Pompás. A projekt célja, hogy a Teleki-kastély nemzetközi jelentőségű turisztikai célponttá váljon (látványterv)
Fotó: Facebook/Ionel Bogdan/látványterv
Végre vigyázó kezekbe került a pribékfalvi Teleki-kastély, amelyet csaknem 13 millió eurós uniós finanszírozás révén ment meg a Máramaros Megyei Tanács. Az államosítás előtt utoljára Teleki Pál magyar miniszterelnök által használt, most multifunkcionális kulturális-turisztikai központtá alakítandó műemlék így nemcsak megmenekül a pusztulástól, hanem a térség látványosságává válik egy példaértékű beruházás révén.
2024. június 29., 18:552024. június 29., 18:55
A pribékfalvi Teleki-kastély restaurálásáról az európai uniós forrásokat kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség adott hírt, jelezve: aláírták a szerződést a műemlék tulajdonosával, a megyei önkormányzattal. A tájékoztatás szerint a 19. században épült impozáns ingatlan a több mint 12 millió euróból megvalósítandó felújítás után múzeummá és kulturális központtá válik. Ionel Bogdan tanácselnök pompás hírként tálalta a szerződéskötést.
A szerződés értéke 13 millió euró, a megye és főleg Pribékfalva turisztikai fejlesztéséből húzott haszon értéke pedig felbecsülhetetlen” – közölte a liberális politikus.
Emlékeztetett: hosszú és göröngyös volt az idáig vezető út. A magántulajdonban lévő, nagyon leromlott állapotú kastélyt 2021-ben vásárolta meg a megyei tanács, amikor a tetőszerkezet már teljesen tönkrement, végveszélybe sodorva az egész épületet. Első sürgő beavatkozásuk a tető rendbetétele volt. 2022-ben elkésztették a felújítás műszaki dokumentációjat, tavaly pedig benyújtották a finanszírozási pályázatot. Most a szerződés aláírásával vált hivatalossá, hogy csaknem 13 millió eurós vissza nem térítendő támogatást kapnak a Teleki-kastély projektjére.
A Teleki-család birtokát 1949-ben államosították
Fotó: Facebook/Kastély Erdélyben/Szabó Tamás
Közben elindították a szomszédos telkek kisajátítási folyamatát, hogy „életet leheljenek” a kastélyt körülvevő kertbe is. „A felújítási munkálatok lezárulta után a Teleki-kastély multifunkcionális kulturális központtá válik. Nemcsak épített örökségünk jelképe lesz, hanem a helyi közösség fontos tere is, ahol kulturális és oktatási eseményeket, gyerektáborokat is szervezhetnek majd” – fogalmazott Ionel Bogdan, aki amúgy a helyhatósági választásokon sikertelenül pályázta meg Nagybánya polgármesteri tisztségét.
Az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség tájékoztatása szerint a megújuló műemlék – amely utoljára 1897-ben esett át átfogó restauráláson – kiállító-, konferencia- és rendezvénytermeket, könyvtárt, turisztikai információs irodát is magában foglal majd. Az épületet övező kertet is rendezik, új fákat, növényeket ültetnek.
Fotó: Facebook/Ionel Bogdan/látványterv
Amint arról beszámoltunk, a látványos műemlék épületet viszonylag kis összegért – egy jobb helyen található kolozsvári három-négyszobás lakás áráért – szerezte meg a megyei vezetés 2021-ben, 210 000 euró volt a vételár.
A 19. században épült kastélyt a volt író és politikus, magyar belügyminiszter, Teleki Géza építtette és használta nyári rezidenciaként. Az udvarházat a 19. század végén alakították át jelenlegi, historizáló stílusjegyeket hordozó formájába. Palmer Kálmán (1894) különösen szép parkjára és a családi könyvtárra hívja fel a figyelmet, amelyet a Teleki család tagjainak műveiből állítottak össze. Gróf Teleki Géza itt szép kastélyt építtetett, hatalmas park is tartozott hozzá – olvasható az ingatlan leírása a Kastély Erdélyben honlapján.
A Teleki-család birtokát 1949-ben államosították, az elegáns kastély később az állami mezőgazdasági termelőszövetkezet székhelye volt, mozi és gabonalerakat is működött benne. Miután nem igényelték vissza a volt tulajdonosok örökösei, 2007-ben a másik Teleki-kastélynak is otthont adó községközpont, Kővárhosszúfalu tulajdonába került. A helyi önkormányzat azonban – források hiányában – elárverezte a műemléket, amelyet egy Nagy-Britanniában élő Teleki-leszármazott vásárolt meg. Tőle egy osztrák állampolgárhoz került, viszont itt sem volt jó kezekben, egészen 2021-ig, amikor a megyei önkormányzat vásárolta meg a kastélyt.
Megvásárolta a Máramaros megyei önkormányzat a pribékfalvi Teleki-kastélyt, a tervek szerint jövőre felújítanák és bevonnák a turisztikai körforgásba a látványos műemlék épületet. A kastély Teleki Pál magyar miniszterelnök otthona volt.
A Máramaros megyei Pribékfalva Nagybányától 20 kilométerre nyugatra található, a Szamos partján fekszik. Nevét 1405-ben említették először Pibylfawa néven, majd 1424-ben Pribelfalwának írták. A falu a kővári uradalomhoz tartozott, 1555-ig a Drágfi család birtoka volt, a 18. században került a Teleki családhoz, még a 20. század elején is az ő tulajdonukban volt. A trianoni békeszerződés előtt a település Szatmár vármegyéhez, a nagysomkúti járáshoz tartozott. A Telekiek egykori uradalmában ma már alig élnek magyarok: Kővárhosszúfalu község összesen 6376 lakosából csupán 54-en vallották magukat magyarnak a legutóbbi népszámláláson.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
A szervezett bűnözés elleni ügyosztály a rendőrséggel közösen elfogott Aradon egy 53 éves férfit, aki pszichoaktív szerekkel kereskedett folytatólagosan.
Leghamarabb májusban bocsátják ki az építési engedélyt az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszára – közölte a román közúti hatóság.
szóljon hozzá!