A Korond-patak elvezetésére azért volt szükség, hogy annak édesvize ne léphessen kapcsolatba a sóval a parajdi sóbányában
Fotó: Csató Andrea
Bevezették hétfőn az elárasztott parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak vizét az ebből a célból épített csőrendszerbe, és ezzel végéhez közelednek a bányánál zajló sürgősségi munkálatok az illetékesek szerint. Továbbra sem lehet tudni viszont, mi következik a Korond elvezetését követően, nekilátnak-e a hatóságok a sós víz kiszivattyúzásának.
2025. július 28., 18:092025. július 28., 18:09
2025. július 28., 18:262025. július 28., 18:26
Nicolae Sebastian Soltuz, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) beruházási igazgatója hétfőn elmondta: a patak vizének az újonnan kialakított csőrendszerbe való bevezetésére a tervezettnél pár órával korábban került sor. Ennek oka, hogy hétfőre virradóra a környékbeli esőzések nyomán megnőtt a Korond-patak vízhozama, és félő volt, hogy a nagy teljesítményű szivattyúk – melyekkel eddig átszivattyúzták a patak vizét a parajdi sóbánya fölötti részen – nem bírják a terhelést. Megjegyzendő, eredetileg július elsejét tűzték ki a patak elvezetése határidejeként.
Fotó: Csató Andrea
Ovidiu Ianculescu, a Maros vízügyi igazgatóság vezetője elmondta: a patak vizét hajnali 4.30 óra körül sikerült bevezetni a csőrendszerbe, miután a vízhozam másodpercenkénti 0,8 köbméterre nőtt. Hozzátette, ez azóta lecsökkent 0,2 köbméterre. Közölte, hogy a patak elvezetése után elszállítják a területről a nagy teljesítményű szivattyúkat, a patak vizének sótartalmát pedig továbbra is figyelik, de az utóbbi időszakban nem nőtt.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Paul Bejan, a kivitelező cég ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: a Korond-patak elvezetésére azért volt szükség, hogy annak édesvize ne léphessen kapcsolatba a sóval. Júniusban ugyanis a patakon keresztül jutott magas sótartalmú víz a Kis-Küküllőbe, ökológiai katasztrófát okozva. Az illetékes egyedinek és nagyon nehéznek nevezte a munkálatot, mely naponta „meglepetést” okozott és kihívás elé állította a kivitelezőt. A munkát a folyamatos omlásveszély is nehezítette” – idézte az MTI Bejant. Mint mondta, a hátralévő munka pár napot vesz igénybe, de a későbbiekben további beavatkozásra lesz szükség nagy vízhozam esetére, amelyet a csőrendszer már nem lenne képes elvezetni.
Továbbra sem lehet tudni, mi következik a Korond elvezetését követően, nekilátnak-e a hatóságok a sóbányát elárasztó víz kiszivattyúzásának. Radu Miruță gazdasági miniszter a napokban vészjósló hírekkel állt elő, szerinte a sóbánya födéme a lejtőkről beszivárgó víz miatt folyamatosan vékonyodik, és heves esőzések esetén a szerkezet összeomolhat. A tárcavezető szakértőkkel folytatott egyeztetéseket követően a múlt héten elmondta, a bányát már nem lehet megmenteni, a kérdés pedig nem az, hogy beomlik-e a födém, hanem hogy mikor és hogyan következik be. Szerinte tó keletkezhet a bánya helyén, ugyanakkor a veszély nem csak szerkezeti, hanem ökológiai és természeti katasztrófához vezethet.
Fotó: Csató Andrea
Magyarországi szakértők a Krónikának úgy nyilatkoztak, Parajdon az egyik legfontosabb kérdés, hogy sikerülhet-e meggátolni az édesvizek további beáramlását a bányába, ezzel az ott lévő sóoldatok hígulását. Az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása. Kifejtették azt is, miért nem célszerű megfelelő előkészítés nélkül vízteleníteni a bányát.
A román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban, heves esőzések nyomán tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a kialakult helyzet miatt a lakosság egy részét kitelepítették Parajdról. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Románia régióinak nagy részén ingadozó lesz a hőmérséklet a következő két hétben, és esőzésekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) július 28. és augusztus 10. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Összesen 19 800 lej értékű bírságot „Osztott szét” a csendőrség a Nagyváradon szombaton az önkormányzat tiltása ellenére megtartott Pride-felvonulás kapcsán.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország nyugati felén. Az ország keleti felében ugyanakkor harmadfokú, vörös jelzésű riasztást adtak ki kánikula miatt.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) szerint jelentős károkat okozott a szombat délutáni és esti vihar Románia nyolc megyéjében – köztük Erdély, a Partium és a Bánság számos településén.
Ha az Európai Unió nem védi meg őshonos nemzeti közösségeket, nem különbözteti meg őket a bevándorló közösségektől, „akkor Európa saját sírját fogja megásni”,
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
szóljon hozzá!