Dupláznának? Bizonytalanná vált a barcasági magyar ünnep jövője, miután külön-külön rendezvényt szervezne a kettészakadt korábbi csapat
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
Bizonytalanná vált a Brassói Magyar Napok jövője, miután két csoportosulás is magáénak tulajdonítja a rendezvény szervezési jogát. A barcasági magyarok ünnepe jövőre érkezne a tizedik, jubileumi kiadásához.
2019. október 01., 10:242019. október 01., 10:24
2019. október 01., 13:112019. október 01., 13:11
Bár jövő évben érkezne a tizedik, jubileumi kiadásához, bizonytalanná vált a Brassó Magyar Napok jövője, miután két különböző csoportosulás is magának követeli a barcasági magyarság legnagyobb rendezvénysorozatának szervezési jogát.
A Brassói Magyar Napok szervezése körüli nézeteltérések azt követően kerültek nyilvánosságra, hogy a szeptember 8–15. között lezajlott idei kiadáson a fogyasztóvédelem négyezer lejre bírságolta a város főterén lacikonyhát működtető céget.
A Brassó Magyar Napokon tapasztalt „sokkoló” körülményekről, „rémálomszerű” állapotokról számolt be Sorin Susanu fogyasztóvédelmi főfelügyelőre hivatkozva a helyi román sajtó. Toró Tamás szervező szerint a beszámolók eltúlzottak.
Ezt követően a Brassó Magyar Napok Egyesület közleményben határolódott el a rendezvénytől és annak főszervezőjétől, Toró Tamástól. „A hajdan rangos rendezvényt önkényesen kisajátító, brassói illetőségű Toró Tamás mára már az Erdély-szerte jelen lévő magyar napok szégyenpadjára ültette a Brassói Magyar Napokat” – írta a szeptember 17-én kelt kommünikében a tavaly bejegyezett egyesület vezetősége. „Tűrhetetlen, hogy a Brassói Magyar Napok arculatát (logóját) és nevét használva, az önjelölt főszervező egy ilyen kétes hírű eseménnyé züllesztette mindannyiunk szeretett rendezvénysorozatát” – folytatódik a közlemény, amely szerint Toró nemcsak a rendezvénynek, hanem a brassói és erdélyi magyar közösség megítélésének is súlyosan ártott.
„Szándékunk világos: a Brassói Magyar Napokat újra egy mindenki által várva várt, értékes és megkérdőjelezhetetlen minőséget képviselő rendezvénnyé tenni!” – zárul a közlemény.
Fogyasztóvédelmi bírság lett a vége a magyar napokra tervezett gasztronómiai bemutatónak
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
A helyzet jobb megértése végett lapunk megkereste Zakariás Barnát, a Brassói Magyar Napok Egyesület elnökét, aki megerősítette a közleményben leírtakat, kijelentve: „ezzel a névvel” jövőre az egyesület szervezi meg a Brassói Magyar Napokat, a márkanév és arculati elemek tulajdonosaként nekik van joguk hozzá. Emlékeztetett: 2011-től Toró Tamással és egy körülbelül tízfős csapattal szervezték a brassói magyar rendezvényt, jómaga fesztiváligazgatóként, Toró főszervezőként vett részt a munkában. A kezdeti szervezőcsapat tagjai fokozatosan lemorzsolódtak, két éve már csak öten maradtak, és átengedték a szervezést Toró Tamásnak. Kérdésünkre, hogy ennek mi volt az oka, nem adott konkrét választ.
„Ő lehetetlenítette el a helyzetet, mi álltunk félre. Minden esetben az történt, hogy a jóhiszeműség és a jó hozzáállás miatt mi hátráltunk meg. Hogy a rendezvénynek ne ártsunk” – indokolta a háttérbe vonulást a Brassói Magyar Napok Egyesület elnöke, aki szerint az elmúlt két évben Toró a kezdeti csapat támogatása nélkül szervezte a rendezvényt. Az egykori szervezők a lacikonyhás botrányt követően döntöttek úgy, hogy visszaveszik a szervezési jogot, és elhatárolódnak a Toró-féle két kiadástól. „Mindennek van egy határa. Elhatárolódtunk, mert nem szerettük volna a nevünket adni ehhez” – jelentette ki Zakariás Barna.
a Brassói Magyar Napok kezdeti szervezőcsapata – akárcsak más magyar napok esetében – az Erdélyi Magyar Néppártból (EMNP) került ki. A pártnak Toró Tamás is tagja volt, és jelöltjeként az RMDSZ-szel kötött együttműködési megállapodás révén 2012-ben bejutott a brassói tanácsba. Később azonban beállt a Brassó megyei RMDSZ-be, melynek jelenleg is helyi tanácsosa és a rendezvényekért és sporteseményekért felelős ügyvezető alelnöke. Bár Zakariás nem akart „a részletekbe belemenni”, utalt arra, hogy Toró pálfordulása miatt alakult másként a brassói rendezvény sorsa.
A brassói Tanács téren idén kilencedik alkalommal gyűlt össze a Cenk alatti város és a Barcaság magyarsága
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
Kérdésünkre, hogy mit kifogásolnak a rendezvénysorozat Toró Tamás által szervezett kiadásaiban, Zakariás kifejtette: a tavalyi és idei rendezvény minőségével van probléma, illetve az eddigi szervezőcsapat kizárásával. Arra is utalt ugyanakkor, hogy Toró Tamás összeférhetetlen, nem lehet vele együttműködni – ezt több forrás is jelezte lapunknak.
– fogalmazott Zakariás Barna. Az egykori fesztiváligazgató szerint a főszervező szervezési hibát követett el, amikor annak ellenére állíttatott fel lacikonyhát a város főterén, hogy 2016 óta tanácsi határozat tiltja a nyílt tűz használatát a Tanács téren. Emiatt állítása szerint egyetlen főtéri rendezvényen sincs főzicskézés, Toró Tamás azonban „fittyet hányva az elvárásoknak, a kimondott és leírt szabályoknak”, ezt megengedte, és
Amelyet a Brassói Magyar Napok Egyesület jövőre maga szervezne meg, hisz a márkanév és a logó is a szervezet tulajdonában van. „Egy méltó 10. Brassói Magyar Napokat szeretnénk szervezni. Így is túl sokat tudott meg a közönség a szervezők belső problémáiról” – fogalmazott Zakariás. Kérdésünkre, hogy mi lesz, ha Toró ugyanígy gondolja, viccesen kijelentette:
„Ennek a csapatnak Toró Tamás is tagja volt, csak ő kivált. Úgy gondoljuk, nem az az egy személy a lényeg, aki kivált a csapattól, hanem a csapat” – indokolta a döntést az egyesületi elnök.
Csakhogy bonyolítja a jogi helyzetet, hogy a Brassói Magyar Napok szervezésére kezdetektől az Erdélyi Szórványmagyarságért Egyesület pályázott támogatásért, melynek Toró Tamás az elnöke. Aki azt állítja, hogy a Brassói Magyar Napok ötletgazdájaként az új keletű egyesülettől függetlenül továbbra is megszervezi a rendezvényt, „töretlenül folytatja a munkát”. „Erkölcsileg nem az a lényeg, kinél van a logó, és ki mit védett le” – fogalmazott a Krónikának Toró Tamás, aki szerint
„Ez az egyesület egy éve alakult. Elég furcsa egy 10-11 éves történetben, hogy hirtelen felébrednek valakik – akiknek túl sok köze nem volt a rendezvényhez –, és maguknak követelik. Felháborodással tölt el minden jóérzésű brassói magyar embert” – fogalmazott lapunknak a főszervező. Aki szerint nem igaz, hogy az új egyesület alapítói a kezdeti csapat tagjai voltak, szerinte csak pár évig segítettek különböző részfeladatokkal.
A munka 90 százalékát jómagam végeztem el az elmúlt tíz évben. Betyárbecsület – azt gondoltuk, még létezik ilyen Erdélyben –, hogy nem lopkodjuk egymásnak a logóit és az ötleteit. Nekem az volt a javaslatom a »csapatnak«: találjanak ki valamit, ami az ő kezdeményezésük, amivel ők foglalkoznak, és szívesen odaállunk mi is. Csak hagyják békén másnak az ötleteit, munkáját, mert az visszaüt.”
Toró Tamás
Fotó: Facebook/Toró Tamás
Toró Tamás az egyesület közleményére reagálva közösségi oldalán bejelentette, „jogi útra” tereli az ügyet, ugyanis a Brassói Magyar Napokat tíz éve ő találta ki. „Végig én voltam a főszervezője, ötletgazdája. Én itt rosszindulatot látok, és nem tudom elfogadni, hogy valaki egy egy éve létrejött egyesülettel követeli a brand tulajdonjogát. Az az érzésem, hogy valaki tönkre akarja tenni az eseménysorozatot” – jelentette ki lapunknak.
Elmondta, az idei kiadást több egyesület szervezte, az Erdélyi Szórványmagyarságért Egyesület mellett több civil szervezet pályázott, kapcsolódott be a munkába, az esemény létrejöttéhez a négy történelmi magyar egyház, a magyar tagozatos iskolák, az Áprily-gimnázium, az önkéntesek és a magyar vállalkozók is hozzájárultak. Utóbbiak anyagilag is támogatták, akárcsak a brassói önkormányzat.
– jelentette ki a jövő évi kiadásról Toró Tamás. Szerinte nem áll fenn a veszély, hogy két rendezvény legyen, mivel nagy eseményről van szó, melybe sok ember van bevonva. „Töretlenül haladunk előre, és folytatjuk a munkát, amit az elmúlt tíz évben is tettünk. Mindenféle rosszindulat és a rosszakarók ellenére az eseménysorozat ugyanolyan színvonalas lesz a következő évben is” – vetítette előre a jövőt a főszervező.
Aki a lacikonyhás botrányra és az egyesületi aggályokra reagálva kifejtette: nem szervezési hibáról van szó, hiszen „nem egy szedett-vedett céget hoztak”, hanem olyat, amely már bizonyított, a Kolozsvári Magyar Napokon, a nagyszebeni karácsonyi vásáron és a debreceni virágkarneválon is szolgált fel ennivalót. „Igen, talált rendellenességet a fogyasztóvédelem, bírságolt. De senki nem lett beteg, nem is záratták be, működhetett tovább. Nem tudom, kinek az érdeke ezt felfújni” – mondta Toró.
„Miért nem beszélünk arról, hogy több tízezer magyar ünnepelt? Színvonalasnál színvonalasabb rendezvények voltak, minden műfajból a legjobbak, jól érezte magát a brassói magyarság” – mutatott rá az érem másik oldalára Toró Tamás, aki szerint egyesek „túl nagy feneket kerítenek” a lacikonyhás intermezzónak.
Mely tartalmas programjaival nem csak a brassói, barcasági magyarokat, hanem a székelyföldieket is bevonzza. A vitás jogi helyzet kapcsán kijelentette: le kell ülni és tisztázni. „Nekem az a dolgom, hogy amit kitaláltam, tíz év alatt önzetlen és komoly munkával felépítettem – nemcsak én, hanem az egyházaink, civil szervezeteink, iskoláink, a több száz önkéntes –, az töretlenül tudjon működni a következőkben is. Hogy a barcasági, brassói magyarság továbbra is magas színvonalon tudjon ünnepelni 8-9 napon keresztül” – összegezett Toró, hangsúlyozva, nem enged a provokációnak.
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
A Brassói Magyar Napok szervezése körül egyébként nem ez az első vita, az EMNP és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács már 2013-ban is azzal vádolta az RMDSZ-t, hogy minden előzetes bejelentés nélkül szervezte meg a Brassó Megyei Magyar Napok elnevezésű rendezvényt, ellopva az ötletet az általuk szervezett Brassói Magyar Napoktól. Melynek főszervezője, Toró Tamás akkor még a néppárt sorait erősítette. Azt is különösnek nevezték, hogy a Brassói Magyar Napok 2011-es első kiadása után pár hónappal az RMDSZ helyi szervezete levédette a Brassó Megyei Magyar Napok elnevezést.
A Brassói Magyar Napok profilt az újdonsült egyesület adminisztrálja, míg az idei kiadást a Brassói Magyar Napok – BMN oldalon népszerűsítették. Lapunk úgy értesült, hogy ezen színvonalas programok voltak, melyek a barcaságiak mellett székelyföldi, főleg háromszéki településekről is vonzották az érdeklődőket.
A Cenk alatti városban alig 9 százalékos a magyarság számaránya, és a szász múlttal büszkélkedő városvezetés számos engedményt tett a kisebbségeknek. Többek között a város bejáratainál a német mellett magyarul is feltüntették a település nevét.
Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.
A Szatmár megyei határrendészek a petei határátkelőnél fogtak el egy Németországban gyilkosságért elítélt német állampolgárt, kábítószerrel a csomagjában.
Kiürítették a gyulafehérvári Carolina Mall bevásárlóközpontot szombat este, miután tűz keletkezett az épületeben működő szupermarketben. A lángokat egy felügyelet nélküli hagyott kisgyerek okozta, és egy szolgálaton kívüli tűzoltó fékezte meg.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
1 hozzászólás