Indulhat az iskolabusz. Könnyebb hozzáférést biztosítanának az oktatáshoz, miközben tehermentesítik a csúcsforgalmat
Fotó: Haáz Vince
Törvénnyel próbálnak enyhíteni a nagyvárosok reggeli és délutáni forgalmi dugóin: az önkormányzatok jövő tanévtől állami finanszírozással működtethetnek iskolabuszokat. Bár a Krónika által megkérdezett illetékesek jó ötletnek tartják a kezdeményezést, több helyen gondot okozhat a foghíjas, régi járműpark, de olyan erdélyi megyeszékhely is akad, ahol inkább a gyaloglást népszerűsítik.
Törvényes lehetőségük lesz a városi önkormányzatoknak, hogy külön buszjáratokat hozzanak létre a diákok szállítására. A jogszabálytervezetről döntő kamaraként szavazott nemrég a szenátus plénuma, a rendelkezés a 2022–2023-as tanév első napjától alkalmazható. Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ felsőházi frakcióvezetője szeptember közepén rámutatott:
A szövetség közleményében rámutatott, hogy a jogszabálytervezet szerint a városi, illetve municípiumi önkormányzatok az állami, magán- és felekezeti iskolákban tanuló diákok számára ingyenes különjáratot biztosíthatnak. A lakhely és az oktatási intézmény közötti ingyenes szállítást állami költségvetésből finanszírozzák.
„Az RMDSZ politikájában fontos szerepet játszanak a családok. Olyan intézkedéseket hozunk meg, amelyek megkönnyítik a diákok és szülők mindennapjait.
Azokban a városokban, mint Kolozsvár, ahol korábban kísérleti programként már elindult ez a kezdeményezés, pozitív visszajelzések érkeztek” – fejtette ki a közlemény szerint Novák Csaba Zoltán Maros megyei szenátor, a felsőház tanügyi bizottságának alelnöke.
Kovács Irénke Szilágy megyei szenátor, a felsőház tanügyi bizottságának tagja elmondta: fontos, hogy ingyenes buszos szállítást biztosítsanak a diákok számára, függetlenül attól, hogy magán- vagy állami iskolában tanulnak, hiszen így csökkenthető az iskolaelhagyás mértéke is a diákok körében.
A törvény elfogadása után erdélyi elöljárókat kérdeztünk arról, hogy mekkora gondot jelentenek városukban az iskolakezdéssel visszatérő forgalmi dugók, illetve hogy terveznek-e élni a jogszabály által nyújtott lehetőséggel. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a Krónika megkeresésére elmondta, hogy az iskolakezdés óta a reggeli és a délutáni órákban is forgalmi dugók alakulnak ki a székelyföldi megyeszékhelyen.
„Tekintettel arra, hogy Csíkszereda kisváros, mi arra bátorítjuk a szülőket, vigyék a gyermekeket gyalog iskolába, esetleg biciklizzenek, amíg nincs nagyon hideg, nagyobb távolság esetén pedig társuljon több család egy autóra, vagy használják a tömegközlekedést” – fejtette ki a polgármester.
Hozzátette, hogy Csíkszeredának jelenleg egyik legnagyobb gondja a tömegközlekedés fenntartása, hiszen nagyon elavult a város gépjárműparkja. Az európai uniós támogatású fenntartható mobilitási terv részeként folyamatban van a közbeszerzési eljárás 23, sűrített gázzal (CNG) működő autóbusz megvásárlására, amelyek üzembe helyezése mennyiségi és minőségi változást jelent majd a csíkszeredai tömegközlekedésben, de ezek üzembe helyezése még hosszú idő. Addig az a feladatuk, hogy életben tartsák a most használatban lévő gépparkot.
„A járatokon egyértelműen szeretnénk kedvezményben részesíteni a diákokat, de a városban fennálló probléma megoldására rövid távon nem tudunk külön autóbuszvonalakat beépíteni. Ez a mi esetünkben csak a mobilitási projektből beszerzett buszok üzembe helyezése után lenne érdemben hasznos megoldás” – fejtette ki Korodi Attila a törvény kapcsán.
Beszállnak? Diákoknak szánt különjáratokat indíthatnak az önkormányzatok
Fotó: Haáz Vince
Zatykó Gyula, a nagyváradi polgármester tanácsadója szintén úgy véli, nagy problémát jelent az iskolakezdés után „menetrend szerint” megnőtt autósforgalom, amely forgalmi dugók kialakulásához vezet, mint minden nagyvárosban. A városvezetés erre azt a megoldást találta, hogy az iskolák csúsztatott programmal kezdenek: a diákok és tanárok egy része fél nyolcra megy iskolába, másik részük pedig nyolcra. Szerinte a nemrég elfogadott törvény megoldást jelenthet a problémára, de ez attól függ, hogy mennyire tudják megérteni a szülők, hogy ez hasznos mindenkinek.
– vélekedett Zatykó Gyula.
Florin Birta váradi polgármester tanácsadója hozzátette, ha el tudnák érni, hogy a diákok legalább fele elkezdje használni ezeket az iskolabuszokat, akkor már hozzávetőlegesen mérni lehetne a forgalom csökkenését, és megmutatni, hogy eredményes lehet a kezdeményezés.
„Láttam, hogy Marosvásárhelyen és Kolozsváron már elkezdték ennek a kivitelezését. Ha ezekben a városokban alkalmazzák ezt, akkor onnan lehet követni, hogy mennyire sikerült statisztikailag feloldani a reggeli torlódásokat” – mondta a tanácsadó.
Arról, hogy Nagyváradon élnének-e ezzel a lehetőséggel, szerinte még korai nyilatkozni, hiszen van még idő az átgondolásra, mivel csak jövő évtől lehet majd alkalmazni a törvényt. Zatykó Gyula úgy véli, hogy mindenekelőtt ki kell dolgozni a törvény mellé a végrehajtási útmutatót. Azonban jelezte, hogy eddig minden jó kezdeményezést alkalmazott a város, és szerinte ez ezúttal sem lesz másképp. Véleménye szerint a gyakorlati megvalósítást elsősorban a helyi közlekedési vállalatnak kellene megoldania. Felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy
„Anyagi szempontból ez a diákok számára nem változna, annyi lenne a különbség, hogy azokban az órákban, amikor iskolába mennek, illetve iskolából jönnek, akkor külön, kijelölt útvonalakon a diákoknak járna egy busz, amelyre csak ők jogosultak. Ez megoldható feladatnak tűnik, és biztos vagyok benne, hogy logisztikailag abszolválnák ezt a problémát” – fejtette ki a tanácsadó.
Szerinte ugyancsak pozitív hozadék lenne, hogy mivel állami finanszírozásból oldanák meg az ingyenes buszjáratokat, mindez kevesebb költséggel járna a város számára, több pénz maradhatna a helyi önkormányzat kasszájában.
Sepsiszentgyörgyön az körvonalazódik, hogy a tömegközlekedésben használt buszokat reggel és délben különjáratként, iskolabuszként is bevetnék – mondta el megkeresésünkre Tóth-Birtan Csaba. A háromszéki város alpolgármestere hozzátette, még nem döntöttek, hogy a jövő tanévtől indítanak, vagy sem iskolabuszokat, de nem zárják ki ennek a lehetőségét. Az alpolgármester szerint a közepes méretű városban luxus lenne egy vagy több autóbuszt fenntartani csak arra, hogy reggel iskolába vigye, majd délben hazaszállítsa a diákokat, ezért az a változat merült fel, hogy a tömegközlekedésben használt buszokat ezekben az időpontokban különjáratokként indítják el, de napközben újra a rendes menetrend szerint szállítják az utasokat.
Az elöljáró arra is kitért, a megnyert európai uniós támogatásból 12 elektromos buszt vásárolnak, további 12-re újabb pályázatot nyújtanak be, így valószínűleg nem lesz szükség arra, hogy külön iskolabusznak újabb járműveket vásároljanak.
Lábbuszozás Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Sepsiszentgyörgy önkormányzata
Különben
A program felnőtt önkéntesek segítségével valósul meg, a gyerekek minden héten más „buszsofőr”, többek között sportolók, színészek, politikusok, pedagógusok, orvosok, intézményvezetők, sajtósok, civil szervezetek, egyesületek képviselőinek kíséretében jutnak el az iskolákba.
A menetrend előre meghatározott útvonalakon halad, az indulás minden reggel pontos időpontban történik a helyszínen sárga színnel kijelölt gyűjtőpontoktól. A program sikeres, a kezdeményezők szerint közösségi élményt nyújt a gyerekeknek, hozzájárul az egészséges életmód kialakításához, a szociális készségek fejlesztéséhez. Az elmúlt időszakban több más önkormányzat is érdeklődött a lebonyolításáról, jelezve, hogy fontolgatják annak bevezetését. Székelyudvarhelyen éppen hétfőn indították útjára a Lábbuszt.
Rendkívül népszerű a sepsiszentgyörgyi önkormányzat Lábbusz nevű programja, ennek mintájára Székelyudvarhelyen is meghonosítanák az önkéntes programot, amellyel gyalogosan kísérik a kisiskolásokat a tanintézetekhez.
Sikeres a kísérleti program Marosvásárhelyen
Már a tanévkezdés első hetében sokan vették igénybe a marosvásárhelyi városháza által indított iskolabuszokat, ezért bővítették számukat. A Maros-parti városban is forgalmi dugókat okoz reggelente az iskolákba tartó „hullám”. Ezek enyhítése érdekében iskolabuszokat indított a polgármesteri hivatal és a helyi tömegközlekedési vállalat. Portik Vilmos, a helyi tömegközlekedésért is felelős alpolgármester a Székelyhonnak elmondta, hogy a visszajelzések alapvetően pozitívak voltak, hiszen az iskolajáratok bevezetésével mind a diákok, mind a többi utas kényelmesebben tudott közlekedni.
Első héten összesen 791 diák és 61 kísérő vette igénybe ezeket a járatokat. Többen jelezték, hogy a város más útszakaszain is szükség lenne hasonló járatokra, és van, ahol növelni kell a reggel indított diákbuszok számát. Ezeket a javaslatokat mind megfontolták, egyelőre azonban a tömegközlekedési vállalatnak nincs elegendő járműve, hogy teljesíteni tudják az összes kérést. A buszon ülő helyi rendőrök, jegyellenőrök, sofőrök visszajelzéseit továbbra is összesítik, de meghallgatják a szülők, diákok javaslatait is, hogy javítani tudjanak az iskolabuszok által biztosított szolgáltatáson. Időközben nőtt a kísérleti járatok száma, amelyek hetente csaknem kétezer gyermeket szállítanak. (Simon Virág)
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
szóljon hozzá!