Fotó: Bone Ewald
2011. március 31., 07:402011. március 31., 07:40
Egy sepsiszentgyörgyi család kellemetlen helyzetbe sodródott, amikor környezetkímélő módon próbált megszabadulni a lejárt szavatosságú gyógyszerektől. A zacskónyi orvosságot leadták az első útjukba kerülő patikában. Rövidesen azonban a gyógyszertárból telefonon keresték őket, hogy azonnal vigyék el a gyógyszert, mert annak megsemmisítési költségeit a patika nem vállalja, ha nem mennek be a csomagért, akkor azt hazaszállítják nekik. A gyógyszertár működtetői nem dobták a mérgező hulladékot a kukába, viszont a családnak nem hagytak más választást. A környezetbarát fiatalok végül visszavették a zacskónyi lejárt szavatosságú gyógyszert, és bevitték a köztisztasági vállalathoz. Hasonlóképpen járt az a kolozsvári nő is, aki egy patikában arról érdeklődött, beveszik-e a lejárt szavatosságú orvosságokat. Az ügyeletes gyógyszerész legyintve jegyezte meg, hogy nem veszik be, dobja csak ki nyugodtan a szemétbe.
Jelenleg a gyógyszerészeknek, a gyógyszertáraknak nincs is semmilyen törvény által előírt kötelezettségük arra, hogy visszavegyék a lakosságtól a lejárt szavatosságú gyógyszereket – közölte a Krónika kérdésére Kinizsi Zoltán miniszteri tanácsos. Az egészségügyi minisztérium szakembere hangsúlyozta, a gyógyszerész lelkiismeretére van bízva, hogy mit tesz abban az esetben, ha valaki besétál a patikába egy tasak gyógyszerrel. A patikáknak kötelező módon szerződést kell kötniük egy orvosihulladék-szállító céggel, amely elviszi és megsemmisíti a lejárt szavatosságú orvosságokat, de ez a kötelezettség csak azokra a bontatlan csomagolású készítményekre vonatkozik, amelyek az adott patikában veszítették érvényességüket. Kinizsi elmondta, a közeljövőben miniszteri rendelettel szabályozzák ezt a kérdést, pontosan kidolgozzák a módszert, hogy a lakosság hogyan szabadulhat meg környezetbarát módon a lejárt gyógyszerektől.
Nagy András, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunk kérdésére azt mondta, a háromszéki patikák általában visszaveszik azokat a készítményeket, amelyeket bizonyítottan tőlük vásároltak. „A törvényt kell módosítani, és nagyobb hangsúlyt kell fektetni az egészségnevelésre, hogy a lakosság ne halmozzon fel otthonában nagy gyógyszerkészleteket, mondta a főgyógyszerész. Egyelőre viszont arra sincs megoldás, hogy a feleslegessé vált, de még érvényben levő gyógyszerekkel mit lehet kezdeni” – fogalmazott Nagy András.
A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat sem gyűjti szelektíven a lejárt gyógyszereket, mert nincs fedezetük annak megsemmisítésére. A gyógyszer is a kukába kerül, mint annyi más mérgező hulladék, mondta kérdésünkre Tóth Birtan Csaba. A Tega köztisztasági vállalat igazgatója közölte, megtehetnék, hogy szelektíven gyűjtik a feleslegessé vált gyógyszert, de ha megtelik egy konténer, nem tudnak mit kezdeni vele. A törvény egyelőre nem tiltja, hogy a gyógyszer bekerüljön a háztartási hulladék közé, tudtuk meg a szakembertől.
A Zöld Székelyföld Egyesület eközben az elmúlt fél évben már két alkalommal is nagy sikerrel gyűjtött be lejárt gyógyszert. Csonta László, a civil szervezet elnöke lapunknak elmondta, szerződést kötöttek az orvosihulladék-elszállító céggel, amely a nonprofit szervezetnek kedvezményesen, kilogrammonként 5 euró áfa nélküli áron vállalta a gyógyszerek elszállítását és megsemmisítését. A Zöld Székelyföld Egyesület tavaly év végén 30 kilogramm lejárt szavatosságú orvosságot gyűjtött be a lakosságtól, március elején már ennek a kétszeresét. Első alkalommal a civil szervezet fedezte a költségeket, majd azokat átvállalta a csíkszeredai önkormányzat. Csonta elmondta, több más mérgező hulladékhoz hasonlóan a gyógyszerbegyűjtést is két-három havonta szervezik meg. A zöld szervezet vezetője szerint ugyanakkor visszás, hogy a civil szférának kell felvállalnia a lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítését, a gyógyszergyártók semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Magyarországon például szelektíven gyűjtik a gyógyszert, de ott sem kerül a teljes mennyiség a kijelölt konténerekbe, egy részét a háztartási hulladék közé dobják. Ott az értékesítő minden eladott gyógyszer után meghatározott összeget fizet, hogy a megvásárolt, de fel nem használt készítmények ne a háztartási hulladék között végezzék, mert szennyeznék a környezetet. A háztartási hulladékba tett vagy a WC-n lehúzott gyógyszerek hatóanyaga belemosódhat a talajvízbe, és visszakerülhet a háztartásokba a csapvíz által – figyelmeztet a Magyar Gyógyszergyártók Szövetségének Környezetvédelmi Bizottsága.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.
A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.
szóljon hozzá!