Divatvállalkozás, ezerarcú lámpák: fiatal vállalkozók mérték össze tudásukat a MaStart versenyen

A MaStart verseny döntősei •  Fotó: Facebook/MaStart

A MaStart verseny döntősei

Fotó: Facebook/MaStart

Fiatal vállalkozók számára hirdetett versenyt a marosvásárhelyi Szent György Menedzser Klub, a megmérettetés keretében leginkább olyan újszerű elképzelésekre voltak kíváncsiak, amelyek a térségben még nem egészen elterjedtek. A pályázók közül többen új értékesítési láncokat és szolgáltatásokat gondoltak ki: az erdei óvodától a kismezőgazdaságon át az online játékfejlesztésig számos ötlettel jelentkeztek.

Oláh Eszter

2021. október 07., 11:112021. október 07., 11:11

Erdélyi fiatal vállalkozók mérték össze kreativitásukat és szakértelmüket a térségben egyedinek számító MaStart versenyen, amelynek döntőjét a II. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferencia keretében rendezték a marosvásárhelyi Kultúrpalotában. Boér-Markó Orsolya, a MaStart projektmenedzsere megkeresésünkre elmondta, a koronavírus-járvány felélénkülésekor arra gondoltak, talán a kezdő vállalkozóknak volt a legnehezebb ez az időszak.

„A pandémia nem volt a legkedvezőbb azok számára, akik az elmúlt három évben alapítottak céget, arra várva, hogy végre el is indíthassák a vállalkozást.

Idézet
Hogy ne csüggedjenek el teljesen, szerettünk volna valamiféle támogatást nyújtani nekik, és a legészszerűbb módszernek az bizonyult, ha pénzbeli támogatással járulunk hozzá a tevékenységükhöz: így született a verseny koncepciója”

– vázolta az elképzelést Boér-Markó Orsolya.

Belső indíttatás, távlati célok

A szervezők a 18–35 év közötti fiatal vállalkozók kategóriáját célozták meg, és azt szerették volna, hogy minél több erdélyi fiatal pályázzon, a lehető legváltozatosabb ötletekkel fordulva a menedzserklubhoz, nem csupán anyagi támogatásért, hanem szakmai tapasztalatszerzésért is. A menedzserklub több mint száz hozzáértő vállalkozóból áll, akik közül többen 10, 20 vagy akár 30 éves cégvezetési szakértelemmel a hátuk mögött megfelelő segítséget nyújthatnak a startupvállalkozók számára az elindulásban.

A fiatal versenyzők toborzása terén a Székelyföld területén élő valamennyi vállalkozói szervezet a menedzserklub partnere volt, segítségükkel a két szakaszból álló versenyre végül 36 pályázat érkezett.

A versenyzők egy-egy szakmai önéletrajzzal, illetve a cégük kötetlen formában történő bemutatásával jelentkezhettek. A szervezők arra voltak kíváncsiak, milyen belső indíttatásból alapítottak céget a pályázók, akiket az azzal kapcsolatos távlati céljaikról kérdezték.

A MaStart – startoljunk ma elnevezésű verseny anyagi és szakmai támogatásnyújtás szándékával született, azzal a céllal, hogy felpezsdítsék a fiatalok vállalkozói lendületét. Az erdélyi viszonylatban egyedinek számító versenykiírás attól is figyelemreméltó, hogy a 10, 15 és 20 ezer lejes három fődíj teljes mértékben a klubtagok adományaiból gyűlt össze, bármiféle pályázati háttér nélkül. A projektmenedzsertől megtudtuk, hogy viszonylag kis egyesület lévén nem tudtak pályázatot hirdetni, de startuperekként átérzik a helyzetet.

Idézet
Egyedi rendezvényről van szó, hiszen nem igazán volt rá precedens, hogy egy vállalkozói klub önmagában, bármiféle támogatás nélkül ekkora eseményt tudjon létrehozni.

A verseny megvalósulása a Szent György Menedzser Klub mögött álló üzletembereknek köszönhető, akik a fiataloknak akarnak segíteni” – magyarázta a menedzserklub irodavezetője.

Előtérben az innovatív elképzelés

A beérkezett pályázatokat első körben egy négytagú, Besenyei Sarolta, a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat területi vezetője által elnökölt szakmai zsűri értékelte, amely tíz jelentkezőt juttatott a döntőbe. A versenyzőkkel szemben támasztott egyik kikötés a cég innovatív jellege volt: leginkább olyan újszerű elképzelésekre voltak kíváncsiak, amelyek a térségben még nem egészen elterjedtek – előnyben részesítve a zöld megoldásokat is. A pályázók közül többen új értékesítési láncokat és szolgáltatásokat gondoltak ki: az erdei óvodától a kismezőgazdaságon át az online játékfejlesztésig mindenféle ötlettel jelentkeztek.

A verseny dobogósai •  Fotó: Facebook/MaStart Galéria

A verseny dobogósai

Fotó: Facebook/MaStart

Az első díjat Kolumbán Sándor az Arbira nevű automatizációs szoftverrel vitte el, a második helyezett Radi Panka Anna és Kurjatkó Tamás lett a Blaze nevű divatvállalkozásukkal, amelyben kézművestermékekkel dolgoznak, és fenntartható divatcikkeket árusítanak. A harmadik helyezést Gál Aliz kapta a PéterPan nevű erdei óvodáért, amely a Maros megyei Tófalván üzemel. A verseny különdíjazottja Lucian Ștefan Panaite a Vision Light néven előállított „ezerarcú lámpáiért”.

Szakmai mentorprogram indul

„Minden díjazott versenyző marketingcsomagot is kapott. Az első díjazott azonban úgy gondolta, neki nincs szüksége különösebb marketingre, így felajánlotta a csomagját a különdíjasnak, aki egy weboldal elkészítése érdekében nevezett be a versenyre” – tette hozzá a projektmenedzser. A döntőbe jutó tíz versenyzőnek a szervezők ugyanakkor szakmai mentorprogramot is felajánlottak, amelyet a járványügyi helyzetre való tekintettel csak ezután fognak elindítani.

A program mentorai magas szakmai tapasztalattal rendelkező marosvásárhelyi cégvezetők, de további szakemberek meghívásával és szakmai blokkok szervezésével is ki szeretnék egészíteni a felajánlást.

„Szeretnénk, ha a résztvevők a teljes üzleti tervet fel tudnák építeni a program végére, amely szakmai utánkövetéssel egészül majd ki: a versenyzők bármilyen jogi, pályázati, illetve elszámolásbeli kérdéssel bizalommal fordulhatnak a menedzserklubhoz”

– egészítette ki Boér-Markó Orsolya.

A MaStart verseny első kiadását a II. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferencia keretében tartották, melynek témája szintén az innováció és a vállalkozások életében történő generációváltás volt, így egybecsengett a megmérettetés tematikájával. A konferencián valamennyi versenyző részt vehetett, akik termékeik és szolgáltatásaik kiállítására is lehetőséget kaptak. Ezenfelül a Kárpát-medence különböző régióiból érkező vállalkozókkal ismerkedhettek, válthattak szakmai eszmecserét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány