Fotó: Beliczay László
Hargita megye összesen 2600 kilométernyi turistaútjának mintegy 70 százalékát digitalizálták a hegyimentők, aminek köszönhetően jelentősen csökkent a hegyekben eltévedt kirándulók száma.
2022. november 15., 13:432022. november 15., 13:43
Fekete Örs, a megyei hegyimentő-szolgálat vezetője elmondta, mintegy négy évvel ezelőtt vágtak bele a projektbe, amely keretében felmérnek, végigjárnak minden ösvényt, digitálisan rögzítik az útvonalakat, és feltöltik ezeket a szolgálat honlapjára.
„2600 kilométernyi turistaút szövi át a megyét, ezeknek 70 százalékát már digitalizáltuk. Óriási munka” – idézi az Agerpres a hegyimentő nyilatkozatát.
Ezeket akkor is követni lehet a telefonon, ha nincs térerő. Fel van tüntetve az útvonal hossza, nehézségi foka és a bejárásához szükséges idő is – magyarázta Fekete.
A honlapon van egy alkalmazás, amely a túraút megszervezésében segíti a túrázni vágyókat. Ehhez elég néhány adatot betáplálniuk: azt, hogy milyen hosszú utat szeretnének megtenni, hány órát szánnak rá, hol és milyen terepen szeretnének haladni, és a program javasolni fog néhány variánst, amelyekből ki lehet választani a nekik tetszőt – számolt még be a hegyimentők vezetője.
Fekete elmondása szerint a
Míg 2010-ben a hegyimentők bevetéseinek közel 80 százaléka eltévedt vagy eltűnt túrázók felkutatására irányult, az ilyen esetek most már tevékenységük mindössze 10 százalékát teszi ki. A turistautak rendbetétele, a jelzések frissítése, a nyomvonalak rögzítése, a menedékhelyek építése nagy munka volt, de oda vezetett, hogy már nem kell eltévedt túrázók után kutatniuk a hegyekben. Amennyiben valaki mégis eltéved, az esetek túlnyomó többségében mobiltelefonon keresztül útba tudják igazítani, és le tudják vezényelni a mentési akciót – magyarázta.
Azt is hozzátette azonban, hogy ez a tevékenység állandó jellegű, nem hiszi, hogy valaha is véget ér, mert folyamatosan új ösvények jelennek meg, mások megváltoznak vagy eltűnnek, és a hegyimentőknek jelen kell lenniük a terepen, hogy a balesetek megelőzése érdekében naprakész információkkal lássák el a turistákat.
Az elkövetkező időszakban azt is tervezik, hogy lefilmezik a megye legszebb turistaösvényeit, hogy virtuálisan is be lehessen járni azokat. Így akarják népszerűsíteni Hargita megye hegyvidékét – mondta Fekete Örs.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
1 hozzászólás