Fotó: Rostás Szabolcs
Hamarosan rajtol Románia legnagyobb ingatlanberuházása: Transilvania Smart City néven egy okos városnegyed épül Kolozsváron, amely tulajdonképpen városként fog működni a városban.
2020. december 11., 08:542020. december 11., 08:54
A 700 millió eurót meghaladó befektetés keretében 10 ezer lakást, egy plázát, több oktatási intézményt, több szupermarketet, egy szállodát, egy szállodai rendszerben kiadott lakásokat tartalmazó tömböt, számos irodahelyiséget, konferenciatermeket, több parkot alakítanak ki.
A Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint a munkálatok már januárban elrajtolnak, miután a beruházó már megkapta az engedélyt az övezeti területrendezési tervhez, és
Az építkezés első szakaszában három hektáron kezdenek el januárban dolgozni, itt 800 lakás, egy aparthotel, egy bölcsőde, több bolt, kávézó, vendéglők, tornaterem, bank épül, és egy parkot is kialakítanak. A munkálatok a tervek szerint 18–24 hónapig tartanak.
Az elmúlt hónapokban teljesen megváltozott a kolozsvári ingatlanpiac, eltűntek a befektetők, viszont nőtt a kereslet a saját használatra vásárolt lakások iránt. A bérlemények piacán ma már sokkal több a kiadó lakás, mint a bérlő. A legkevésbé az árak változtak.
A Transilvania Smart City-t egy kisvárosként képzelik el, amelyben elektromos buszok közlekednek, a sofőrök az okostelefonokon követhetik, hol találnak üres parkolóhelyet, és szenzorok monitorozzák a légszennyezés és a zaj szintjét.
A tervekben két tó, egy szabadtéri amfiteátrum, spa, kül- és beltéri medence is szerepel. A városrésznek saját biztonsági rendszere lesz.
Temesváron, sőt Bukarestben is egyszerűbb saját otthonhoz jutni, mint a kincses városban.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!