U15-ös kategóriába iratkoztak be a vásárhelyiek, lányoknál az U17-esbe és U19-esbe.
Abban a tudatban, hogy a sátortető visszakerül a víkendtelepi medence fölé, a Román Vízilabda-szövetség két tornát is Marosvásárhelyen szervezett volna a tavasz folyamán. A márciusit kénytelenek voltak más városba költöztetni, az áprilisira várják az önkormányzat megoldását, vagy esetleg az átadás előtt álló, kormánypénzekből épülő uszoda átadását és beüzemelését.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!