Fotó: Veres Nándor
Több mint harminc évvel ezelőtt működésbe helyezett liftek szállítják a tömbházlakók többségét. Az új felvonók sokba kerülnek, az érintett lakók csak annyit hajlandók fizetni, amennyiből szinten tartható az elavult emelőszerkezetek műszaki állapota.
Súlyos baleseteket okozhatnak országszerte az elöregedett liftek: bár egy felvonónak legtöbb 12 év után lejár a szavatossági ideje, ehhez képest országszerte több mint harminc éve működésbe helyezett liftek szállítják a tömbházlakók többségét. A Digi24 hírtelevízió által közzétett adatok szerint
Egy új emelőszerkezet beszerzése rendkívül költséges, s a liftkarbantartó cégek szerint a lakástulajdonosi társulások, tulajdonosok csak annyit hajlandók fizetni, amennyiből szinten tartható az elavult emelőszerkezetek műszaki állapota. A hírtelevízió szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy a liftek működési engedélyét kibocsátó hatóság, az Emelőszerkezetek, Nagynyomású Kazánok és Tartályok Állami Felügyelete (ISCIR) emberhiány miatt egyszerűen nem látja át a helyzetet.
A téma azt követően vált ismét aktuálissá, hogy március 27-én baleset történt egy bukaresti tömbházban:
Fotó: Veres Nándor
Cătălin Braşoveanu, az ISCIR szóvivője a Digi24 hírtelevíziónak azt mondta, elveszíthetik működési engedélyüket azok a cégek, amelyek a tömbházakban működő felvonókat ellenőrzik, a baj csak az, hogy az állami felügyelet képtelen rendszeresen ellenőrizni ezeket a cégeket. „Körülbelül ötvenezer felvonó működik az országban, az ISCIR-nél pedig 62 felügyelő dolgozik. Nem tehetjük meg, hogy reggeltől estig liftezzünk, és ellenőrizzük az adatokat a rendszeres karbantartással kapcsolatban” – fogalmazott a hírtelevíziónak Cătălin Braşoveanu, utalva arra, hogy a régi felvonók működési engedélyét évente vagy akár félévente frissíteni kell.
Márpedig a rendszeres ellenőrzés és karbantartás életmentő lehet – mondta el neve elhallgatását kérve az állami felügyelőség egykori tisztségviselője. A szakember szerint
Az országban működő felvonók többsége valóban harminc évnél régebbi, ám megfelelő karbantartással ezek valamennyi ideig biztonságosan működnek, hiszen lehetőség van a meghibásodott, elkopott alkatrészek cseréjére – véli a szakember. Meglátása szerint a felhasználók is óvatosabbak, körültekintőbbek, a liftben látható helyen ki kell legyen függesztve, mikor volt a legutóbbi ellenőrzés, mikor esedékes a következő, és ha látják, hogy ez nem történt meg, már nem használják a felvonót, sőt a mulasztást jelzik a hatóságoknak. A tulajdonos felelőssége, hogy a felvonó karbantartására szakképzett személyeket, szakcéget szerződtessen, szavatolja a berendezés működését, sőt a karbantartó állandóan elérhető kell legyen a fülkében kiírt telefonszámon, és rövid idő alatt a helyszínre kell siessen, ha bekövetkezik a meghibásodás, ha valaki elakad a két emelet között. A legtöbb baleset korábban azért következett be, mert aki benn maradt a liftben, megpróbált kimászni, és becsúszott az aknába. Kisebb meghibásodások előfordulnak, de például a 30-40 centiméteres esés nem jelent veszélyt, ezt a felvonó fékezőrendszere jól kivédi, ilyen esetekben az ijedtségen kívül általában nem esik baja annak, aki a felvonóban van – tette hozzá a szakember.
Fotó: Veres Nándor
A folyamatos korszerűsítést, alkatrészcserét tartja a legjobb megoldásnak Lőrincz Kálmán, a székelyudvarhelyi Lift Service Kft. ügyvezetője. Lapunknak elmondta,
Ezt sem kell egy összegben kifizetni, hiszen két-három jól beütemezett főmunkálattal teljesen megújítható a felvonó, minden fontos eleme kicserélhető, valójában csak az ajtók maradnak a régiek. Hozzátette, a rendszeres ellenőrzés során kiderítik, hogy milyen elemeket kell kicserélni, felállítják a prioritásokat. Lehet, hogy első lépésben csak új kábelekre van szükség, majd idővel a hidraulikát is lecserélik, annak függvényében, hogy a régi milyen állapotban van. Lőrincz Kálmán szerint érdemes meggyőzni a tömbházak lakóit, hogy időről időre fektessenek be a felvonók felújításába.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!