Eltérő adatokkal szolgálnak erdélyi és partiumi megyék tanfelügyelőségei a szakiskolai beiratkozás nemrég lezárult első szakasza után. Míg a székelyföldi megyékben számos hely maradt betöltetlenül, a partiumi megyékben úgy tűnik, a szakmatanulás egyre több diákot tud megszólítani.
2014. június 10., 20:002014. június 10., 20:00
Azokban a tanintézetekben, ahol a helyek nem teltek be, a gimnáziumokban június végén zajló beiratkozási időszak után, majd szeptemberben is lehet jelentkezni.
A szeptemberben kezdődő 2014/2015-ös tanévtől a szakmunkásképzés nem a 10. osztálytól kezdődik, hanem rögtön a 8. befejezése és a sikeres kisérettségi után, emellett nem két, hanem három év múlva kaphatják meg a diplomájukat a frissen szakképesítettek a tanügyminisztérium által közzétett metodológia alapján.
A tanintézeteknek kötelező módon keretszerződést kell kötniük egy-egy partnervállalkozással vagy közintézménnyel. A szakmunkások, akik a képzésen részt vesznek, havonta folyósított 200 lejes ösztöndíjat is kapnak. Az új szakmunkásképzésben a tanügyi tárca szerint nem az elméleti vagy az általános ismeretek elsajátításán lesz a hangsúly, hanem az adott mesterség megtanulásán.
Háromszék: mozgósít az ösztöndíj?
Kovászna megyében az első iratkozási időszak után 159 hely maradt betöltetlenül a hároméves szakmunkásképző osztályokban. Marius Popescu szakoktatásért felelős tanfelügyelő a Krónikának elmondta, Kovászna megyében kilenc iskola indít szakmunkásképző osztályokat, a diákok tizenhat magyar és nyolc román tannyelvű osztályba iratkozhatnak be.
Felmérés: a gépjárműszerelői szak a legnépszerűbb
Az oktatási tárcánál a beiratkozás első köre után összesített adatok szerint országos viszonylatban a gépjármű-szerelői osztályokba iratkozott be a legtöbb diák. Ezen a szakon összesen 5107 helyet hirdettek meg, a jelentkezési űrlapot pedig 7661 diák töltötte ki.
A népszerűségi ranglista második helyén a pincérképzés áll – 1564 helyre 2243 tanuló jelentkezett –, míg a harmadik helyre a szakácsképző került. A statisztikából kiderül: kohászati szakképzésre egyetlen diák sem jelentkezett.
A hároméves szakmunkásképzőbe 696 helyre 537-en iratkoztak be, ebben az oktatási formában a kézdivásárhelyi Gábor Áron Iskolaközpontban a kőműves-kőfaragó szakosztályban kevés a jelentkező, a 28 helyre alig 19-en iratkoztak be. A Kovászna megyei szakiskolákban többek között ácsokat, asztalosokat, kőműveseket, gépjárműszerelőket, kőfaragókat, készruhaipari szakmunkásokat, pincéreket, szállodai dolgozókat, fodrászokat, manikűrösöket képeznek.
Marius Popescu elmondta, bár a jóváhagyott beiskolázási helyek 57 százaléka a szakoktatásnak jutott, iskolakezdéskor ezek az arányok módosulnak, hiszen az elméleti osztályokban minden hely betelik, ám a szakoktatásban nem, így hozzávetőleg fele-fele arányban indul majd az oktatás az elméleti és a szakmai vonalon.
„A szakoktatásban nagy vonzerőt jelent, hogy a diákok alanyi jogon kapnak havi 200 lejes állami ösztöndíjat, amit csak rendszeres hiányzás esetén vonnak meg\" – mutatott rá a tanfelügyelő. Sepsiszentgyörgyön egyébként iskolai konzorcium létrehozásával erősítik a szakoktatást. A megyeszékhelyi Berde Áron, a Kós Károly és a Puskás Tivadar Szakképző Iskola összefogása révén mindegyik intézmény megtartotta jogi önállóságát, viszont összefogva bővítették oktatási kínálatukat, használják egymás oktatási infrastruktúráját, közös programokat kezdeményeznek és pályáznak.
Maros megye: egyelőre szomorúak az adatok
Úgy tűnik, nem fognak megtelni a szakiskolák magyar tannyelvű osztályai Maros megyében sem – borítékolja Illés Ildikó, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, aki siralmasnak tartja a gyerekek és főleg a szülők hozzáállását a szakoktatáshoz.
Mint mondta, a helyzet szinte azonos mindkét tagozaton; a román szülők is sokkal szívesebben íratják elméleti gimnáziumba a gyerekeiket függetlenül attól, hogy az odavaló-e vagy sem. „Már olyan szakokra sem jelentkeznek elegen, mint a faipar, az építészet vagy az elektronika. Az már meg sem lep, hogy a sáromberki mezőgazdasági iskolában csak az ősszel telnek meg az osztályok, amikor az intézmény vezetői és tanárai elindulnak, és összeszedik a máshonnan kibukott gyerekeket\" – nyilatkozta a Krónikának Illés Ildikó. Szerinte a sáromberki, valamint a mezőbándi tanintézet „már csak arra jó, hogy azok is iskolába járjanak, akik egyébként nem tennék\".
„Sikerként könyvelem el, hogy össze tudjuk gyűjteni a gyerekeket, akik ilyenkor, amikor megkezdődnek a mezőgazdasági munkálatok, ugyan már nemigen látogatják az órákat, de a téli hónapokban mégiscsak ott vannak, és valami ragad rájuk\" – nyugtázta Illés. Maros megyében mindössze az autószerelői, fodrász és kereskedői szakon van túljelentkezés, a többi szakágakban még az is kérdéses, hogy egyáltalán az őszire összejön-e egy osztályra való diák.
Túljelentkezés Bihar és Szatmár megyében
Bihar megyében sokkal pozitívabb adatokkal szolgál a tanfelügyelőség. Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes tájékoztatása szerint Érmihályfalván már a mostani első beiratkozási szakasz után több mint fél osztállyal több a jelentkező, de megteltek a magyar nyelvű nagykágyai és nagyváradi szakosztályok is, a megyeszékhelyen a Mihai Viteazul Iskolacsoportban már tízfős túljelentkezésről szólnak az adatok. Szabad helyek Borson és Nagyszalontán maradtak.
„A szakács és az autószerelői szakok voltak a legnépszerűbbek\" – szögezte le Kéry. Rámutatott, bár korábban nem volt ekkora túljelentkezés, a mostani helyzetet nem lehet öszszehasonlítani az elmúlt esztendők tapasztalataival. Emlékeztetett ugyanis, hogy idén először indítanak kilencediktől szakképzést, korábban a diákoknak elméleti osztályban kellett megkezdeniük a középiskolát, és csak tizediktől válthattak, ám a legtöbben ha már elkezdtek valamit, nem változtattak rajta.
Nagy érdeklődés mutatkozik Szatmár megyében is a nyolcadik osztályt végzettek részéről a hároméves szakmunkásképzők iránt: az idén újraindított képzési forma egyes területein jelentős mértékű a túljelentkezés. Amint Szász Piroska főtanfelügyelő-helyettestől megtudtuk, a legnépszerűbb szaknak az autószerelői bizonyult – a megyében induló összes osztályban, magyar és román szakon egyaránt több a jelentkező, mint ahány helyet az iskolák meghirdettek.
Népszerű továbbá a pék-, és sütőipari szakmunkásképző is, ezekben is több a jelentkező, mint amit a keret megenged. Szász Piroska elmondta, megyei szinten 22 hároméves szakmunkásképző osztály indul, ebből hat lesz magyar tannyelvű. A főtanfelügyelő lapuknak úgy nyilatkozott, örül, hogy népszerű az idéntől újjáindított képzési forma, hiányolta ugyanakkor, hogy élelmiszer-ipari és faipari szakon nem indult idéntől magyar nyelvű szakmunkásképző osztály. Hozzátette: az osztályok profiljával kapcsolatban az iskolák vezetősége határozott.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!