Fotó: Biró István
Külön tételsor szerint vizsgázhatnak román nyelvből a magyar diákok a 2021-es kisérettségivel kezdődően a bukaresti szenátus által hétfőn elfogadott kormányrendelet értelmében.
2018. november 26., 20:452018. november 26., 20:45
2018. november 26., 20:472018. november 26., 20:47
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője a szavazást követően úgy nyilatkozott, a magyar iskolában tanuló hatodikosok, akik a román nyelvet és irodalmat már a speciális tankönyvek szerint tanulták, a 2021-es kisérettségin más tételsort kapnak román anyanyelvű diáktársaikhoz képest.
„Az RMDSZ határozott álláspontja az, hogy a magyar diákok minél jobban meg kell tanuljanak románul, hiszen felnőtté válva így érvényesülhetnek a legkönnyebben. Azt viszont nem lehet elvárni, hogy kisgyermekként már anyanyelvként értsék és tanulják a román nyelvet” – hívta fel a figyelmet a speciális, kisebbségeknek szóló tanrend szükségességére a frakcióvezető.
Novák Csaba Zoltán RMDSZ-es szenátor, az oktatásügyi bizottság alelnöke fontos lépésnek nevezte a rendelet elfogadását, hiszen elfogadhatatlan lenne, hogy a magyar diákok ugyanazt a tételt kapják a vizsgán, mint román anyanyelvű társaik, amikor más tankönyvből készülnek. Szerinte az RMDSZ által kidolgozott és a szenátusban elfogadott módosítások megteremtik a szükséges törvényes keretet a speciális tanrend szerinti differenciált kisérettségi és érettségi szervezésére.
A bukaresti parlament már 2017-ben jóváhagyta a fent említett rendelkezést tartalmazó kormányrendeletet, ez azonban többszöri alkotmányossági óvás után visszakerült a parlament asztalára. A most elfogadott változat tartalmazza az alkotmánybíróság döntéseit.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!