Fotó: P. Dávid Tünde
Nagyobb eséllyel jutnak friss élelmiszerhez a diákok az iskolaitízórai-program módosítása nyomán, a továbbiakban ugyanis helyi szinten is lebonyolíthatják a licitet. A Krónikának nyilatkozó önkormányzati illetékesek szerint a tanulók ősztől mindenképpen hozzájuthatnak a gyümölcshöz a tej és a kifli mellett.
Hatékonynak és előremutatónak tartják az erdélyi megyei önkormányzatok illetékesei az iskolaitízórai-programra vonatkozó szabályzat módosítását, amelynek egyik legfontosabb előírása, hogy a továbbiakban immár nem csak a megyei, hanem a helyi tanácsok is lebonyolíthatják az élelmiszerek beszerzésére vonatkozó közbeszerzést. Ez egyrészt költséghatékonyabb is lehet, ami pedig ennél is fontosabb, hogy végre kiküszöbölhetik azt a gyakori problémát, hogy a megyei szinten nyertes cég az ország távoli részéből szállítja a tej- és péktermékeket.
A Kovászna megyei tanács mindenképpen támogatja, hogy a licittel járó feladatokat vegyék át a helyi önkormányzatok – nyilatkozta a Krónikának Henning László alelnök. Rámutatott: amint a Klaus Johannis államfő által már kihirdetett törvénymódosítás megjelenik a Hivatalos Közlönyben, átiratban tájékoztatják a lehetőségről a települések vezetőit, akiket arra kérnek, hogy megadott határidőn belül döntsék el, vállalják-e a program lebonyolítását, vagy azt továbbra is a megyei önkormányzatra bízzák. Henning szerint mindenképpen előnyösebb lenne helyben megszervezni, mert az felgyorsítaná a procedúrát.
Fotó: Pixabay.com
A háromszéki településeken például – Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely kivételével – olyan kevés pénzbe kerül a program, hogy jócskán leegyszerűsödik a közbeszerzés, a beszállítást akár közvetlenül is odaítélhetik egy helyi vállalkozónak. A megyei tanács alelnöke emlékeztetett: néhány éve még így működött a program, de egy törvénymódosítással minden feladatot a megyei önkormányzatoknak adtak át.
Háromszéken egyébként jelenleg tejet és kiflit sem kapnak a diákok, mert a négyéves szerződés tavaly nyáron lejárt, és a módosított jogszabály módszertana csak múlt hónapban jelent meg. Így azt a licitet már nem hirdetik meg, hanem majd egyszerre írják ki a tejre, péktermékre és gyümölcs/zöldségre vonatkozó licitet. Henning László elmondta, azt is a helyi önkormányzatokra bíznák, hogy gyümölcs vagy zöldség szállítására kötnek szerződést, bár szerinte a zöldséggel bonyolultabb a dolog, a gyermekek egy része nem eszi meg, és haza sem viszi, ha például tízóraira egy zellert kap. Ezért Kovászna megyében inkább a gyümölcsöt támogatnák, azon belül a helyben megtermelt almát.
Felemás helyzet alakult ki a tej-kifli program kapcsán a tavaly nyári törvénymódosítás révén: Kovászna megyében még mindig nem kapnak ingyentízórait a diákok, ezzel szemben Kolozs és Hargita megyében gond nélkül zajlik a program.
Bihar megyében is a helyi önkormányzatokra bíznák a döntést, mondta el lapunknak Pásztor Sándor megyei tanácselnök.
„Ha helyi szinten oldják meg a beszerzést, az egyszerűbben, gyorsabban lebonyolítható, és a gyerekek is friss termékhez jutnak” – szögezte le Pásztor. Hozzátette, a 2017/2018-as tanév végéig érvényes szerződésük van a tej-kifli beszállítására.
A Maros megyei önkormányzat már hónapokkal ezelőtt elébe ment a gyümölcs vagy zöldség biztosítására kötelező törvénynek, a testület ugyanis megszavazta, hogy a vonatkozó jogszabály elfogadása esetén három évre köt szerződést a majdani gyümölcs-beszállítóval. A tanácsosok arról is döntöttek, hogy a kisiskolások padjára idénytől függően alma, körte, szilva vagy szőlő kerül.
ha az eredményt nem óvja meg egyetlen jelentkező sem, akkor talán májustól vagy június elejétől már ott lehet a gyümölcs a tanulók tízórais csomagjában. Ha a folyamat elhúzódik, csak ősztől indul az akció” – mondta el lapunknak Lukács Katalin.
Fotó: Kristó Róbert
A megyei tanács szóvivője szintén üdvözlendőnek tartja, hogy a továbbiakban a helyi önkormányzatok is megszervezhetik a programot, szerinte azonban kérdés, hogy hány hivatal vállalja a licit lebonyolítását. „Ahhoz, hogy ezt megtudjuk, konzultálnunk kell a polgármesteri hivatalokkal. Ez az első lépés, és csak ezt követően indítunk újabb közbeszerzési eljárást” – magyarázta Lukács Katalin. A tej-kifli programra a megyei tanács idén 8,9 millió lejt hagyott jóvá saját költségvetéséből, a gyümölcs- vagy zöldségmennyiség miatt szükség lesz ennek kiegészítésére.
„Alma, körte vagy szőlő szétosztását fontolgatjuk, a vonatkozó tanácshatározat jóváhagyása a márciusi tanácsülésen lesz esedékes” – közölte. Borboly azt is elmondta: a helyi vállalkozóknak nagy segítséget jelent, hogy immár helyben is le lehet bonyolítani a licitet, hiszen így nem kell olyan nagy mennyiségben vásárolni, mint megyei szinten. „Ha a helyi vállalkozók szállítják minden településen a tejet, a kiflit és a gyümölcsöt a gyerekek részére, az nagyobb garanciát jelentene arra, hogy a diákok friss termékhez jutnak” – érvelt Borboly.
Az iskolaitízórai-programra vonatkozó előírásokat az EU-s irányelveknek megfelelően módosították.
ennek nyomán a gyermekek a tej- és péktermékek mellett friss gyümölcsöt vagy zöldséget is fognak kapni. A vonatkozó uniós irányelv egyébként magyarázat nélkül tér ki külön a banánra mint a diákoknak adható élelmiszerre, ugyanakkor helyi szinten döntenek arról, hogy mi kerül a gyermekek asztalára.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!