Fotó: Gecse Noémi
Soós Sándort, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Kolozs megyei elnökét is megbírságolta a csendőrség a március 15-ei kolozsvári Erdély-zászlós incidens kapcsán. Az alakulat megóvja a jegyzőkönyvet, ugyanakkor az ügy tisztázására szólította a felvonulást szervező RMDSZ-t.
2017. március 23., 17:132017. március 23., 17:13
2017. március 23., 17:392017. március 23., 17:39
A néppárt sajtóirodájának csütörtöki közleménye szerint Soósnak március 23-án kézbesítették azt a március 15-én kiállított jegyzőkönyvet, mely szerint az EMNP Kolozs megyei elnöke az ünnepi felvonuláson megsértette az 1991/60-as számú törvény 26. cikkely első bekezdésének f. pontját. Mindezt a politikus a csendőrség szerint azzal merítette ki, hogy a szervezők felszólítása ellenére sem hagyta el a rendezvény helyszínét.
Mindezek értelmében a politikust 500 lejes bírsággal sújtották. Az EMNP által közzétett jegyzőkönyv egyébként név szerint, feljelentőként említi Czirmay Zoltánt, az RMDSZ kolozsvári ügyvezető elnökét, ugyanakkor meg sem említi az Erdély-zászlót, mint kifogásolt jelképet.
Mint ismert, a csendőrség négy, Erdély-zászlóval felvonuló személyt igazoltatott és bírságolt meg a március 15-i kolozsvári megemlékezés és ünnepség alkalmával, köztük Fancsali Ernőt, az EMNP kolozsvári elnökét. A rendvédelmi szerv később tagadta, hogy az Erdély-zászló használatáért bírságolta meg a résztvevőket, azt állítva: azért büntettek, mert a szervezők felszólítása ellenére sem hagyták el a rendezvény helyszínét. Ennek kapcsán Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke határozottan cáfolta, hogy a felvonulást szervező RMDSZ-nek kifogása lenne az Erdély-zászlóval szemben, és perverziónak nevezte, hogy a csendőrség a szövetségre próbálja hárítani a jelkép eltávolítása miatti felelősséget.
A parlamenti képviselő elmondta: a rendezvényt megelőző egyeztetésen a csendőrség arra figyelmeztette Czirmay Zoltánt, az RMDSZ kolozsvári szervezetének ügyvezető elnökét, hogy az Erdély-zászló románellenes és alkotmányellenes szimbólum, és ha ilyen zászlót látnak a felvonuláson, a szervezők kötelessége ezeket eltávolítani. A felvonuláson is a csendőrség kérte Czirmaytól, hogy szólítsa fel távozásra az Erdély-zászlót vivő személyeket.
Csütörtöki közleményében a néppárt Kolozs megyei szervezete közölte, nem kételkedik abban, hogy a csendőrség akarattal szított feszültséget a szervezők és a résztvevők között. A szervezet bejelentette, a kiállított jegyzőkönyvek elleni fellebbezést követően törvényszéki keresetet nyújt be a csendőrség ellen az alkotmányos jogok megsértése miatt. Ugyanakkor az EMNP elvárja a március 15-i rendezvény szervezését ellátó RMDSZ-től, hogy mutassa be a március 14-én a csendőrséggel tartott egyeztető gyűlés jegyzőkönyvét, amelyben a csendőrség felszólítja az RMDSZ-t az Erdély-zászló használatának tiltására. A néppárt arra szólítja a szövetséget, mutassa be a március 15-e után a csendőrségnek leadott tiltakozását, amelyben hazugsággal vádolja a rendvédelmi szervet.
„Adják törvényszékre a csendőrséget, amiért megsértették a résztvevő ünneplők jogait. Kérjenek nyilvánosan bocsánatot a kolozsvári magyarságtól, amiért szervezési mulasztások miatt nem megfelelő keretek között zajlott le nemzeti ünnepünk\" – követeli még közleményében a néppárt. Nemrég egyébként az EMNP és az RMDSZ Kolozs megyei vezetői közösen juttatták el petíciójukat a román belügyminiszterhez, magyarázatot kérve a csendőrség intézkedésére és az Erdély-zászló üldözésének jogalapjára.
A 2025 januári határidő előtt, még idén decemberben befejezik a Partiumot a Bánsággal összekötő angyalkúti Maros-híd és az Arad–Temesvár vasútvonal feletti felüljáró építését, így áprilisban megnyitják a forgalom előtt a hiányzó körgyűrűszakaszt.
A december elsejei romániai parlamenti választáson való részvételre buzdítják a magyarokat társadalmi szervezetek, egyházak, kissé rendhagyó módon ugyanakkor sportklubok és népszerű közéleti személyiségek is csatlakoztak a mozgósításhoz.
Történelmi jelentőségű, igen értékes lelet került feltárásra a homoródkarácsonyfalvi unitárius templomban – közölte pénteken a Magyar Unitárius Egyház.
Az állatvédelmi rendőrség beszámolói szerint egyre nagyobb teret hódit a háziállatot tartók ellenőrzése. Hunyad megyében idén rekordszámú, 90 személy ellen indítottak eljárást az állatvédelmi szabályok súlyos áthágása miatt, egy személy börtönbe került.
Elkészült az adventi koszorú a gyulafehérvári székesegyház előtt – közölte Facebook-oldalán pénteken a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Kolozsváron újra több ezres demonstrációt tartottak csütörtökön hét órától: ez a negyedik este volt, amikor tiltakozásokat szerveztek Románia nagyvárosaiban a szélsőségesség előretörése, az államfőválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu ellen.
Hogyha az erdélyi magyarok részt vesznek a december elsejei romániai parlamenti választáson, akkor nemet mondhatnak a magyarellenes uszításokra, magyarellenes hangokra is – mondta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Franciaországból lopott személygépkocsival bukott le Krasznán egy 29 éves fiatalember, aki el akart menekülni a rendőrök elől a Szilágy megyei falu utcáin.
Az Arad Megyei Törvényszék életfogytiglani börtönbüntetésre és 2,5 millió lejes kártérítésre ítélte azt a férfit, aki tavaly egy aradi áruház parkolójában féltékenységből lelőtt és nyakon szúrt egy másik férfit, élettársát pedig félholtra verte.
A Temes megyei közgyűlés a Csongrád-Csanád Vármegyei Közgyűléssel közösen nyújt be pályázatot vissza nem térítendő európai uniós támogatásra a határon átnyúló együttműködés programja keretében.