Fotó: Rostás Szabolcs
A decemberben esedékes parlamenti választásra szóló esetleges együttműködésről folytattak megbeszélést csütörtökön Kolozsváron az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) vezetői. Megegyezés még nem született, szerdán következik a második tárgyalási forduló.
2020. október 08., 14:132020. október 08., 14:13
2020. október 08., 16:102020. október 08., 16:10
A csütörtöki találkozó előzménye, hogy az EMSZ társelnökei, Csomortányi István és Mezei János a múlt héten együttműködést ajánlott az RMDSZ-nek a közelgő parlamenti választásokra. Négy évvel korábban a Magyar Polgári Párt (MPP) két politikusa, Biró Zsolt és Kulcsár-Terza József jutott képviselői mandátumhoz az RMDSZ jelöltlistáján a két politikai alakulat közti megállapodás alapján. Lapunk értesülései szerint az EMSZ ismét két befutó helyre tartana igényt a tulipános listán.
RMDSZ: jó hangulatú volt az első találkozó
Elmondta, a kolozsvári találkozón az RMDSZ részéről Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök, Cseke Attila szenátusi frakcióvezető, Székely István ügyvezető alelnök, Tamás Sándor háromszéki, illetve Barti Tihamér gyergyószéki RMDSZ-elnök volt jelen. Kelemen Hunor szövetségi elnök nem vett részt a megbeszélésen. „Egyelőre annyit tudok mondani, hogy egy jó hangulatban lezajlott megbeszélés volt, és valószínű, hogy egy másik is fogja majd követni jövő héten” – fogalmazott a Krónika kérdésére Hegedüs Csilla. Az RMDSZ szóvivője hozzátette, egyelőre csupán ennyit árulhat el az RMDSZ kolozsvári Szövetségi Elnöki Hivatalában rendezett csütörtöki találkozóról.
A csütörtöki megbeszélésen az Erdélyi Magyar Szövetség részéről jelen volt Mezei János társelnök, a Magyar Polgári Párt elnöke, Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség Országos Bizottságának tagja, az EMNP ügyvezető elnöke, Sorbán Attila Örs, a Magyar Polgári Párt ügyvezető elnöke és Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Néppárt Önkormányzati Tanácsának elnöke.
Toró T. Tibor a Krónika kérdésére elmondta, az általuk kezdeményezett egyeztetésen egyértelművé tették, fontosnak tartanák az együttműködést a parlamenti megmérettetés előtt, de ezt egy tágabb együttműködés keretében képzelik el. Az EMNP ügyvezető elnöke közölte, e téren az önkormányzatokban való közös munka az együttműködés egyik formája. „Fontosnak tartjuk, hogy az EMSZ és az RMDSZ tisztségviselői – a teljes erdélyi magyar közösség érdekében – együtt tudjanak működni az önkormányzati munka során, valamint az erdélyi magyar érdekérvényesítés egyéb területein is. Békeidőben az együttműködésre kell koncentrálni” – fogalmazott lapunknak Toró.
Toró közölte, úgy érzékelte, hogy van fogadókészség az RMDSZ-nél az együttműködésre, a jövő heti megbeszélésig papírra vetik a konkrét elképzeléseket, és megpróbálnak közös nevezőt kialakítani. Az EMNP ügyvezető elnöke egyébként 2000–2008 között két ciklusban parlamenti képviselő volt az RMDSZ színeiben Bukarestben, és lapunk értesülései szerint a néppárt most is őt látná szívesen a befutó helyek egyikén, amennyiben az RMDSZ átenged pozíciókat az EMSZ-nek.
Értesüléseink szerint ugyanakkor az MPP Mezei Jánost látná szívesen a képviselőlista befutó helyén, e téren azonban némi kockázatot jelent a polgári párt hétvégén esedékes választmányi ülése, mivel az alakulaton belül egyre több bírálat éri a pártelnököt.
Általános megállapodásról beszéltek az Erdélyi Magyar Szövetség és az RMDSZ képviselői a csütörtöki kolozsvári találkozón – mondta el lapunknak Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke, a Magyar Polgári Párt elnöke. „Az általános megállapodás sarokköveit fektettük le, mind a két alakulat kifejtette álláspontját. Hétfőig ezeket a javaslatokat mind a két fél összerakja, írásba foglalja. Ezek mentén újabb egyeztetésre kerül sor, majd szerdán személyes találkozón véglegesítjük” – ismertette a forgatókönyvet Mezei János. Kifejtette,
„A legfontosabb, hogy a közösségünknek miként tudunk hasznára lenni” – szögezte le a politikus. Kérdésünkre kifejtette, a parlamenti választások kapcsán elvi együttműködésről beszéltek, ám egyelőre konkrétumok nem kerültek szóba. Mezei János emlékeztetett, most is fenntartották korábbi álláspontjukat, hogy az önkormányzatiságban a verseny, a parlamenti választásokon, a magyar közösség ügyeinek képviseletében az együttműködés hívei. A politikus úgy értékelte, az RMDSZ részéről pozitív volt a hozzáállás, ők pedig folyamatosan nyitottak a tárgyalásokra.
Egyébként Kelemen Hunor szövetségi elnök egy nappal korábban Bukarestben úgy nyilatkozott, az RMDSZ a 2016-os parlamenti választáson is megteremtette a magyar összefogást, ez most sem rajta fog múlni. A politikus azt mondta: fontos, hogy legyen párbeszéd, magyar összefogás, ezért kész meghallgatni az MPP és az EMNP javaslatait, a jelöltállítással kapcsolatos végső döntést pedig az önkormányzati választásokon elért eredmények figyelembe vételével legkésőbb október 20-ig kell meghozniuk.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a 2016-os parlamenti választáson is megteremtette a magyar összefogást, ez most sem rajta fog múlni – jelentette ki Kelemen Hunor szerdán Bukarestben, miután a szövetség iktatta a jelöltállításhoz szükséges támogató aláírásokat a központi választási bizottságnál (BEC).
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!