Erdély legfelkapottabb kézműves vásárává vált a Farkas utcai a kincses városban (VIDEÓ)

Kézműves- és könyvvásár, múzeumok sétánya, tematikus sátrak és számos gyermekfoglalkozás várja a magyarnapozókat a Farkas utcában •  Fotó: Pászka Róbert/Kolozsvári Magyar Napok

Kézműves- és könyvvásár, múzeumok sétánya, tematikus sátrak és számos gyermekfoglalkozás várja a magyarnapozókat a Farkas utcában

Fotó: Pászka Róbert/Kolozsvári Magyar Napok

A Farkas utca kézműves vására megkerülhetetlen igazodási pont Kolozsváron a magyar napok idején. A mintegy 110 kiállító kézműves-kistermelőre sok ezer vásárló jut, és a kínálattól, valamint a szerencsétől is függ, hogy ki milyen vásárfiával tér haza. Videós összeállításunkban ízelítőt nyújtunk a vásári hangulatból.

Makkay József

2024. augusztus 23., 10:022024. augusztus 23., 10:02

2024. augusztus 24., 14:312024. augusztus 24., 14:31

A Kolozsvári Magyar Napok keretében immár hosszú évek óta megszervezett kézműves és termelői vásár az egyik jellegzetes arca lett a kincses városbeli magyar rendezvénysorozatnak a Farkas utcában. Minden elképzelhető kézműves termék ott sorakozik a frissen felújított történelmi utca teljes hosszában a Belső-Torda (Egyetem) utcától a református templomig.

A sokak által keresett ékszerektől a bőrből készült termékeken, kézi szőttes terítőkön, fonott kosarakon át a méhészeti termékekig, mézeskalácsig, vagy levendulából készült teákig, olajokig széles a választék.

Felsorolni is nehéz, hányféle kézműves termékkel piacol az idei 108 kiállító, aki május végéig jelezhette részvételi szándékát a kolozsvári eseményre. Délelőtt még visszafogott a forgalom, nyugodtabban lehet bóklászni, nézelődni, de délután négy órától estig folyamatos embertömeg hömpölyög a Farkas utcában, a magyarnapozók koncertek előtt vagy között nem hagyhatják ki a vásáros utca hangulatát sem.

Az emberek szinte minden stand előtt megállnak, és sokan vásárolnak.

Szénási Szidónia férjével kézműves porcelántermékeket készít szászfenesi műhelyükben, ők a kolozsvári kézműves vásár felelősei. Az Erdélyi Kézműves Céh által szervezett vásárnak már Erdély-szerte hírneve van, így sokan jelentkeznek, a szűrés is alaposabb, mint más vásárok esetében. A szervezők arra törekednek, hogy a kiállítók valóban kézműves termékekkel rukkoljanak elő.

Széki varottasok. Balla Ferenc és Sára kitartanak a mezőségi falu hagyományai mellett •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Széki varottasok. Balla Ferenc és Sára kitartanak a mezőségi falu hagyományai mellett

Fotó: Oláh-Badi Levente

Szénási Szidónia a Krónikának elmondta, Kolozsváron a legmagasabbak a bérleti árak, de a magyar napok keretében arra törekedtek, hogy azokat a kézművesek zsebéhez és lehetőségéhez igazítsák. Ugyanakkor sokan a kulturális-közéleti fesztivál egyedi hangulata miatt jönnek a kincses város vásáros utcájába, még akkor is, ha anyagilag annyira nem éri meg a forgalom.

,,A vásárlók között kétféle ember van: aki értékeli a kézművességet, és elfogadja a termék magasabb árát, vagy azt mondja, hogy ezt jóval olcsóbban megveszi a Pepcóból. Mondjuk, ez nem igaz, mert ilyen termékeket ott nem talál” – magyarázza a vásár gondnoka.

Vesszőkosarak és bőrtáskák

Nehéz eldöntenünk, hova térjünk be, kivel álljunk szóba, hiszen a Farkas utcai vásárban a bőség zavarában szenved az ember. Végül egy székelyföldi kosárfonó család sátránál kezdjük az érdeklődést, a Székelykeresztúr melletti Betfalváról érkeztek fonott kosarakkal.

Dodó Sándor és felesége mindenféle méretű kosárral piacol, amelyek ismét népszerűek a vásárlók körében.

Egyre több olyan hölgyet látok, aki takaros kis kosárral jár piacra, ahogyan eleink tették, így Dodóék áruja is szépen fogy, ezt a gazda is megerősíti. A nemzedékek sora óta apáról fiúra szálló mesterséget ők már nem adják tovább, mert három gyerekük mással foglalkozik, de a Székelyföldön maradt fiuk egyéb foglalatossága mellett még besegít szülei munkájába.

Dodó Sándor betfalvi kosárfonó. Hosszú nemzedékek óta viszi tovább a család az ősi mesterséget •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Dodó Sándor betfalvi kosárfonó. Hosszú nemzedékek óta viszi tovább a család az ősi mesterséget

Fotó: Oláh-Badi Levente

Következő megállónk Ferencz Zsolt marosvásárhelyi bőrdíszműves sátra, ahol táskák, bőrszandálok, nadrágszíjak, övek, és sok más apró termék várja a vásárlókat. Az 1980-as években gépészmérnöknek tanult férfi a rendszerváltás után váltott, és azóta folytatja, fejleszti, tökéletesíti autodidakta módon tanult új szakmáját. Újabban egyedi darabokat készít rendelésre – például pénztárcát díszített monogrammal –, számos egyedi minta elkészítését vállalja.

Azt mondja, a bőr nagyon hálás anyag, jó vele dolgozni.

Annak ellenére, hogy a belőle készülő termékek nem olcsó darabok, készítője szerint ,,előbb-utóbb mindenik termék megtalálja a gazdáját”.

Változó, hogy mikor miből fogy, tavaly például tarsolyokból adott el a legtöbbet.

Levendulakínálat és háziszőttesek

Király Erzsébetet régi ismerősként köszöntöm, az országszerte divattá vált levendula-termesztés kapcsán korábban már írtam gazdaságáról. Azóta sok víz lefolyt a Szamoson, és mára az ország minden megyéjében rengeteg levendulatermesztő próbálja értékesíteni feldolgozott termékeit. A harasztosi (Kolozs megye) termelő szerint óriási a konkurencia, másrészt visszaesett a kereslet, így a tíz évvel ezelőtt telepített 50 árnyi levendulaültetvénye jövedelemben ma már jóval kevesebbet ér, mint a ,,nagy bumm” előtt.

Ferencz Zsolt bőrdíszműves. Azt vallja, hogy a minőségi és drága áru is gazdára lel •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Ferencz Zsolt bőrdíszműves. Azt vallja, hogy a minőségi és drága áru is gazdára lel

Fotó: Oláh-Badi Levente

Érdeklődés azonban így is van. Sokan viszik az illatos szárított virágcsokrokat, vagy a ruhásszekrénybe moly ellen akasztható kis levendulazsákocskákat. Erzsébet asszony évente 3-4 vásárba viszi el termékeit, amelyek közül kiemelkedik a Farkas utcai sokadalom. Nyilván azért is, mert aranyosszéki termelőként Kolozsváron ismerik a legtöbben, sokan visszatérnek standjához levendulavízért és olajért is, de a gyógyteát is keresik.

Kedvelem a házi szőtteseket, terítőket, így nem maradhat ki a széki Balla Károly és Sára standja sem, akik kézimunkával állítják elő kisebb-nagyobb méretű terítőiket.

A szabónak tanult családfő el is mereng azon, hogy a falubeli férfiak többségétől eltérően – akik építőipari munkásoknak álltak be hosszú évtizedek óta – ő kitartott a vászon, a varrótű, a szabóolló és a cérna mellett.

Király Erzsébet levendulavilága. Az illatfelhő is ide vonza az érdeklődőket •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Király Erzsébet levendulavilága. Az illatfelhő is ide vonza az érdeklődőket

Fotó: Oláh-Badi Levente

Standjuknál ugyan nincs nagy érdeklődés, de azért időnként itt is akad vásárló, aki a régi széki varrottas minták kedvelőiként – pénztárcájától függően – szívesen vásárol, például hagyományos mintázatú asztalterítőt.

Balla Károly szerint ma ugyan nincs nagy érdeklődés a házi szövésű, sok kézimunkát igénylő, ezért drága varrottasok iránt, de optimista emberként úgy látja, az idők és a divatok változnak.

Ma egyre több külföldi érdeklődik az erdélyi hagyományos kézművesség iránt, ami biztató jel. Épp ottjártunk előtt vásárolt tőlük egy Németországban élő erdélyi család.

A Farkas utca vásáros hangulata időnként a mindent elöntő hangos zenebonával keveredik, amikor eladó és vásárló alig érti egymás szavát, azonban a kézműves vásár így is az egyik legkedveltebb helye a magyar napokra kilátogató kolozsváriaknak és a kincses városba érkező vendégeknek egyaránt. Ami jó jel a kézműves mesterségek jövőjében bízó emberek számára.

korábban írtuk

Színpompába borult a kincses város Főtere – Népviseleti felvonulással és táncgálával ünnepeltek a magyarnapozók (VIDEÓ)
Színpompába borult a kincses város Főtere – Népviseleti felvonulással és táncgálával ünnepeltek a magyarnapozók (VIDEÓ)

Három kontinens közel 300 táncosa színesítette az augusztus 20-ai nemzeti ünnep kincses városi programjait. A 26. Szent István-napi Néptánctalálkozó keretében elkísértük a Heltai Alapítványtól a Főtérig népviseletben felvonuló csoportokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 23., hétfő

Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)

Barta Anett érköbölkúti tejfeldolgozó érlelt sajtjait szerte Bihar megyében ismerik a fogyasztók. A 11 tehenes gazdaság tejét feldolgozó kis sajtműhely sokféle sajtkülönlegességet állít elő, amivel áruházakban nem találkozik a vásárló.

Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)
2024. szeptember 23., hétfő

Emberéletet követelt egy baleset a Maros völgyében

Egy 43 éves férfi az áldozat.

Emberéletet követelt egy baleset a Maros völgyében
2024. szeptember 23., hétfő

Egy meleg, egy hideg: kiszámíthatatlan időjárás várható

Országszerte változékony lesz az idő a következő két hétben – közölte hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Egy meleg, egy hideg: kiszámíthatatlan időjárás várható
2024. szeptember 23., hétfő

A költségvetési megszorítás ellenére is jó hangulatú fesztivállal kezdődött az idei Aradi Magyar Napok

Gyerekfoglalkozásokkal, sportvetélkedőkkel, családi programokkal és koncertekkel színesített szabadtéri fesztiválra várták az érdeklődőket a Szabadság-szobornak is otthont adó Román–magyar megbékélés parkjában.

A költségvetési megszorítás ellenére is jó hangulatú fesztivállal kezdődött az idei Aradi Magyar Napok
2024. szeptember 23., hétfő

Plasztikai műtétet kell végezni a brassói medvetámadás férfi áldozatán, a 14 éves, terhes lány nincs életveszélyben

Műtétre szorul az a 68 éves férfi, akit vasárnap támadott meg egy medve a Brassó megyei Krizbán.

Plasztikai műtétet kell végezni a brassói medvetámadás férfi áldozatán, a 14 éves, terhes lány nincs életveszélyben
2024. szeptember 23., hétfő

Erdélyi megyében kérték a legtöbben a hegyimentők segítségét

Az elmúlt 24 órában 11 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai 12 személynek nyújtott segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.

Erdélyi megyében kérték a legtöbben a hegyimentők segítségét
2024. szeptember 23., hétfő

Szétroncsolta egy húsdaráló egy Hargita megyei nő ujjait

Kórházba került vasárnap délután egy máréfalvi nő, akinek egy húsdaráló szétroncsolta az ujjait.

Szétroncsolta egy húsdaráló egy Hargita megyei nő ujjait
2024. szeptember 22., vasárnap

FRISSÍTVE – Két embert, köztük terhes lányt is megtámadott a medve egy erdélyi településen

Két embert is megtámadott egy medve vasárnap este egy Brassó megyei településen. A hatóságok Ro-Alert üzenetet küldtek.

FRISSÍTVE – Két embert, köztük terhes lányt is megtámadott a medve egy erdélyi településen
2024. szeptember 22., vasárnap

FRISSÍTVE – Busz és személygépkocsi ütközött a dél-erdélyi autópályán

Egy busz és egy személygépkocsi ütközött össze vasárnap az A1-es sztrádán, a Szeben megyei Kisapold közelében, a Szászsebes–Nagyszeben menetirányban. A hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.

FRISSÍTVE – Busz és személygépkocsi ütközött a dél-erdélyi autópályán
2024. szeptember 22., vasárnap

Halálos baleset Beszterce-Naszód megyében: motorkerékpár fiatal utasa vesztette életét

Életét vesztette szombat este a Beszterce-Naszód megyei Kiskaján községben történt közúti balesetben egy motorkerékpár utasa, egy 24 éves nő.

Halálos baleset Beszterce-Naszód megyében: motorkerékpár fiatal utasa vesztette életét