A Kolozsvári úti épületnek múltja és jövője is van
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Már az utolsó simításoknál tartanak Nagyvárad új kulturális terének, a Román-Magyar Kulturális Központnak a felújítási munkálatai – számolt be a Bihar Megyei Tanács. Még nem tudni, mi valósul meg az eredeti elképzelésekből.
2022. augusztus 01., 17:102022. augusztus 01., 17:10
Az utolsó stádiumba érkeztek a Nagyváradon létesülő Román–Magyar Kulturális Központ jövendőbeli székhelyének felújítási munkálatai – írta szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Bihar megyei önkormányzat.
Ennek összterülete mintegy 970 négyzetméter és december végére kell elkészülnie. A közlemény szerint a határon átívelő pályázatra az Európai Unió biztosítja az anyagi finanszírozást, ennek tárgya egy közös központ létrehozása a kulturális örökség megőrzése érdekében.
Magyarország részéről a debreceni polgármesteri hivatal és a cívis városbeli Csokonai Színház bonyolítja le a projektet, míg a román oldalt a Bihar Megyei Tanács és a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár képviseli.
A Körösvidéki Múzeum szintén haszonélvezője a pályázatnak, ennek keretében újul meg a székhelyéül szolgáló egykori magyar királyi hadapródiskola második és harmadik szintje, ez a munkálat is 90 százalékban elkészült.
A Bihar Megyei Tanács közleménye szerint a pályázat célja közös terek létrehozása a kulturális örökség bemutatására, népszerűsítésére, illetve a magyar-román határ menti turizmus fellendítése, bővítése. A projektnek két pillére van: segíti a közös kulturális örökség megőrzését, illetve továbbképzőket szervez kulturális intézmények alkalmazottai, színészek, művészek, fiatalok számára, ahol megoszthatják egymással ismereteiket és az új irányzatokat is megismerhetik.
Ebből 5 883 792,80 euró jut a debreceni polgármesteri hivatalnak, 559 548,20 euró a Csokonai Színháznak, 2 994 852,69 euró a Körösvidéki Múzeumnak, míg 734 545,55 euró a Bihar Megyei Könyvtárnak, áll a közleményben.
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Mint arról beszámoltunk, a felújítási munkálatok 2020 májusában kezdődtek el, a kulturális központ Váradvelencén, az egykori művelődési házban létesül, mely a római katolikus egyház tulajdonában volt.
A Kolozsvári úti ingatlannak múltja van: 1956 után, a megtorlások idején itt tartották az úgynevezett érmihályfalvi csoport perét, amikor halálos ítélet is született, Sas Kálmán református papot is itt ítélték el. Az épületen emléktábla is van.
Lenne benne előadóterem, ahol színházi előadás, zenés, táncos produkciók kaphatnának helyet, ehhez pedig a színpadot, színpadtechnikát, hangosítást is korszerűsítenék és mintegy 160 férőhelyes lenne. Egy kisebb stúdióterem is lenne benne 35–40 hellyel, könyvbemutatókat, író-olvasó találkozókat tartanának benne, de kiállítótermet is kialakítanának képzőművészeti tárlatoknak.
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Mivel a környék vegyes etnikailag – magyarok, románok, romák lakják –, a központ a kulturális sokszínűséget lenne hivatott megjeleníteni.
Hogy mi valósul meg az eredeti elképzelésből, nem tudni, hiszen épp Ilie Bolojan jelenlegi megyei tanácselnök volt az, aki karcsúsította és átszervezte a nagyváradi kulturális intézményeket, többek között a Várad folyóiratnak is megszüntette a jogi személyiségét és a megyei könyvtárnak rendelte alá.
A döntés nyomán a folyóirat akkori vezetősége és több munkatársa lemondott és pályázati pénzből új havi kiadványt jelentet meg Újvárad néven.
Előadóterem, galéria, stúdióterem is lesz abban az új nagyváradi kultúrházban, amelynek munkálatait ezen a héten kezdik el. A kulturális központot a város Váradvelence elnevezésű részén létesíti a Bihar Megyei Tanács és a Várad kulturális folyóirat – mondta el a Krónikának Szűcs László.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!