Korrupció gyanúja miatt házkutatást tartottak szerdán az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai Horea Uioreanu Kolozs megyei tanácselnök lakásán, a megyeházán, valamint több kolozsvári cégnél és közintézménynél. Meg nem erősített információk szerint az ügyészek a kolozsvári Avram Iancu nemzetközi repülőtér új kifutópályájának megépítése körüli korrupciógyanús ügyletek után vizsgálódnak.
2014. május 28., 20:072014. május 28., 20:07
2014. május 28., 22:182014. május 28., 22:18
A DNA ügyészei házkutatást tartottak többek közt a repülőtér irodáiban és Ioan Bene üzletembernél, a reptér új kifutópályáját megépítő Napoca Construcţii Rt. tulajdonosánál is. Horea Uioreanut szerda este – körülbelül hatórás kihallgatás után – őrizetbe vették.
A vádhatóság ügyészei arra gyanakszanak, hogy tavaly és idén a megyeháza vezetőségének több képviselője csúszópénzt kapott bizonyos szerződések megkötéséért. A nyomozati anyag szerint Uioreanu közreműködésével hozzá közel álló cégek kaptak megrendeléseket a megyei önkormányzattól. A cégvezetők ezért cserében a nekik kifizetett közpénz egy részét visszajuttatták a megyei tanácselnöknek.
A Mediafax úgy tudja, a vizsgálatban Elena Uioreanu Kolozs megyei parlamenti képviselő, a megyei tanácselnök volt felesége, és a megyei tanács több, vezető tisztséget betöltő munkatársa is érintett.
Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke megkeresésünkre elmondta: úgy tudja, Horea Uioreanu irodáján kívül Mariana Raţiunak, a megyeháza befektetésekért és fejlesztésekért felelős igazgatójának, valamint Claudiu-Daniel Salanţă Kolozs megyei főépítésznek az irodáját is lezárták.
A DNA nyomozói egyébként a megyei tanácsosok közül Ioan Petrannak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kolozsvári elnökének lakásán és a Kolozsvári Műszaki Egyetem építészeti karán levő irodájában is házkutatást tartottak. A koraesti órákban Uioreanut, Ioan Benét és Simona Gaci-t, a megyei tanács főjegyzőjét is kihallgatta a DNA.
A 2100 méteres új kifutópályát egyébként tavaly októberben adták át, 166 millió lejből készült el. Az átadott szakasz még nem a végleges kifutópálya, a 3500 méteresre való bővítés várhatóan még egy–másfél évet fog igénybe venni.
Uioreanu különben tehetős politikusnak számít, vagyonbevallása szerint ingatlanokat, földterületeket és gyarapodó folyószámlát birtokol. Kolozsváron egy 173, valamint egy 145 négyzetméteres lakóház társtulajdonosa, volt feleségével közös tömbházlakással, a Kolozs megyei Havasnagyfalun pedig vidéki házzal rendelkezik.
A politikus egy 2008-as gyártmányú Volkswagen személygépkocsit vezet, egy magánbiztosítónál ugyanakkor 15 ezer lej értékben magánnyugdíjjal, 23 ezer lej értékben pedig életbiztosítással rendelkezik. Volt feleségének tavaly 109 800 lejt adott kölcsön, mindemellett számos kereskedelmi társaságban birtokol részvényeket. Uioreanu ugyanakkor több ezer négyzetméternyi bel- és kültelekkel, legelővel és kaszálóval rendelkezik Kolozs és Fehér megye számos településén.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség egyébként a 41 megyei tanácselnök közül kilenc ellen indított eljárást az elmúlt időszakban, közülük egy RMDSZ-es, heten a szociáldemokrata pártot (PSD), ketten pedig a liberálisokat képviselik.
Mint ismeretes, a szövetség színeiben mandátumot nyert, befolyással való üzérkedés miatt bíróság elé állított Borboly Csabát, a Hargita megyei tanács elnökét a DNA azzal vádolja, hogy útépítési korrupciós botrányba keveredett.
A korrupcióellenes ügyészség célkeresztjébe került továbbá Adrian Duicu Mehedinţi megyei, Constantin Nicolescu – időközben tisztségéből menesztett – Argeş megyei, Mircea Cosma Prahova megyei, Nicuşor Constantinescu Constanţa megyei, Ion Prioteasa Dolj megyei, Gheorghe Bunea Stancu Brăila megyei, Marian Oprişan Vrancea megyei és Florin Ţurcanu Botoşani megyei tanácselnök is.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
szóljon hozzá!