Az ország első szecessziós múzeuma csütörtök óta látogatható
Fotó: Facebook/Casa Darvas-La Roche
Nagyvárad aranykorába enged betekintést a csütörtökön megnyílt Darvas-ház. Az ország első szecessziós múzeuma nemcsak az adott kor építészeti és lakberendezési stílusát mutatja be, hanem a múlt század elején élt módos polgárok mindennapi életét is.
2020. augusztus 20., 17:372020. augusztus 20., 17:37
2020. augusztus 21., 02:512020. augusztus 21., 02:51
A múlt század elején az Osztrák-Magyar Monarchia jelentős gazdasági és kulturális központjává fejlődött Nagyvárad lakóinak életébe enged betekintést az ország egyetlen szecessziós múzeuma, a csütörtök óta látogatható Darvas-ház. A Rimanóczy (Iosif Vulcan) utca 11. szám alatt található, uniós támogatással felújított palota
A termeket korabeli bútorokkal rendezték be
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A konyha is a 20. század elejét idézi
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
Teljes berendezésével idézi meg a kort, melyben épült, így látogatói képet kapnak arról, hogyan is éltek a látványos paloták építői. Erre hívta fel a figyelmet a szerda esti sajtóbemutatón Angela Lupşea, a Nagyváradi Városi Múzeum igazgatója is, aki szerint a bécsi szecesszió emblematikus épületeként a Darvas-ház a szecessziós életérzést, a változó társadalmat hivatott bemutatni.
– idézte az Agerpres a múzeumigazgatót, aki örömének adott hangot, hogy sikerült hozzájutni az értékes korabeli berendezéshez.
Az állandó kiállítás így Nagyvárad aranykorát, a franciául „La Belle Époque”-nak nevezett időszakot idézi, a vendégfogadásra használt terek korabeli berendezést kaptak, többek között egy zongorát is, melyen a megnyitón Thurzó Zoltán zongoraművész játszott a látogatóknak. Akik
A hálószoba megőrizte eredeti neorokokó bútorzatát, ezt az utolsó tulajdonos, Simon Judit újságíró, színikritikus bízta a szakemberekre, így a szoba a házat az 1930-as évek óta lakó Simon-családnak állít emléket.
Szecessziós bútorzat és zongora került a fogadószobába
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A ház eredeti berendezéséből is maradt
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
A gyerekszobában videomaping segítségével elevenednek meg egy korabeli gyerek álmai, de modern, interaktív megoldások a földszinten is vannak. Itt szuvenírbolt és kávézó is helyet kapott, utóbbi a járvány miatt zárva tart, így a vendégek az otthonosan berendezett teraszon, kertben tudnak megpihenni.
Időszakos kiállítás is nyílt a szecessziós öltözködéskultúráról
Fotó: Facebook/Casa Darvas-La Roche
A nagyváradi múzeum kialakítását a Peleș-kastély és a nagyszebeni Brukenthal Múzeum szakemberei segítették, a restaurálási folyamatban számos hazai és külföldi szakember vett részt.
Legnagyobb látványosságai kétségtelenül az ólomüvegablakok. Az ezeket restauráló, rekonstruáló Egri István kolozsvári üvegművész a Krónikának elmondta: ezek egy része megvolt, másik része fotódokumentumok alapján lett rekonstruálva.
– részletezte a restaurátor. Aki szerint egyes eredeti darabok nagyon rossz állapotban voltak, mivel korábban kiszedték, pincében őrizték őket.
A földszinti előtérbe is visszakerült az ólomüveg
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
„Mindenféle szituációval találkoztunk” – fogalmazott a szakember, aki szerint a munkálat előtt egy 120 oldalas restaurálási terv készült, amit engedélyeztettek, utána kezdődött a kivitelezés. Így a teljes munkafolyamat, tervezéssel együtt másfél évet tett ki.
– magyarázta Egri István. Elmondta, ezeket igyekeztek az eredeti állapotnak megfelelően rekonstruálni.
„Nekünk dizájnereknek ki kell fordítanunk a sarkukból a dolgokat, és új ösvényeket kell keresnünk” – tartja Egri István kolozsvári üvegművész, aki kanyargós úton jutott el a családi örökségnek számító üvegművészettől oda, hogy végül önálló vállalkozásban művelje ugyanezt.
„Minden ólomüvegablakból, üvegegyüttesből fennmaradt egy-egy darab, vagy annak a tükörképe, így ugyanolyan színárnyalatú, komplexitású és textúrájú üveget tudtunk választani. A technológia pedig ugyanaz, mint amivel az eredetiek készültek, és a helyszínen is eredeti módon, gittezéssel kerültek be az ablak- és ajtókeretekbe, választófalakba” – mesélte lapunknak az üvegművész.
Így nézhetett ki a módos polgárok háza a múlt század elején
Fotó: Facebook/Primăria Oradea
Mint arról beszámoltunk, a Rimanóczy utcai műemlék épületet uniós forrásokból újította fel az önkormányzat, külső és belső felújítására, restaurálására és berendezésére több mint 10,5 millió lejt fordítottak.
A háromszintes villa megrendelője annó Darvas Imre faipari nagyvállalkozó és felesége, Schutz Margit volt. Nemcsak magánházként szolgált, Darvas és svájci bankár társa, Alfred La Roche közös részvénytársaságának irodái is itt működtek.
Teljesen felújítva, gazdagabb berendezéssel várja látogatóit az ország egyetlen szecessziós múzeuma, a nagyváradi Darvas–La Roche-ház. A város szecessziós építészetét bemutatni hivatott intézmény augusztus 20-án nyitja meg kapuit.
A Darvas-ház október végéig nyári program szerint, kedd-vasárnap 10 és 18 óra között látogatható. A legtöbb 20 fős csoportok egész órákban indulnak, a túra időtartama 45 perc, és a látogatók tájékoztatását táblagépek is segítik.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
szóljon hozzá!