Szúrja egyesek szemét. Magyar zászlók Sepsiszentgyörgyön március 15. alkalmából
Fotó: Bíró Blanka
Úgy módosítaná az RMDSZ a hatályos zászlótörvényt, hogy a hatóságok számára ne adjon lehetőséget az önkormányzatok bírságolására a magyar szimbólumok használata miatt. Március 15-e után a megyei prefektúrák Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely polgármesterére is büntetést róttak ki.
2021. március 24., 18:492021. március 24., 18:49
2021. március 24., 18:542021. március 24., 18:54
Vélhetően olvasták az RMDSZ illetékesei a Krónika hétfőn napvilágot látott vezércikkét, amely rámutatott, hogy módosításra szorul a román zászlótörvény, amely megszabja, hogy idegen államok zászlaját csak kivételes alkalmakkor, kizárólag a román trikolórral együtt szabad kitűzni. Emiatt ugyanis az erdélyi magyarok nem használhatják a nemzeti szimbólumaikat, legyen szó a szervezeteikről, települési önkormányzataikról, aki nemrég kiviláglott a prefektúrák által kirótt büntetések esetében is. Miklós Zoltán, a szövetség háromszéki parlamenti képviselője szerdán úgy foglalt állást:
A honatya emlékeztetett, a vonatkozó jogszabály kimondja, hogy „idegen államok zászlaját csak kivételes alkalmakkor, csak a román trikolórral együtt szabad kitűzni”. Ugyanakkor a törvény alkalmazási módszertanát tartalmazó 2001/1157-es számú kormányhatározat és annak utólagos módosításaiban az áll: azok az etnikai kisebbségek, amelyek országos szervezettel rendelkeznek, rendezvényeiken használhatják saját jelképeiket. „Világossá kell tennünk, hogy a romániai magyar közösség a piros-fehér-zöld színű lobogót, kokárdát, szalagot és egyéb díszeket nem egy »idegen állam» szimbólumaként, hanem a magyar nemzet saját jelképeként használja” – állapította meg az RMDSZ-es politikus.
Miklós Zoltán különben szerdán a bukaresti képviselőház plénumában elhangzott politikai nyilatkozatában hívta fel a figyelmet a zászlóbírságokra. Ismertette, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén a Kovászna, valamint a Hargita megyei prefektúra tízezer, illetve ötezer lejre bírságolta a sepsiszentgyörgyi és a székelyudvarhelyi polgármestereket arra hivatkozva, hogy megsértették az 1994/75-ös számú zászlótörvényt, mivel a magyar zászló mellé nem tűzték ki a román trikolórt is. A háromszéki képviselő meglátása szerint nincs szó törvénysértésről, éppen ellenkezőleg: a kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény alkalmazásáról, hiszen az egyezmény előírja, hogy a nemzeti kisebbségeknek joguk van megőrizni identitásuk alapvető elemeit, nevezetesen a vallást, a nyelvet, a hagyományokat és a kulturális örökséget.
Politikai nyilatkozatában Miklós Zoltán felhívta a figyelmet, hogy Románia az egyetlen állam, ahol büntetik a nemzeti színeiket ünnepek alkalmával megjelenítő magyarokat. A honatya primitívnek és rombolónak nevezte a prefektúrák gesztusát a büntetésekkel kapcsolatban, amely szerinte ellentmond a román államfő és a miniszterelnök által idén március 15-e alkalmából megfogalmazott üzenetének is. „A prefektusok és alprefektusok agresszív viszonyulása jelentősen hozzájárult a nacionalista hangok felerősödéséhez, amely egy mélyen nacionalista politikai párt Románia parlamentjébe való bejutásában csúcsosodott ki” – szögezte le a háromszéki képviselő parlamenti politikai nyilatkozatában.
Mint arról beszámoltunk, a zászlóbírságok nyomán Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen egyaránt gyűjtés indult a polgármesterekre kiszabott büntetések kifizetése érdekében.
Nehéz, de annál hálásabb feladat lenne csokorba gyűjteni, kimutatást vezetni az elmúlt évtizedekben a román hatóságok által erdélyi közintézmények, önkormányzatok, szervezetek vezetőire, illetve természetes személyekre a magyar nemzeti jelképek használata miatt kirótt büntetésekről. És persze annál tanulságosabb, hiszen egy&
Székelyudvarhely polgármesterét, Gálfi Árpádot is megbírságolta a Hargita megyei prefektúra a március 15-én kitűzött magyar zászlók miatt.
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
A hétvégi szigorlatot azért vezették be, hogy ne nőjön a sofőriskolák végzőseinek várakozási ideje, ugyanakkor temesváriak segítik ki az aradi vizsgabiztosokat, miután öt ellen vesztegetés gyanúja miatt eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség.
Kolozsvár bekerült a londoni alapítású Time Out globális utazási magazin egyik toplistájába, mégpedig az eddig méltatlanul alulértékelt, ezért 2025-ben felkeresésre ajánlott izgalmas európai turisztikai célpontok közé.
Csütörtök hajnali 5 órakor egy égő házhoz riasztották a tűzoltókat Aradon. A lángok Buzsák negyedben, egy Caisului utcai családi házban csaptak fel.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
1 hozzászólás