Kakukktojás a szecessziós utcafronton. Járókelőket és szakembereket is megdöbbent a tájidegenség
Fotó: Haáz Vince
Teljesen felborult Marosvásárhely főterének építészeti egyensúlya egy új beruházás megvalósításával – erősítik meg sok helyi lakos véleményét szakemberek, akik szerint a kommunista rendszer sem okozott ekkora kárt. A radikális homlokzatcserét elvégző vállalkozó csak addig tartotta be ígéretét, amíg megkapta az engedélyeket. Az építő azzal takarózik, hogy az általa megvásárolt ingatlan nem műemlék.
2021. április 23., 08:132021. április 23., 08:13
„Idegen testként” éktelenkedik Marosvásárhely főterén az az épület, amelyet egy tehetős helyi vállalkozó húzott fel a Rózsák tere 24. szám alatt. Noha a városi tanácsosok megígértették vele, hogy az építkezést megelőző bontás nem érinti a szecessziós elemeket tartalmazó homlokzatot, a dolgok teljesen másként alakultak.
Az épített örökséghez ragaszkodó marosvásárhelyiekben már a főtéri épület bontásának híre aggodalmat váltott ki. Két évvel ezelőtt az RMDSZ és az önkormányzati képviselők azzal próbálták csillapítani a kedélyeket, hogy megígértették az egyébként minden jóváhagyást beszerző Petrică Salával, hogy a Rózsák terére nyíló homlokzaton nem változtat. Ehhez képest egy hónappal ezelőtt, amikor a munkások lebontották az állványokat és az épületrészt takaró ponyvát, kiderült, hogy egy egészen más utcafront köszön a járókelőkre.
Fotó: Haáz Vince
A tervező és a városban a piskótázás és az aszfaltozás királyának gúnyolt beruházó viszont nem érte be azzal, hogy egy idegen testként ékelte épületét az aránylag kompakt házsorba: a napokban egy vastag üvegfalat is felállított elébe. Közben az alig egy pár napja rögzített üvegfal egyik eleme apró darabokra repedt, szerencsére, a biztonsági üveg nem tört be, és nem sodorta veszélybe a gyalogosok testi épségét.
Adriana Raus, a Romániai Műépítész-egyesület (UAR) Maros megyei fiókjának elnöke szerint
Szerinte a kommunista rendszer – bár részlegesen átrajzolta a főteret, és két templomot is lebontott – nem okozott annyi kárt, mint a nemrég felhúzott „üvegház”. „Nem lenne szabad megbontanunk azt az építészeti egységet, amely bő száz évvel ezelőtt, Bernády György polgármestersége alatt kialakult. A város főterét úgy kellene megőriznünk az utókornak, ahogyan van, nekünk csak a forgalmi gondot kellene orvosolnunk” – vélekedett a Krónika által megkeresett szakember.
A Vertical Plus Kft. által készített tervek alapján a hátranyúló, 7000 négyzetméteres felületen 25 apartman, illetve étterem, kávézó, üzletek, irodák kapnak helyet. Ugyanakkor egy 39 férőhelyes mélygarázst is kialakítanak. Adriana Raus nem érti, hogy mindennek megvalósításéért miért volt szükség az ingatlan homlokzatának a megváltoztatására. Sajnálatosnak nevezte, hogy mindehhez a Maros Megyei Múzeum által elkészített szaktanulmány is hozzásegítette. „Bár az üvegfalat ne helyezték volna az épület elé, úgy kevésbé »kiabált« volna” – tette hozzá.
Az UAR vezetőjéhez hasonlóan Furó Judit is károsnak tartja a múzeum szakembereinek a jelentését, amelynek alapján az ingatlant felvásárló személy előtt megnyílt a rombolás lehetősége. A jelentést készítők ugyanis nem sorolták az értékes ingatlanok közé a főtér 24. száma alatti ingatlant. A műépítész azonban a városháza urbanisztikai osztályát is felelőssé teszi azért, ami történt. Akárcsak Raus, Furó is azt vallja, hogy az 1960-as években felhúzott főtéri tömbházak, mint például az úgynevezett Gulliver-blokk vagy az Arta mozi is sokkal jobban illenek a környezetbe, mint a Rózsák tere legújabb épülete.
Fotó: Haáz Vince
– adott hangot nemtetszésének a műépítész.
Két évvel ezelőtt az akkor még városi tanácsosként tevékenykedő Furó Judit derűlátónak mutatkozott. Az urbanisztikai szakbizottság elnökeként 2019 februárjában arról számolt be a Népújságnak, hogy a műemlékvédelmi bizottság azzal a feltétellel hagyhatja jóvá az építkezést, ha a beruházó a homlokzat korábbi, szecessziós arculatát alakítja ki.
– ez a Maros Megyei Múzeum tanulmányából is kiderül. Csakhogy a főtéri utcafront műemlékként van nyilvántartva. Egészen pontosan a Maros megyei műemlék épületek jegyzékében a 245. sorszámnál országos fontosságú műemléképület-együttesként (Rózsák tere 1–32. szám) szerepel.
Valamikor a múlt század első felében valóban egy egyszerű, egyemeletes lakóház volt, amire később építettek még egy szintet. A kommunizmus alatt az épület szecessziós frontját leegyszerűsítették, majd, ráébredve a szakmai hibára, az 1980-as években visszaállították.
A lapunk által megkeresett Soós Zoltán polgármester szerint a Sala Construct és az Astor Com azt épített, amit a városi önkormányzat annak idején jóváhagyott. Az elöljáró arra is emlékszik, hogy több vásárhelyi műépítész is támogatta a már akkoriban heves vitát szülő elképzelést. „Engem személy szerint nem zavar ez az épület, de ha nekem kellett volna döntenem, ilyen formában egészen biztosan nem hagytam volna jóvá” – szögezte le Soós, aki szerint megengedhetetlen, hogy műemlékvédelmi övezetben ekkora változtatást hajtsanak végre egy homlokzaton.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!