Péter Ferenc személyesen is felkereste az érintett marosvásárhelyi gyermekotthonokat
Fotó: Facebook/Péter Ferenc
A Maros Megyei Tanács vezetősége vasárnap este bejelentette: a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban végzett ellenőrzések során megállapították, hogy a kiskorúak biztonságban vannak, a körülmények megfelelnek egészségügyi állapotukból származó igényeiknek.
2025. január 13., 11:552025. január 13., 11:55
A megyei tanács reakciójának előzménye, hogy a Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői arról számoltak be, hogy egy szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben, és a prefektus azonnal ellenőrzéseket rendelt el.
Az illetékes szervek – a megyei szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (AJPIS), az egészségügyi igazgatóság (DSP) - által feltárt kisebb rendellenességeket pedig haladéktalanul orvosolni lehet – közölte a megyei tanács.
„A központokban feltárt állapotok nem teszik szükségessé a gyermekek áthelyezését. Az ellenőrzések során nem derült fény olyan helyzetre, amely veszélyeztetné a gyerekek egészségét, testi épségét vagy életét” – idézi a közlemény Péter Ferenc megyei tanácselnököt.
a DGASPC tevékenységével kapcsolatban, amint azt a Jogi Forrásközpont képviselői állították – szögezi még le a közlemény.
A Maros Megyei Tanács a prefektus által elrendelt ellenőrzéseken kívül rendszerszintű ellenőrzéseket fog folytatni saját testületével az általános körülmények javítása érdekében. A gyermekvédelmi igazgatóság pedig támogatni fogja az ellenőrző testületek munkáját a kért dokumentumok és információk haladéktalan rendelkezésre bocsátásával – írja az Agerpres.
„Megjegyzendő, hogy ezekben a központokban súlyos fogyatékokkal élő gyermekek vannak, akik egészségügyi problémáik miatt különleges ellátást igényelnek.
– nyomatékosította még Péter Ferenc. Aki amúgy személyesen is ellátogatott vasárnap a gyermekotthonokba.
Apaként és nagyapaként is megrendítőnek találom a kialakult helyzetet, annál is inkább, mert súlyosan sérült gyerekekről van szó, akiknek különféle egészségügyi problémájuk van, ezért speciális ellátásra szorulnak. Egészen kiskoruktól kerülnek a Gyermekvédelmi Igazgatóság ellátásába, mert sok esetben pl. már a kórházból sem viszik el őket a hozzátartozóik.
Függetlenül a hatóságok ellenőrző csoportjaitól, a Maros Megyei Tanács is vizsgálatot indít, ma délután kineveztem az ellenőrző bizottságot is, akik elkezdik az ellenőrzéseket az igazgatóság által működtetett otthonokban” – írta vasárnap Facebook-oldalán.
„Ugyanakkor, felszólítottam a DGASPC vezetőit, hogy továbbra is működjenek együtt a hatóságokkal, biztosítsanak teljes átláthatóságot a vizsgálatokhoz, továbbá álljanak sajtó munkatársainak rendelkezésére, hiszen a közvéleménynek jogában áll tudni, ilyesmi hogyan fordulhatott elő” – szögezte le Péter Ferenc.
Amint arról beszámoltunk, a Maros megyei rendőrség hivatalból büntetőeljárást indított a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központnál feltárt rendellenességek ügyében. A rendőrség szombati közleménye szerint a médiában megjelent információk alapján kiskorúakkal szembeni rossz bánásmód bűncselekményének gyanújával indítottak nyomozást, amelyet a marosvásárhelyi bírósági ügyészség irányít.
Szombaton Ovidiu Butuc Maros megyei prefektus is bejelentette, hogy ellenőrzéseket rendelt el a megye valamennyi gyermekelhelyező központjánál. Az ellenőrzések már szombaton elkezdődtek és január 27-ig kell lezárni ezeket. Az ellenőrzéseket a megyei szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (AJPIS), az egészségügyi igazgatóság (DSP), a Maros Megyei Tanács és a Maros megyei rendőrség képviselői végzik.
A szűrővizsgálatok terén Románia továbbra sem áll túl jól, az idei pénzügyi megszorítások nyomán pedig már van, aki megkongatta a vészharangot, hogy a megszorítások miatt szűrővizsgálatokra sem lesz elegendő forrás. Vass Levente cáfol.
Az elmúlt 24 órában 70 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 72 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Rendkívül súlyosnak nevezte az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) vezetője a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban feltárt rendellenességeket.
Egy 80 év körüli nő elszenesedett holttestére találtak rá a tűzoltók egy homoródi lakástűz eloltása után.
Megfelelő ellátásban részesülnek a gyermekek a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) négy központjában – jelentette ki Miklea Hajnal Katalin igazgató.
Kolozsvár önkormányzata azt tervezi, hogy milánói mintára betiltja a dohányzást bizonyos közterületeken, például parkokban, játszótereken és sportközpontokban.
Bezárt gyermekeket és lejárt gyógyszereket találták az illetékes felügyelőbizottság ellenőrei és a Jogi Forrásközpont képviselői szombaton reggel több marosvásárhelyi központban, ahol fogyatékkal élő gyermekeket gondoznak.
A mintegy 20 millió eurós összköltségvetésű, több mint 190 kilométer kerékpárút kialakításáról szóló projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.
Megtalálták a mentőcsapatok péntek este azt az 50 éves ukrán férfit, aki segítséget kért a román hatóságoktól, miután a Máramarosi-havasokon keresztül átlépte az ukrán-román határt.
Tavaly nem érkezett bejelentés medvék okozta károkról Tusnádfürdőn, mára az üdülőhely modellértékűvé vált az ember és nagyvad együttélése szempontjából – mondta Imecs István, a medvék okozta gondok megoldásával megbízott helyi munkacsoport koordinátora.
szóljon hozzá!