A MaStart verseny döntősei
Fotó: Facebook/MaStart
Fiatal vállalkozók számára hirdetett versenyt a marosvásárhelyi Szent György Menedzser Klub, a megmérettetés keretében leginkább olyan újszerű elképzelésekre voltak kíváncsiak, amelyek a térségben még nem egészen elterjedtek. A pályázók közül többen új értékesítési láncokat és szolgáltatásokat gondoltak ki: az erdei óvodától a kismezőgazdaságon át az online játékfejlesztésig számos ötlettel jelentkeztek.
2021. október 07., 11:112021. október 07., 11:11
Erdélyi fiatal vállalkozók mérték össze kreativitásukat és szakértelmüket a térségben egyedinek számító MaStart versenyen, amelynek döntőjét a II. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferencia keretében rendezték a marosvásárhelyi Kultúrpalotában. Boér-Markó Orsolya, a MaStart projektmenedzsere megkeresésünkre elmondta, a koronavírus-járvány felélénkülésekor arra gondoltak, talán a kezdő vállalkozóknak volt a legnehezebb ez az időszak.
„A pandémia nem volt a legkedvezőbb azok számára, akik az elmúlt három évben alapítottak céget, arra várva, hogy végre el is indíthassák a vállalkozást.
– vázolta az elképzelést Boér-Markó Orsolya.
Belső indíttatás, távlati célok
A szervezők a 18–35 év közötti fiatal vállalkozók kategóriáját célozták meg, és azt szerették volna, hogy minél több erdélyi fiatal pályázzon, a lehető legváltozatosabb ötletekkel fordulva a menedzserklubhoz, nem csupán anyagi támogatásért, hanem szakmai tapasztalatszerzésért is. A menedzserklub több mint száz hozzáértő vállalkozóból áll, akik közül többen 10, 20 vagy akár 30 éves cégvezetési szakértelemmel a hátuk mögött megfelelő segítséget nyújthatnak a startupvállalkozók számára az elindulásban.
A versenyzők egy-egy szakmai önéletrajzzal, illetve a cégük kötetlen formában történő bemutatásával jelentkezhettek. A szervezők arra voltak kíváncsiak, milyen belső indíttatásból alapítottak céget a pályázók, akiket az azzal kapcsolatos távlati céljaikról kérdezték.
A MaStart – startoljunk ma elnevezésű verseny anyagi és szakmai támogatásnyújtás szándékával született, azzal a céllal, hogy felpezsdítsék a fiatalok vállalkozói lendületét. Az erdélyi viszonylatban egyedinek számító versenykiírás attól is figyelemreméltó, hogy a 10, 15 és 20 ezer lejes három fődíj teljes mértékben a klubtagok adományaiból gyűlt össze, bármiféle pályázati háttér nélkül. A projektmenedzsertől megtudtuk, hogy viszonylag kis egyesület lévén nem tudtak pályázatot hirdetni, de startuperekként átérzik a helyzetet.
A verseny megvalósulása a Szent György Menedzser Klub mögött álló üzletembereknek köszönhető, akik a fiataloknak akarnak segíteni” – magyarázta a menedzserklub irodavezetője.
A beérkezett pályázatokat első körben egy négytagú, Besenyei Sarolta, a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat területi vezetője által elnökölt szakmai zsűri értékelte, amely tíz jelentkezőt juttatott a döntőbe. A versenyzőkkel szemben támasztott egyik kikötés a cég innovatív jellege volt: leginkább olyan újszerű elképzelésekre voltak kíváncsiak, amelyek a térségben még nem egészen elterjedtek – előnyben részesítve a zöld megoldásokat is. A pályázók közül többen új értékesítési láncokat és szolgáltatásokat gondoltak ki: az erdei óvodától a kismezőgazdaságon át az online játékfejlesztésig mindenféle ötlettel jelentkeztek.
A verseny dobogósai
Fotó: Facebook/MaStart
Az első díjat Kolumbán Sándor az Arbira nevű automatizációs szoftverrel vitte el, a második helyezett Radi Panka Anna és Kurjatkó Tamás lett a Blaze nevű divatvállalkozásukkal, amelyben kézművestermékekkel dolgoznak, és fenntartható divatcikkeket árusítanak. A harmadik helyezést Gál Aliz kapta a PéterPan nevű erdei óvodáért, amely a Maros megyei Tófalván üzemel. A verseny különdíjazottja Lucian Ștefan Panaite a Vision Light néven előállított „ezerarcú lámpáiért”.
„Minden díjazott versenyző marketingcsomagot is kapott. Az első díjazott azonban úgy gondolta, neki nincs szüksége különösebb marketingre, így felajánlotta a csomagját a különdíjasnak, aki egy weboldal elkészítése érdekében nevezett be a versenyre” – tette hozzá a projektmenedzser. A döntőbe jutó tíz versenyzőnek a szervezők ugyanakkor szakmai mentorprogramot is felajánlottak, amelyet a járványügyi helyzetre való tekintettel csak ezután fognak elindítani.
A program mentorai magas szakmai tapasztalattal rendelkező marosvásárhelyi cégvezetők, de további szakemberek meghívásával és szakmai blokkok szervezésével is ki szeretnék egészíteni a felajánlást.
– egészítette ki Boér-Markó Orsolya.
A MaStart verseny első kiadását a II. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferencia keretében tartották, melynek témája szintén az innováció és a vállalkozások életében történő generációváltás volt, így egybecsengett a megmérettetés tematikájával. A konferencián valamennyi versenyző részt vehetett, akik termékeik és szolgáltatásaik kiállítására is lehetőséget kaptak. Ezenfelül a Kárpát-medence különböző régióiból érkező vállalkozókkal ismerkedhettek, válthattak szakmai eszmecserét.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!