Biró Zsolt, az MPP elnöke
Fotó: Barabás Ákos
Egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot Biró Zsoltnak, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnökének tisztségéből történő állítólagos elmozdításával kapcsolatban. Az alakulat két alelnöke cáfolta a Krónikának Biró leváltását, ám kiderült: a pártban konkrétan felmerült a pártelnöki és képviselői tisztség szétválasztásának gondolata.
2018. szeptember 30., 14:182018. szeptember 30., 14:18
2018. szeptember 30., 18:392018. szeptember 30., 18:39
Biró Zsolt MPP-elnök feltételezett eltávolítását lebegtette meg vasárnap a Nethuszár elnevezésű Facebook-oldal, közölve, információik szerint a Magyar Polgári Párt országos választmánya leváltotta a parlamenti képviselőt az alakulat éléről. A Nethuszár azt állította, hogy a szavazás (amelynek időpontját nem nevezték meg) során a pártelnök mindössze egy szavazatot tudhatott magáénak, a megyei elnökök, az MPP-s polgármesterek és küldöttek által összeállt testület többi tagja a jelenlegi elnök ellen szavazott.
Fülöp Csaba országos alelnök vasárnap a Krónika megkeresésére cáfolta a Biró Zsolt leváltásáról szóló információkat. A politikus kérdésünkre kifejtette,
Fülöp Csaba hangsúlyozta, az elnökválasztás az MPP szabályzata szerint az Országos Tanács feladata. „A választmányi ülésen arról egyeztettünk, hogy össze kell hívni az Országos Tanácsot, és ezen a fórumon kell egyeztetni a közelgő európai parlamenti választások kapcsán” – szögezte le lapunknak Fülöp Csaba.
Mezei János, az alakulat választmányának elnöke kérdésünkre közölte, Biró Zsolt tevékenységének értékelése nem szerepelt az MPP pénteken és szombaton tartott országos választmányi ülésének napirendjén, az elnök személyéről nem is beszéltek. A gyergyószentmiklósi politikus kifejtette, sajnálja, hogy „ferdítések jelentek meg ezzel kapcsolatban”, hiszen az alaptalan híresztelések szerinte zűrzavart keltenek.
– mondta Mezei János.
Mezei János
Fotó: Gecse Noémi
Rámutatott, féléves rendes választmányi ülésük volt, amelyen több témát átbeszéltek, elsősorban a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum kérdését, amelynek kapcsán nagyszabású kampányt indítottak. Hozzátette, a nyáron választmányi körutat folytattak, ennek a tapasztalatait is megvitatták. Kérdésünkre kifejtette, tervezik azt is, hogy a párt részt vesz az európai parlamenti választásokon, elvi döntések születtek, ám hamarosan összehívják a párt kongresszusát, és ez a fórum dönti majd el, hogy indulnak vagy sem a megmérettetésen.
„A mandátum féléve lejárt, mindannyian úgy érezzük, hogy értékelnünk kell az elmúlt két évet, terveznünk a következő két évre, a közelgő EP-választásokra, előre kell néznünk” – fogalmazott a választmányi elnök, hozzátéve, hamarosan közleményt bocsátanak ki a témában, és beszámolnak a választmányi ülésen történtekről.
A Mezei által említett, vasárnap délután kibocsátott rövid kommünikében az szerepel, hogy a választmányi ülésen a párt rövid és hosszú távú stratégiáiról folytak egyeztetések, többek között az október 6-7-ei népszavazásról.
Az MPP alapszabályzata értelmében a két tisztség között jelenleg nincs összeférhetetlenség, ezért az Országos Tanács összehívására tett javaslatot a választmány” – olvasható a közleményben.
Az MPP élére 2012-ben megválasztott, tavaly pedig az elnöki poszton megerősített Biró Zsoltot tegnap többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérnünk telefonon. A marosvásárhelyi politikus a 2016 decemberi törvényhozói választásokon szerzett parlamenti mandátumot az RMDSZ színeiben, mégpedig a Kelemen Hunor vezette szövetséggel kötött együttműködés alapján. Biró nevéhez fűződik a „spágagate-ként” elhíresült botrány: egy 2016-ban kiszivárogtatott, 2013-ban elhangzott háttérbeszélgetés során az MPP-elnök azt fejtegeti: a pártnak azért kell legyen legalább két embere Bukarestben, hogy tudja, hány ezer euró csúszópénzt kell adni a különböző hivatalokban.
Cáfolja az MPP elnöke, hogy a korrupcióban való részvétel szükségességéről beszélt azon a zártkörű beszélgetésen, amelyről a napokban került fel hangfelvétel a világhálóra. Biró Zsolt a Krónikának azt állítja, általánosságban beszélt a csúszópénzadásról.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!