Az ólomüveg szerelmese: beszélgetés Egri István üvegművésszel

„Nekünk dizájnereknek ki kell fordítanunk a sarkukból a dolgokat, és új ösvényeket kell keresnünk” – tartja Egri István kolozsvári üvegművész, aki kanyargós úton jutott el a családi örökségnek számító üvegművészettől oda, hogy végül önálló vállalkozásban, művészetként művelje ugyanezt.

2020. március 09., 12:512020. március 09., 12:51

2020. március 09., 13:002020. március 09., 13:00

„Nekünk dizájnereknek ki kell fordítanunk a sarkukból a dolgokat, és új ösvényeket kell keresnünk” – tartja Egri István kolozsvári üvegművész, aki kanyargós úton jutott el a családi örökségnek számító üvegművészettől oda, hogy végül önálló vállalkozásban, művészetként művelje ugyanezt.

2020. március 09., 12:512020. március 09., 12:51

2020. március 09., 13:002020. március 09., 13:00

– Szülei művészek, ezért azt várta volna az ember, ön ugyanerre a pályára lép. Ezzel szemben egészen az egyetemi felvételiig reál tárgyakat tanult, és mérnökként szeretett volna érvényesülni. Hogyan kötött ki mégis az üvegművészetnél?

– Mint számos művészcsaládban, úgy a miénkben is, a szüleim, átélvén a művészi mindennapok küzdelmeit, igyekeztek egy valamennyire kiszámíthatóbb jövőt ígérő pálya felé irányítani. Mivel már kora gyerekkorom óta rajzoltam, született egy közös elhatározáson alapuló egyetértés, így a műépítészetre esett a választásunk, és beírattak a legjobb kolozsvári előkészítő műhelybe, Barabás építész úrhoz, ahol az ábrázoló geometria csodás világát tanították, magas szinten.

Sajnos a nyári felvételin kiestem, a következő évben pedig felvételi előtt elvittek katonának, ami akkoriban egy év és hivatalosan négy, valójában hét hónap volt.

Idézet
A katonaság alatt a sok, néha megrázó, néha felemelő tapasztalat, valamint olvasmányaim inkább a művészi világ, illetve az akkori művészi közösségek felé sodortak

(rengeteget olvastam, kapásból: Mann, Kafka, Kerouac, Poe, Kosztolányi, Buzzati, Móricz és mások). Ehhez ugye már adott volt a szüleim révén a képzőművészeti háttér is, édesapám még a hetvenes években nyolc éven keresztül a tordai üveggyárban dolgozott tervezőként. Később ő indította az üvegtanszéket Kolozsváron, a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán.

Márton Áron Kollégium

Márton Áron Kollégium

Ugyanoda felvételiztem én is, de design szakra, ipari formatervezésre, ahová negyedik próbálkozásra jutottam be, akkoriban harmincheten voltunk három helyre. Addig többek között üvegfúvó voltam a kolozsvári Napochim üveggyárban, kertész a Botanikus Kertben, díszítőmunkás a Magyar Operában. A rendszerváltáskor már a negyedik évemet végeztem a kolozsvári főiskolán, amikor jött a fordulat: felvételemet kértem a Budapesti Iparművészeti Főiskolára (ma MOME), végül ott diplomáztam le 1993-ban.

A Kálvária-templom ablakai

– A magyarországi tanulmányai alatt készült-e haza, tudta-e, hogy itthon fogja kamatoztatni a tudását?

– Hát erre nehéz válaszolnom, ha egyenes választ adok, akkor azt mondhatom, hogy

Idézet
annyira euforikus évek voltak akkor, hogy úgy tűnt, szinte mindegy, hol élsz, minden lehetőség előtted áll, csak az a lényeg, hogy megrendeléseid, megbízatásaid legyenek. Ha visszamennék időben, kérdéses, most hogyan döntenék.

Mivel Budapesten üvegszakot végeztem, miután hazajöttem, még meg sem száradt a tinta a diplomámon, de már öntödében dolgoztam, utána pedig grafikai igazgató lettem egy reklámgrafikai cégnél. Első megrendelésem a kolozsvári Kálvária templom restaurálási munkálatain belül az ólomüveg ablakok tervezése és elkészítése lett. Ez egy igazi családi együttműködés volt, részt vett benne édesanyám, édesapám, öcsém is. A megrendelőm személyében pedig egy csodálatos, különleges embert ismertem meg, Kádár István plébános urat. A munka olyan meghatározó jelentőségű volt, hogy ezt követően megnyitottam az üvegműhelyem, felmondtam a polgári munkahelyemen, és azóta ezzel foglalkozom.

Organikus lak

Organikus lak

Az organikus építészet hatása: Gauditól Makoveczig

– Hogyan néz ki a műhelye/műterme, miként zajlik egy munkanap az Egri Vitraille-nél?

– Egyrészt hagyományos technikával készülő ólomüvegablakokat készítünk és restaurálunk immáron 25 éve, az idők során több mint negyven templom és középület ólomüveg ablakait újítottuk fel, és majdnem ugyanennyi a hasonló épületekbe szánt, általunk tervezett és készített munkák száma, hogy a magánmegrendeléseket ne is említsem. Ugyanakkor a feleségemnek, Egri Csillának köszönhetően, aki az egész vállalkozást felépítette, cégcsoporttá alakultunk, nem csupán hagyományos ólomüveg restaurációval foglalkozunk, hanem készítünk festett, nyomtatott üveget, zuhanyfalakat, ajtókat, térelválasztókat is modern szobabelsőkbe.

Organikus 2

Organikus 2

– Milyen hatások érték a saját látásmód kialakításáig?

– Már az itteni főiskolán arra tanítottak, hogy

Idézet
nekünk, dizájnereknek ki kell fordítanunk a sarkukból a dolgokat, és új ösvényeket kell keresnünk.

Több élmény is ért, a Hundertwasser-ház Bécsben, Gaudinak a munkásságát láttam többször is Barcelonában, Kós Károly, Makovecz Imre munkái, amelyeknek hatására kezdett kialakulni az egyéni stílusom, amely fellelhető például a Grand Hotel Bálványos hatalmas ablakain, amelyek a lépcsőházat díszítik. Tehát az organikus építészet elég nagy hatással volt rám, és befolyásolta is a vonalvezetésemet az utóbbi tíz, tizenvalahány évben.

– Létezik-e lehetetlen megrendelői kérés? Melyek a legnehezebb feladatok, amelyekkel szembesült eddig?

– Talán a restaurálási rekonstrukciós feladatok a legkomplexebbek, amikor nincs fennmaradt fotó vagy egyéb kapaszkodó. Ilyen volt például – többek között – a gyergyói Szent Miklós-templom két ablakának, vagy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium dísztermének a nagy központi kompozíciója.

Az utódoknak dolgozó művész felelőssége

– Az erdélyi (és nem csak) templomok ólomüvegeinek jelentős része a keze munkáit dicséri, de szállodák, közintézmények festett-üvegei által is rengetegen találkoznak a munkájával. Hálás művészeti ág, mert nem csupán nagyobb közönséghez jutnak el a művek, de jóval tovább is láthatók, mint az időszakosan kiállított képzőművészeti alkotások. Hogyan éli meg, mekkora felelősség a tömegek vizuális nevelése?

– Egy új ólomüveg tervezése egy meghatározott közösségi vagy egyéni térben felveti egy bizonyos felelősségvállalás kérdését. Mivel egy ilyen művet hosszabb időre szánnak, a tervezésénél, szín és formavilágánál fogva is az időtálló alkotás elérése a cél.

Idézet
A kérdés akkor válik bonyolultabbá, mikor rájövünk, hogy önálló művészi alkotásként egyszerre egyéni, illetve korjegyeket is kell hordoznia.

Az én munkáim általában nagyobb mértékben egyéni vonásúak, mint egyetemesek, ez valószínűleg az egyéniségemből fakad. A restaurálási munkák elsődleges szempontja az eredeti, restaurálandó munkával szembeni tisztelet, azon túl, hogy technikailag az elvárt magas szinten kell minden részletre figyelve dolgozni, azonban a legfontosabb minden létező alkotóelem javítása, beépítése. Újrakészítés csak akkor megengedett, ha az eredeti nem maradt fenn.

– Jelenleg milyen munkákon dolgozik?

– Pillanatnyilag a nagyváradi Darvas-ház nagyon szép szecessziós ablakait restaurálom és alkotom újjá régi fotók alapján, emellett a nagyenyedi református templom ablakait készítem, de egy régi bukaresti vendéglő ablakainak és a szilágynagyfalusi Református Templomnak a restaurálásán is dolgozom.

Csíkszeredai unitárius templom

Csíkszeredai unitárius templom

– Az irodalom sem áll távol öntől, könyvek, plakátok és folyóiratok illusztrálásával is foglalkozik. Más embert/művészt kívánnak-e ezek a feladatok?

– A kilencvenes évektől kezdve szerves és sokszor személyes a kapcsolatom a kolozsvári irodalmi élettel. Rengeteg plakátot készítettem Bréda Ferenc barátomnak különböző rendezvényekre, könyvbemutatókra, több kötetét is illusztráltam, melyek közül a Mysterium Mythologiae címűt emelném ki. Ugyanakkor Karácsnyi Zsoltnak is hasonlóképpen plakátokat, majd az Ússz, Faust, ússz! című könyvét illusztráltam, sőt a borítóterv folytatásaként egy ólomüveg kompozíció is született később. Mindig örömmel álltam egy-egy, az alapszakmámtól kissé eltérő diszciplína kihívásai elé, és ezeknek a hangulata mindig derűs volt, mert nem szigorú megrendelésre, hanem örömmel, kötetlenül, barátságból készültek.

Egri István 1963-ban született Kolozsváron, a szakiskolai érettségiig mechanikát és optikát tanult, a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetem ipari formatervezés szakára járt, majd a rendszerváltás után a budapesti Magyar Iparművészeti Főiskola (ma Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) üveg szakán végzett, Bohus Zoltán és Horváth Márton művészek irányítása alatt. Művészszülők gyermeke, édesanyja (Nagy Enikő) zománc- és festőművész, édesapja (Egri László) üveg- és festőművész.
A középiskolát követően már üvegfúvóként dolgozott, mely tapasztalatnak nagy hasznát vette a művészeti tanulmányai során is. 1995-ben indította festett üveg műhelyét, azóta is Kolozsváron él és alkot, számtalan restaurációs munkában, középületek és magánvillák festett üvegeinek elkészítésében vett részt úgy itthon, mint külföldön. Rendelkezik a román kulturális minisztérium „restaurátor specialista” akkreditációjával, a Romániai Képzőművészek Szövetsége, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, a Román Műemlék-restaurátorok Országos Szövetsége és a Barabás Miklós Céh tagja.

Bálint Tamás

Interjúnk eredetileg a Krónika és a Székelyhon napilap Előretolt Helyőrség című, 16 oldalas irodalmi-kulturális mellékletének legfrissebb számában látott napvilágot március 9-én.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba