Péter Ferenc megyei tanácselnök személyesen is ellátogatott a gyermekotthonokba, szerinte biztonságban vannak a fogyatékkal élő gyermekek
Fotó: Facebook/Péter Ferenc
Bűnvádi eljárás indult a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó marosvásárhelyi központokban észlelt rendellenességek miatt – közölte kedden a főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya (DIICOT). A fogyatékkal élő gyermekekkel kapcsolatos bánásmód miatt a gyermekvédelmi igazgatóságot már megbírságolták.
2025. január 14., 21:582025. január 14., 21:58
2025. január 14., 22:052025. január 14., 22:05
A DIICOT Agerpres hírügynökség által idézett közleményében azt írta: a Jogi Erőforrásközpont (CRJ) nevű civil szervezet panasza alapján hivatalból indított bűnvádi eljárást négy, fogyatékkal élő gyermekeket gondozó marosvásárhelyi központ ügyében. A DIICOT marosvásárhelyi ügyészei emberkereskedelem, hivatali visszaélés, kiskorúak elleni rossz bánásmód és bűnszervezet létrehozásának gyanújával vizsgálódnak, miután a feljelentés szerint egyes gyerekeket szándékosan elvettek családjaiktól, hogy gondozottként állami támogatást kapjanak utánuk.
Mint arról beszámoltunk, a Jogi Erőforrásközpont az elmúlt hétvégén jelentette be, hogy szombaton kora reggel ellenőrzést végzett az összesen 63 fogyatékkal élő gyereknek otthont adó négy marosvásárhelyi központban. Jelezte, hogy a gondozottak száma meghaladja az 51 férőhellyel rendelkező létesítmények kapacitását.
320 ezer lejre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.
A civil szervezet azt állította, hogy a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság felügyelete alatt álló központokban számos rendellenességet, a hálótermekbe bezárt gyerekeket, lejárt szavatosságú gyógyszereket talált. Azt is kijelentette, hogy ezekben nem megfelelő az ellátás, továbbá törvénytelenül működnek, nem szerezték be a szükséges engedélyeket.
A működési engedélyek hiánya ellenben beigazolódott, és a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduț bejelentette, hogy emiatt 320 ezer lejre bírságolta a gyermekvédelmi igazgatóságot. Közölte, ez a legnagyobb büntetés, amit intézményre kiróttak az erdélyi megyében. Az igazgatóság kedden előrevetítette, hogy megfellebbezi a döntést.
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságot kedden a közegészségügyi hatóság is megbírságolta, miután az ellenőrzés során rendellenességeket észleltek az étkezdék és mosodák működtetésében, és elrendelték ezen tevékenységek felfüggesztését. Kedden az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kérte Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy az egészségügyi és munkaügyi minisztérium szakemberei mielőbb ellenőrizzék az érintett központokat. Az egészségügyi tárca kedden este közleményben nyomatékosította a közegészségügyi hatóság ellenőrei által tapasztaltakat. Továbbá közölte, hogy két központot már tavaly júniusban is megbírságoltak hasonló okok miatt.
Az ügyben kedden újabb civil szervezet lépett színre, az állampolgárokat az állam visszaéléseitől védő FACIAS alapítvány bejelentette: a legfőbb ügyészséghez fordult, kérve, hogy az ügy súlyosságára való tekintettel és a helyi befolyásolás kizárása végett vegye át a vizsgálatot.
A Maros Megyei Tanács vezetősége vasárnap este bejelentette, hogy a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban végzett ellenőrzések során megállapították, a kiskorúak biztonságban vannak.
Bezárt gyermekeket és lejárt gyógyszereket találták az illetékes felügyelőbizottság ellenőrei és a Jogi Forrásközpont képviselői szombaton reggel több marosvásárhelyi központban, ahol fogyatékkal élő gyermekeket gondoznak.
Tizenöt évnyi várakozás után megkapta a sókitermelési engedélyt egy magyarországi tulajdonban lévő cég, amely Torda közelében szeretne kősót bányászni. A hihetetlenül hosszadalmas eljárás megszüntetné a Salrom állami vállalat hegemóniáját.
A hó végéig megoldódhat az orvoshiány a Nagykárolyi Városi Kórház gyermekgyógyászati és szülészeti osztályán, mivel az önkormányzat vezetősége négy nagyváradi szakorvossal is folytat előrehaladott tárgyalásokat a „leszerződtetésükről”.
Nagybánya az első romániai város, ahol elkezdték a használt ruhák begyűjtését. Az újrahaszonosítás nyolc gyűjtőponton működik, ruhaneműt, ágyneműt, függönyöket, lábbeliket is le lehet adni.
Tíz helyszínen tartottak házkutatást a rendőrök, két férfit és egy nőt pedig drogkereskedés gyanújával őrizetbe vettek kedden Arad megyében. Kábítószereket, a drogkereskedelemhez használt eszközöket és több mint 10 ezer eurónyi készpénzt is lefoglaltak.
„Bagolytúrát”, azaz éjszakai barangolást szervez a Kolozs megyei Körösfőt körülvevő dombokon az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) – Kolozsvár 1891. Az éjszakai kirándulás különlegesnek ígérkezik, minden érdeklődőt várnak a szervezők.
Juhászkutyák támadásaira figyelmeztetnek a kirándulók Erdély-szerte. Január elején a Kolozs megyei Szászfenes egyik dombján támadtak kocogó nőre juhászkutyák egy közeli esztenáról. Az áldozat súlyos sebekkel került a sürgősségire.
Románia több megyéjében is utcára vonultak a rendőrök, így adva hangot a megszorításokat tartalmazó, úgynevezett salátarendeletbe foglaltak iránti elégedetlenségüknek.
Mélyen megrázta a Bihar megyei Éradony lakosságát a napokban elkövetett kettős gyilkosság, amelynek áldozata egy nyugdíjas tanítónő és fia. A gyanúsított ugyancsak az érmelléki település lakosa, egy visszaeső bűnöző.
320 ezer lejre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.
A történelmi egyházak képviselőinek jelenlétében folytatódott a kolozsvári belvárosi unitárius templomban a vallásszabadság-napi ünnepség. A Magyar Unitárius Egyház által alapított János Zsigmond-díjat Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének adták át.
szóljon hozzá!